En Zor Öğrenilen 5 Müzik Enstrümanı


0

Müziğin ruha iyi geldiğini artık anladık. Kimisi müzik dinlerken dinlenir, kimisi de gelen ilhamı notalara döker. Belki müzik aletlerinin icadı böyle oldu şimdiye kadar. Ama öyle her isteyen ben şu enstrümanı çalayım diyemiyor. Beceri istiyor, eğitim gerekiyor. Zor iş belli ki çalmak, anlamlı sesler çıkarmak. Hele bazı müzik aletleri var ki gerçekten öğrenilmesi diğerlerine göre daha zor. İşte size en zor öğrenilen 5 müzik enstrümanı

Keman

Keman

Perdesiz bir çalgıdır keman. Hangi notanın nerde olduğu belli olmadığı için kendi kendine öğrenilebilecek bir enstrüman değildir. Belki de bu yüzden çalmayı öğrenilmesi zordur. Omuzları ve sol gıdıyı muazzam acılara sokan, sesiyle alıp başka diyarlara götüren enstrüman. Sağ elle yay tutulur sol el ile tellere basılarak eşsiz sesler çıkarılması sağlanır.  Tınısı insan sesine en yakın enstrüman olduğu söylenir. Hemen hemen her müzik türünde rahatlıkla kullanılabilen bir alettir. Perde araları çok geniş olduğu için hüzün, neşe, korku gibi her duyguyu iletebilir.

[reklam-goster]

Çello

Çello Çalmak

Çello, iki bacak arasına alınarak çalınan dört telden ve bir de yay ile çalınan telli bir çalgıdır. Diğer müzik aletlerine göre büyüktür. Çelloda sol elin başparmağı hariç diğer parmakların tellere dik basmasıyla çalınır. Yani başparmak kullanılmadığı için çalınması bir hayli zordur. Yaylı bir çalgı olan çelloda perdeler yoktur. Bu yüzden çok iyi bir müzik kulağına sahip olmak gerekir. Çello öğrenmede kişinin kulağı son derece önemlidir. Bu yüzden parmağın doğru notada, doğru sese basması için zaman gerekir. Bunun için sistemli ve düzenli bir çalışma gerekir.

Kemençe

Kemençe Çalmak

Keman ile akraba olan kemençe, üç telli yay yardımıyla çalınan geleneksel halk çalgısıdır. Küçüktür ve ağır değildir.  Özellikle Karadeniz halkıyla bütünleşmiştir. Bu kadar yaygın bilinmesine rağmen bireysel olarak çalmayı öğrenmek son derece zordur. Kemençe, biraz yana eğimli tutulur. Yay, sol elle kullanılır. Yay baş, işaret ve orta parmaklar arasına alınır. Tellerin bulunduğu yer ise yüzük parmağı ve serçe parmağın arasına konulur. Parmakların bastığı teller ve yayın sürüldüğü tellerin değişmesiyle farklı ses ve notalar elde edilir. Bu kadar ayrıntıyı aynı anda yapmak elbette zordur.

Piyano

Piyano

Perdesiz müzik aletleri gibi olmadığından dolayı birçok kişi tarafından çok kolay öğrenilebilen bir çalgıymış gibi görünmektedir. Notaların yeri belli olduğundan kolay gibi gözükebilir. Ancak öyle değildir. 52 beyaz 36 siyah tuş olmak üzere toplam 88 tuştan oluşmaktadır. Piyano üstündeki tuşlara el ile piyanoda bulunan pedallara ayak ile basılarak çalınmaktadır. Ayrıca piyano pek de ucuz olmayan büyük bir müzik aletidir.

Kanun

Kanun Çalmak

Kanun, oturarak veya bağdaş kurarak çalınan rahatına düşkün bir müzik aletidir. İki elin işaret parmağına takılan metal mızrap adı verilen alet ile tellere dokunularak çalınmaktadır. Sesleri ayarlamak adına mandalları indirmek ya da kaldırmak gerektiğinde bir elle çalma işlemi devam ederken diğer el ile  ses ayarı hızlı bir şekilde yapılır. Öğrenmek için sabırlı ve düzenli olmanız gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı