En Uzun Yaşayan Hayvanlar


0

 

Dünya üzerinde 8 milyonu aşkın hayvan türü var. Gördüğümüz ve daha göremediğimiz binlerce hayvan var. Kimi hayvanlar yaşamda kalmak için kıyasıya mücadele ederken kimisi sıcak evinde sahibinin koruması altında olabiliyor. Doğanın kanunu hayvanlar aleminde biraz daha farklı. Bu fark yaşam sürelerine de yansıyor tabi. Kimi hayvanlar ömürleri kısa bir zaman dilimine sığarken kimi hayvanlar uzun yıllar yaşayabiliyor. İşte karşınızda dünyanın en uzun yaşayan hayvanları:

Macaw Papağanları

Macaw Papağanları

Uzun kuyrukları ve hemen göze ilişen canlı renkleriyle Macaw papağanları toplamda 19 türe sahip. Bu türler arasında en uzun yaşayanları da nesli tükenmekte olanlar da var. Genellikle vahşi davranışlar sergileyen Macaw papağanları aynı zamanda 42 inç ağırlığına kadar ulaşabiliyor. İlk gördüğünüz zaman içinizde sevme isteği uyandıracak bu papağanlar 60 ve 80 yıl arasında bir ömre sahip. Ortalama yaşlarıyla 30 – 35 arasında değişiyor. Beslenme yaşam sürelerini etkileyen önemli bir faktör.

Afrika Filleri

Afrika Filleri

Güzel huylu filler de en uzun yaşayan hayvanlar arasında yer alıyor. Afrika filleri Loxodonta türünün örnekleri arasında yer alıyor. Ayrıca Afrika fillerinin hayatta kalan iki türü var. Bu türleri L. Africana ve L. Cyclotis olarak ifade etmek mümkün. Afrika filinin bir türü olan L. Africana dünyanın en büyük canlısı olma özelliğini taşıyor. Diğer türse dünyanın en büyük 3. canlısı olma unvanına  sahip. Sizin anlayacağınız, Afrika filleri sahip oldukları cüsseleriyle görenleri şaşırtmayı başarıyor. Koca kulakları ve hortumlarıyla masalların vazgeçilmezi bu fillerin ortalama ömrü ise 70 yıl. Yapılan son araştırmalarsa Afrika filleri hakkında ilginç bir bilgi sunuyor. Dişi Afrika Filleri kaç yaşında olursa olsun ölene kadar doğurgan kalabildiklerine dair araştırmalar var.

Dev Galapagos Kaplumbağaları

Dev Galapagos Kaplumbağaları

Dünyanın en büyük kaplumbağası adından belli olduğu üzere Dev Galapagos. Gördüğünüzde istemsiz bir şekilde sempati duyacağınız bu kaplumbağalar aynı zamanda uyuşuk hareketleriyle göze hayli sevimli geliyor. Günün 16 saatini bu uyuşuklukla bir yerden bir yere gitmeye çalışan Dev Galapagos kaplumbağalarının aynı zamanda kendilerine özel alt türlerine rastlamak da mümkün. Kuluçkada bulunan Galapagos yumurtalarının sıcaklıkları doğacak minik kaplumbağanın cinsiyeti hakkında fikir veriyor. Yüksek sıcaklıklar her zaman erkeğe işaret ediyor. Yemek yemeden 1 yıla yakın yaşayabilen Galapagos kaplumbağaları 100 yıldan fazla yaşayabilirler. Bu rakam sizi kıskandırmış olabilir. Şimdilik en uzun yaşayan Galapagos kaplumbağası 152 yılla rekoru zirvede bırakmış. Kim bilir belki yeni bir rekor gelir?!

Yılan Balıkları

Yılan Balıkları

Kulağa pek hoş gelmeyen, bir çok kişinin korktuğu ve kimi zamanlarda tehlikeli olabilen yılan balıkları 20 familyaya, 111 cinse ve 800’ü aşkın türe sahip. Bu türlerin çoğu da yırtıcı hayvanlar aynı zamanda. Anguilliformes düzeninde yaşayan balıklar arasında yer alan yılan balıkları uzun bir yapıya sahip ve uzunlukları 5 cm’den fazla olabilir. Yetişkin bir yılan balığının ağırlığı 30 kiloya kadar çıkabilir. Görüldüğü anda insanda panik yaratabilecek olan yılan balıklarının ömrü ortalama olarak 150 yıl. Ortalama bir ömre sahip yılan balığıysa ömrü boyunca 4 milyondan fazla yumurta bırakır. Yılan balıkları her ne kadar sevilip, okşanabilecek bir hayvan türü olmasa da sahip olduğu uzun ömürle dikkat çeken isimler arasında yer alıyor.

Tuataralar

Tuataralar

Yeni Zelanda’ya gittiğiniz zaman karşınıza çıkabilecek bir sürüngen türü olan tuataralar ilk başta diğer sürüngen türlerinden pek ayırt edilemez. Belirli bir katılımın parçaları olması bu türün ayırt edici özellikleri arasında. Tuataraların yeşil renge yakın ve donuk görüntülerini 80 cm’e yaklaşan kuyrukları tamamlar. Sırtları boyunca bulunan tepelikler ağırlıklarının 1.3 kiloya kadar çıkmasına neden olur. Sürüngenler arasında en yavaş büyüme hızına sahip olan tuataralar 35 yaşına kadar büyümeye devam eder. 35 yılının sonunda büyüme aşamasını yavaş yavaş tamamlamalarının ardından normal yaşam süreçleri başlar. Tuataralar için ortalama ömür 150 yıl olarak ifade edilse de 200 yaşını aşmış örneklere de rastlanabilir.

Koi Balığı

Koi Balığı

Amur sazanının dönüşüm geçirmiş hali olan Koi balığı rengine, büyüklüğüne ve sahip olduğu şekillere göre kategorilere ayrılır. Koi balıklarına baktığını zaman birbirinden farklı görünümlere rastlayabilirsiniz. Beyaz, sarı, mavi ve krem,Koi balıkları için önemli renkler arasında yer alıyor. Bu renk Koi balıkları gördüğünüz zaman türünün en önemlilerine selam verdiğinizi aklınıza getirin. Görenlerin beğenisini kazanan Koi balıkları bir ağa takılmadıkları sürece 200 yıla yakın yaşayabilirler. Bir Japon balık türü olan Koi’ler aynı zamanda süs amacıyla da bir hayli fazla tercih ediliyor. Bahçelerin havuzlarında ya da koilere özel havuzlarda değişik renk ve desenlerde birçok Koi balığı dekor oluyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı