Dünyanın En Soğuk 8 Ülkesi

Kış mevsiminin kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde "bizim buralarda da soğuk mu varmış!" diyeceksiniz. İşte en soğuk ülkeler...


2

Dört mevsim yaşayan şanslı ülkelerden olduğumuzun farkına varmamız gerekiyor. Aylarca soğukta yaşayan, gündüz yüzü görmeden yalnızca gece yaşamaya mecbur olan ülkeler de olduğunuzu düşünsenize? Akdeniz insanları olarak sıcak seven bizler için en zor şey soğuk iklimlere sahip ülkelerin birinde yaşamak olsa gerek. Şimdi kalın giyinin ve sizin için hazırladığımız en soğuk ülkeler listesine göz atın.

 1. 1 Rusya-Oymyakon- Yakutsk


  En soğuk iklime sahip olan ülkelerin başında gelen ve en soğuk ülkeler için hazırlanan listelerde en üst sıralarda bulunan Rusya’nın en soğuk bölgeleri Oynmyakon ve Yakutsk bölgeleridir. En soğuk hissedilen ay Ocak ayıdır. Termometreler -40 dereceleri görür. Şehirde yaşamaya devam eden yaklaşık 200.000 kişinin beslenmek için balık ve donmuş hayvan eti yediklerini de belirtelim. Isıtması olan otoparkların mevcut olduğu bölgede aracınızı dışarıda bırakmanız halinde tekrar kullanılamayacak durumda bulabilirsiniz. Kış mevsimi ne kadar ağır geçiyor olsa ve en soğuk ülkeler arasında yer alsa da yaz mevsiminde az da olsa Temmuz ayında sıcak günler yaşanır. Temmuz ayında sıcaklık ortalama olarak 18-19 dereceleri bulur. Oymyakon dünyada yerleşim bulunan en soğuk yer olarak ünlüdür. Sıcaklığın -72 dereceleri bulduğu bu köyde yaklaşık 800 kişi yaşıyor.

 2. 2 Grönland


  Kış mevsiminde en soğuk ülkeler arasında üst sırada yer alan Grönland, -40 derece ile soğuğun iliklerinize kadar hissedilecek yerlerdendir. Yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı bölge, Danimarka’ya dış işlerinden bağlıdır. Şehir merkezi kıyı kesimde yer alır ve nüfusun büyük bir kesimi İskandinav kökenli kişilerden oluşur. Yaz mevsiminin ne demek olduğunu bilmeyen nüfus yaz mevsiminde en fazla -7 dereceyi görmektedir.

 3. 3 İzlanda


  Haziran ayında 18 gün boyunca batmayan güneş ile oldukça farklı bir yaşam mevcuttur. Kuzey kutbu’na çok yakın olan ülke Gulf Stream akıntısı sayesinde kış mevsimini daha hafif geçirir. Yaz döneminde 28-29 dereceleri bulan sıcaklık, kış mevsiminde -49 dereceyi görmektedir. Araştırdığınız zaman en soğuk ülkeler listenize eklemeniz gereken en önemli ülkelerden olduğunu görebilirsiniz.

 4. 4 Kanada


  Doğal güzellikleriyle ünlü olan Kanada, en soğuk ülkeler arasında yer alsa da sahip olduğu göçmen nüfusla da oldukça popüler durumda. Çalışmak ve yaşamak için pek çok insanın tercihi olan ve en soğuk ülkeler listesinde ortalama bir yerde bulunan Kanada, kış mevsimini sert geçirir. -40 ile -45 derece arasında değişiklik gösteren hava, yazın 35 derece sıcaklıkları görür. Gezmek ve yaşamak için en çok tavsiye edilen ve refah düzeyi yüksek ülkeler arasında yer alır.

 5. 5 Alaska


  Kış mevsiminde -30 dereceleri gören bölge, Amerika’nın yüz ölçümü olarak en büyük fakat yoğunluk olarak en az bölgesi olarak kabul edilir. Yaz mevsiminde daha rahat ve hafif bir iklime mevcutken kış mevsiminde sert iklime geçiş olur. Alaska, en soğuk ülkeler söz konusu olduğunda listeye girecek kadar sert bir iklime sahiptir.

 6. 6 Kazakistan


  Karasal iklime sahip olan Kazakistan, bölge olarak farklılık gösterse de en soğuk ülkeler arasında yerini alıyor. Ülkenin bazı bölgelerinde -5 derece hissedilen sıcaklık, bazı bölgelerde -20 dereceleri bulmaktadır. En büyük sorunun kasırga tarzındaki şiddetli rüzgar olduğunu söyleyebiliriz.

 7. 7 Finlandiya


  Refah düzeyi yüksek ülkelerin başında gelen Finlandiya, kış mevsiminde beyaz bir örtüyle kaplıdır. Haziran ayında batmayan güneş ve yaz mevsiminde sıcaklığın da -10 dereceleri bulmasıyla farklı bir iklime sahiptir. Kuzey Işıkları’nı izlemek ve keşfetmek isteyenlerin son yıllarda akın ettiği ülke, herkesin tecrübe etmesi gereken bir deneyim sunar. Görmek ve tecrübe etmek istediğiniz en soğukülkeler listenize eklemenizde fayda görünüyor.

 8. 8 Antarktika


  En kurak ve en soğuk kara olarak kabul edilen Antarktika, bazı bölgelerinde yıllardır hiç yağmur görmemiş olmasıyla ilginç ve farklı bir iklime sahiptir.  Dünyanın en kurak ve en soğuk ülkeler listesinde ilk sırada yer alan ülke, -60, -80 derece gibi yaşaması zor ve çetin bir bölgede yer alıyor. Yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı bölgede hayvanlar zorlu koşullar nedeniyle kıyı kesimlerinde yaşar. Bölgede görülen en yüksek sıcaklık ise -12 derece olarak kayıtlara geçmiş durumda.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı