Özgün Senaryo Kategorisinde En İyiye Layık Görülmüş ve Oscar Almış 15 Film -1

En iyi özgün senaryo kategorisinde Oscar almış 15 filmin ilk bölümü ile sizlerle birlikteyiz.


2

Bu filmler, alıştığınız senaryolardan çok uzak bir o kadar da çok keyifle izlenecek filmlerdir. En İyi Özgün Senaryo ödüllü olan bu filmlerin bir bölümünü bu yazımızda ele aldık. İşte keyifle seyredebileceğiniz 15 film…

 1. 1 Ghost – 1990


  Sam kavga sırasında öldürülür ve hayalet olarak yaşamaya devam eder. Ölmeden önce deliler gibi aşık olduğu Molly’e çok daha fazla aşık olmuştur. Sam’in bir falcı ile dünyada ki insanlarla iletişim kurmasına da hazır olabilirsiniz.

 2. 2 Shakespare in Love – 1998


  Shakespare’in aşk hayatını keyifle seyretmek istiyorsanız o zaman 16. Yüzyıl İngiltere’sine gitmeye hazır olun. Viola ile tanışması ve akabinde yaşayacakları aşk, duygu yükünüzü fazlasıyla harekete geçirecektir.

 3. 3 Thelma and Louise – 1991


  Louisa ve Thelma kaçamak yapmak için hafta sonu yola koyulurlar. Yol boyunca mola verdikleri yerde karşılaştıkları bir olay tüm rutinin alt üst olması demektir. Peşlerinde dedektif olan ikiliyi amansız bir macera beklemektedir.

 4. 4 The Piano – 1993


  Flora adına sahip dilsiz bir kızın annesidir Ada! Kızı ile birlikte ülkeyi terk etme kararı alır ve piyanosunu da yanında taşır. Yeni kocası Steward ile Yeni Zelenda’da başlayacağı yaşam ise asla umduğu gibi olmayacaktır.

 5. 5 Witness – 1985


  Kadın ve oğlu, kimliği gizli tutulan narkotik polisin cinayetine rast gelirler. Artık onları korumak usta bir dedektif olan Philedelphia’lı John Book ile olacaktır. Bol aksiyon, adrenalin, ölüm kalım mücadelesi seyretmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

 6. 6 The Hurt Locker - 2008


  Irak’ta elit ve eğitimli askerler oldukça zor görevin içindedirler. Bir an önce bombaları imha etmek zorundadırlar. Ekibin lider James ise takımını zorlu şartlarda ayakta tutmak durumundadır.

 7. 7 Midnight in Paris – 2011


  Gil ve Inez sonbaharda evlilik hazırlığı yapan çifttir. Evlilik öncesi Paris’e gitmeye karar verirler. Ancak damat Gil’in Paris sokaklarında yaşayacakları olağanüstü durumlar tüm hayatlarını değiştirecektir.

 8. 8 Crash - 2004


  Birbiri ile hiç alakası olmayan insanların 36 saat içerisinde nasıl birbirlerini tanıdıklarını keyifle izleyebilirsiniz. İnsanların hem iyi hem de kötü yanlarını yalın şekilde bulabileceğiniz en iyi özgün senaryo ödüllü filmler seçeneklerinden diyebiliriz.

 9. 9 Little Miss Sushine – 2006


  Ailelerin en küçüğünün hayalini gerçekleştirmek için bir minibüsle yola çıkan Hoover ailesinin yılmayan yapısı size trajik ve komik anlar yaşatacaktır.

 10. 10 Birdman – 2014


  Carver, bir zamanlar oldukça popüler süper kahramanı canlandıran kişidir. Ancak bir süre sonra bu popülerliğini kaybeder ve egosuyla savaşmak zorunda kalır.

 11. 11 Rain Man – 1988


  Charlie, yıllar boyu görmediği babasının ölümünden sonra 3 milyon dolarlık servetini alma hayali kurar. Ancak Charlie, babasının ona sadece bir araba bırakıp diğer tüm mirasını tanımadığı abisi Raymond’a bıraktığından habersizdir.

 12. 12 Dead Poets Society – 1989


  Muhafazakar tutuma sahip okulun yöneticileri, öğrencileri bunaltmakta ve sıkmaktadır. Ta ki yeni İngilizce öğretmeni John Keating okula gelene kadar…

 13. 13 Her (Aşk) – 2013


  Eşinden boşanan Theodore, bir binada tek başına yaşar.  Teknoloji reklamıyla yapay zeka sunan program sayesinde cezp edici bir kadın olan Samatha ile tanışır. Oysa ki Samatha, sadece sesten ibaret sanal bir varlıktır.

 14. 14 Dog Day Afternoon – 1975


  Sal ve Sonny Brooklyn bankasını soymaya karar verir. Ancak aksilikler peşini bırakmaz ve gerilim yaşarlar. Hele bir de kasaların boş olduğunu görmeleri tüm işlerin karışmasına neden olur.

 15. 15 Network – 1976


  Howard Beale tecrübeli bir sunucudur. Ancak işten atılınca program sırasında kalp krizi geçirir. Bu durum reytinglerin tavan yapmasına sebep olur ve yeniden işe alınır. Ancak her şey değişecektir. En iyi özgün senaryo ödüllü filmler arasında mutlaka kaçırmamanızı öneriyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı