Özgün Senaryo Ödüllü Filmlerle Keyifli Anlar – Bölüm 2

Bir süre önce özgün senaryosuyla ön plana çıkan filmlerin ilk 15’ini paylaşmıştık. Bu sefer ikinci 15 film ile sizlerleyiz.


4

Oscar almış en iyi özgün senaryo ödüllü filmler listemizin ikinci bölümü diğer 15 film ile harika zaman geçirmek istiyorsanız o zaman hemen başlayalım.

Listemizin birinci bölümüne göz atmak isteyenler "Özgün Senaryo Kategorisinde En İyiye Layık Görülmüş ve Oscar Almış 15 Film -1" adlı yazımızı okuyabilir.

 1. 1 Annie Hall – 1977


  Alvy Singer NYC’li komedyendir ve bulunduğu entelektüel ortamda hayal ettiği gibi birini bulamaz. Ancak şarkıcı Annie Hall ile tanışması kim bilir belki de aradığı aşkın kapısını aralayacaktır.

 2. 2 Fargo – 1996


  Jerry borçları olan bir sahtekardır. Kısa sürede yüklü borcunu ödemek zorundadır. Bunun için karısının zengin olan babasında para kopartmalıdır. İki adam tutan Jerry, karısını kaçırttır ve babasından fidye istetir. Ancak işler planladığı gibi gitmeyecektir.

 3. 3 Gandhi – 1982


  Hindistan’ın bağımsızlığını kazanması için İngiltere’nin karşısında duran Pasif Direniş grubunu örgütleyen Mahatma Gandhi’nin yaptıkları en iyi özgün senaryo ödüllü filmler seçimlerinin gözdesi diyebiliriz.

 4. 4 The King’s Speech – 2010


  VI. George, İngiliz Kraliyet ailesinden birisidir ve kekemedir. Babasının ölümünden sonra tahta oturan George, hitabet sorunu yaşamaktadır. Çocukluğundan beri pek çok konuda dert olan kekemeliğini yenmez zorundadır.

 5. 5 On the Waterfront – 1954


  Zamanın ünlü boksörü Terry Mallon’un hayatında işler ters gitmiş ve liman işçiliğine kadar düşmüştür. Terry, liman şirketi sahibi Friendly’nin illegal işler yaptığını fark eder ve başı dertten kurtulmaz.

 6. 6 ChinaTown – 1974


  Evelyn eşinin kendisini aldattığını düşünür. Bunun için özel dedektif olarak çalışan Jake Gittes’i kiralar. Jake, Evelyn’in eşi Hollis’i gerçekten başka bir adamla aldatırken görür. Ancak Hollis öldürülür ve işler sarpa sarar.

 7. 7 Good Will Hunting – 1997


  Üniversite de hademelik yapan Will, süper bir zekaya sahiptir. Ancak Will’in kavgacı yapısı daima başına dert açmaktadır. Hapse girme riski olan Will’in hayatını üniversite de profesör olan Sean McGuire tarafından değiecektir. Harika bir dostluğa yelken açmak istiyorsanız buyurunuz.

 8. 8 The Apartment – 1960


  Bekar evini yakın iş arkadaşlarına garsoniyer olarak kullandıran sigortacı ve hırsına yenik düşen dramatik öyküsü sizleri bekliyor.

 9. 9 The Sting – 1973


  Üç kağıtçının ortağını öldüren bir gangesterden intikam almanın sıra dışı macerası. Öç almak için yeni bir üç kağıtçı ile iş birliği sizleri hayrete düşürecektir.

 10. 10 American Beaty – 1999


  Laster, karısı ve eşiyle yaşayan magazin dergisinde çalışan birisidir. Ancak yakalandığı orta yaş sendromu kendisini tehlikeli bir bunalıma sürüklemektedir. Eşinin ilgisiz tavrı, kızının babasını küçük görmesi de işin tuzu biberi olacaktır.

 11. 11 Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004


  Clementine, eski sevgilisi Joel Barish ile tam iki yıl boyunca yaşadıkları ne varsa hafızasından sildirir. Joel durumu öğrenir ve çok üzer. Joel’de aynı şeyi yapmak ister, ancak işlem sırasında sevgilisiyle yaşadıkları gözünden gitmez ve operasyonu durdurmak için çaba sarf eder.

 12. 12 Sunset Boulevard – 1950


  Joe, yazdığı senaryoların para etmemesi ile borçlarını ödeyememektedir. Alacaklıların arabasını karşılık olarak almak istemesi Joe’yi Sunset Bulvarında bir eve sığınmaya zorlar. Joe’nun hayatı tam da burada değişecektir.

 13. 13 Django Unchained – 2012


  Alman avcı Dr. Schultz ve farklı eziyetlere maruz kalmış kölenin Amerikan iç savaşından iki yıl kadar önce başlayan mücadelesini keyifle seyredebilirsiniz.

 14. 14 The Usual Suspects – 1995


  San Pedro Limanında yaşanan ve 27 kişinin öldüğü olayı inceleyen David Kujan, tüm şüpheleri beş kişi üzerine yoğunlaştırmıştır. Ancak hesaba katmadığı birisi vardır. O da Keizer Soze’dur. Ancak Keizer’in suçunu ispat etmek hiç kolay olmayacaktır.

 15. 15 Pulp Fiction – 1994


  Soyguncu çift olan Ringo ve Yolanda birbirlerini çok sevmektedir. Soygunlarına heyecan katmak için farklı planlar yaparlar. Ancak işler bir süre sonra planlarının dışına çıkar ve artık bu girdaptan çıkmak durumundadırlar.

  En iyi özgün senaryo ödüllü filmler konusunda her zaman seyretmekten keyif alacağınız filmlerle, anınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz olasıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı