Engel Tanımayan Aşklara Ev Sahipliği Yapan 2018’in En İyi LGBT Filmleri

Son yıllarda başarılı örneklerle karşımıza gelen eşcinsel filmlerinden en çarpıcı olanlarını, sizler için bir araya getirdik.


2

2015 yılında Carol ile dikkat çeken, ardından 2016 yılında En İyi Film Oscar’ını alan Moonlight ile yükselişe geçen LGBT sineması, bu yılda The Favourite ile 10 dalda Oscar’a aday olarak beyaz perdeye damgasını vurdu. Dramdan gerilime, mükemmel 10 en iyi lgbt filmleri listesi karşınızda.

 1. 1 “A Kid Like Jake”


  Alex ve Greg çiftinin dört yaşındaki oğulları Jake, pantolon yerine etek giymeyi ve bebeklerle oynamayı tercih eden bir çocuktur. Yönetmen koltuğunda kendisinin de trans bir birey olduğunu açıklayan Silas Howard’ı gördüğümüz film, Jack’in hikâyesine ve ailesinin bu durum karşısındaki durumuna odaklanıyor.

 2. 2 “The Miseducation of Cameron Post”


  Başrolünde genç yıldız Chloë Grace Moretz’i izlediğimiz filmde, eşcinsel olduğu düşünülen ve dışlanan bir genç kızın kimliğine ve kişiliğine sahip çıkma serüvenini kaçırmayın deriz. Türkçeye Cameron Post'a Ters Terapi olarak çevrilen yapıt, en iyi lgbt filmleri arasında yer alıyor.

 3. 3 “Anchor and Hope”


  Lezbiyen ilişki yaşayan Kay ve Eva’nın romantik ve mutlu bir birlikteliği vardır. Ancak ilişkinin seyri Eva, bebek hayalleri kurmaya başlayınca değişmeye başlar. Natalia Tena, Oona Chaplin, Geraldine Chaplin başrollerde olduğu film, ilginç karakterleriyle izlenmeye değer.

 4. 4 “Gemini”


  Aaron Katz imzalı Gemini, asistanlığını yaptığı Hollywood yıldızının ölümüyle kendini gizemli olayların içinde bulan Jill’in hikâyesini merkeze alıyor. 2017 yapımı olan film eşcinsellik temalı gerilim.

 5. 5 “The Gospel According to André”


  Eski Vogue editörü ve moda ikonu André Leon Talley'ın hayatını konu alan belgesel, titiz bir araştırmaya dayanıyor. Jim Crow dönemindeki ırksal ayrımcılık sırasında ABD Güneyinde yetişen Talley'in, beyaz ırkın baskın olduğu sektörde, eşcinsel siyah bir erkek olarak durumu hiç de kolay değildir.

 6. 6 “Disobedience”


  Sebastián Lelio yönetmenliğinde çekilen filmde Esti evli olmasına rağmen Krushka adındaki arkadaşını görmesiyle bazı hislerinde uyanışlar olur. Krushka'ya karşı oluşan bu cinsel istek ise filmde işlenilmektedir.

 7. 7 “Paddington 2”


  Brown ailesi ile yaşamakta olan Paddington, 100. doğum gününü kutlayacakları teyzesi Lucy’ye bir hediye alır. Ancak hediyenin çalınmasıyla gelişen olayların işlendiği ödül avcısı film, kadrosunda Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Hugh Grant ‘ı bir araya getirerek izleyicisini kendine bağlıyor.

 8. 8 “Can You Ever Forgive Me?”


  En iyi lgbt filmleri arasında olan” Can You Ever Forgive Me”, biyografi yazarı Lee Israel’ın gerçek hikâyesini anlatıyor. Trans bireyler arasındaki dostluğa çarpıcı bir örnek olarak karşımıza gelen film, üç dalda Oscar’a aday olmakla kalmayıp başrol oyuncuları McCarthy ve Grant’e de adaylık kazandırdı.

 9. 9 “Scotty and the Secret History of Hollywood”


  Hollywood'un ünlü efsanesi Scotty Bowers’ın gerçek hayat hikâyesini anlatan belgeselde karşılaştığınız isimlere sakın şaşırmayın. Windsor Dük ve Düşesi’inden, Katharine Hepburn’e Cary Grant’dan Cole Porter’a yok yok.

 10. 10 “The Favourite”


  Türkçeye “Sarayın Gözdesi” olarak çevrilen filmin ilk gösterimi 30 Ağustos 2018'de 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşti. En iyi lgbt filmleri arasında yer alan The Favourite, Britanya Krallığı’ndaki üçlü lezbiyen ilişkiye odaklanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
flzsav

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı