İzlenmesi Gereken En İyi Kısa Filmler


3

En İyi Kısa Filmler, konunun yalın olarak sunulduğu gereksiz abartılardan uzak, az ve öz yapımlardır. Derin konular işlenir ve yönetmen uzun metrajlı filmlere göre daha fazla performans göstermek zorundadır. Pek çoğu yarım saat hatta yarım saatin altında olan filmlerdir. Siz de hangi filmler olduğunu merak ettiniz değil mi? Gelin her beraber “İzlenmesi Gereken En İyi Kısa Filmler” kategorisine göz gezdirelim. Çok kısa zamanları bile film ile doldurmak isteyenler diğer yazımızı da inceleyebilirler…

Paperman

Paperman

Paperman, çabası ayakta alkışlanması gereken bir adamın hikayesini anlatıyor. Bu adam şans eseri güzel bir kadınla tanışır ve daha sonra hayatı değişmeye başlar.

En İyi Kısa Filmler: Inside

En İyi Kısa Filmler: Inside

Kendinizi sorgulamanızı dağlayan bu film aslında çoklu kişilik bozukluklarını konu alıyor.  Çoklu kişilik bozuklukları ender görülebilen tip bozukluklardır ve filmde oldukça detaylı olarak işleniyor.

En İyi Kısa Filmler: “Ödüllü Film”- A Day In The Country

En İyi Kısa Filmler: "Ödüllü Film"- A Day In The Country

Kısa film kategorisinde dram ve romantizm ile harmanlanmış bu film Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde, Melbourne Uluslararası Film Festivalinde çeşitli ödüller almış. Film, Parisli bir dükkan sahibi ve ailesinin şehirdeki 1 gününü anlatıyor.

Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

Street of Crocodiles, Brothers Quay tarafından yönetilip üretilen ve 1986 yılında piyasaya sürülen, 21 dakikalık bir stop-motion animasyon kısa özetidir. Film tam 21 dakika sürmektedir. İplerinden kurtulan bir kuklanın kısa macerasını anlatır. Yayın tarihi 1986. Yönetmenleri: Timothy Quay, Stephen Quay.

En İyi Kısa Filmler: “3 Dakikalık Bir Film”-  The Black Hole

En İyi Kısa Filmler: "3 Dakikalık Bir Film"-  The Black Hole

Konusu ve kurgusuyla üç dakika boyunca izleyiciyi hem eğlendirip hem düşündüren film, en popüler kısa filmlerden biri olmuştur.

Le Ballon Rouge

Le Ballon Rouge

Albert Lamorissen tarafından 1956 yılında çekilmiştir. Film, bir çocuk ve onun en yakın arkadaşı kırmızı balonun hikayesini konu alır. 1957 yılında En İyi Senaryo ödülünü kazanan filmde neredeyse hiç diyalog yoktur.Yönetmen: Albert Lamorisse. 

En İyi Kısa Filmler: “6 Dakikalık Bir Film”- Room 8

En İyi Kısa Filmler: "6 Dakikalık Bir Film"- Room 8

Senaryosu Oscar’lı senarist Geoffrey Fletcher’a ait, yönetmenliğini James Griffiths’in yaptığı 67. BAFTA en iyi İngiliz kısa film ödülüne sahip, 2013 yapımı etkileyici bir kısa film.Bir Rus hapishanesinde geçen 6 dakikalık kısa film hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Kırmızı kutuyu açtığında diğer tüm mahkumlar gibi bunun hapishaneden kaçmak için bir fırsat olduğunu düşünüyor. O an fark etmediği şey ise bu düzeneği kuran kişinin yapmış olduğu basit bir mantık hatası oluyor.

Sherlock JR.

Sherlock JR.

Amerika Birleşik Devletleri yapımı, 1924 tarihli bu film, sessiz kısa film kategorisinde yer alıyor. Film, müthiş bir Buster Keaton klasiği. Özellikle bilardo sahnesi ile motosiklet sahnesinde oldukça fazla komedi ögesi barındırıyor. Film 49 dakika sürüyor.

En İyi Kısa Filmler: ” Dram” 3 Shades

3 Shades

Bazen bir kitap okursunuz veya bir film izlersiniz hatta yolda yürürken okuduğunuz tek bir cümle bile hayatınızda yeni bir soluk almanıza neden olur. Ödüllü bu kısa filmi umarız siz de bizim kadar çok beğenirsiniz.

The Martyr

The Martyr

Film duygusallığın yanında ön yargının ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceğini anlatıyor. Film Cannes ödüllüdür.

Cashback

Cashback

2004 yılı yapımı bu filmde; süpermarkette çalışan bir sanat öğrencisinin, gece vardiyası boyunca zamanını nasıl geçirdiğini ilginç bir şekilde anlatıldığını görüyoruz.

Spider

Spider

Şaka yapmayı çok seven ve konu eğlenmek olunca nerede durması gerektiğini bilmeyen Jack, bu huyunun bedelini acı bir şekilde ödüyor. Nash Edgerton’un hem yazıp hem yönettiği, hem de başrolünde oynadığı Spider, birçok festivalde ödül almıştır.

Fire

Fire

Chris Andrews’un ikinci kısa metraj filmi Fire; neredeyse tamamı dış mekanlarda geçen bir film. Filme konu olan karakter öfkelendiğinde ellerinde ateşler oluşuyor. İngiltere’nin arka sokaklarında, alt sınıfa mensup bir gencin yaşadığı dönüşüme odaklanan bu filmin, ateş imgesi üzerinden karakterinin öfkesini anlatıyor.

Ivry

Ivry

Amerika’nın Chicago kentinin suça bulanmış sokaklarından kurtulmak adına boksa başlayan genç bir boksörün hayatına odaklanan Ivry kısa metrajlı bir belgesel film niteliğindedir.

Easy Street

Easy Street

1917 , A.B.D yapımı bu film Charlie Chaplin tarafından yönetilmiş. 27 dakikalık kısa filmde; kentin gecekondu bölgesinde yetişen bir serserinin bir polis memuruna dönüşmesi anlatılıyor.

En İyi Kısa Filmler: The Brain Hack

En İyi Kısa Filmler: The Brain Hack

Sinema dersinde tanışan iki öğrenci, Tanrı inancının arkasında yatan nörolojik hatayı belgelemek üzere bir kısa film çekmeye karar verir. Ancak tüm insanlığa her şeyin bir yanılsamadan ibaret olduğunu göstermek üzere yola çıkan kafadarların planı, bazı karanlık güçlerin devreye girmesiyle gerilimli bir hal alacaktır.

The Rain in Spain

The Rain in Spain

The Rain in Spain,İlker Canikligil’in yazdığı ve İstanbul Film Akademi öğrencileri ile birlikte çektiği etkileyici bir kısa film. Bir seks robotunun başından geçen dramatik olayları anlatan filmin oyuncu kadrosunda Melis Kolçak ve Anıl Çağlar Tel yer alıyor. Yapım, insan ile robotun yakın gelecekteki olası seks ve şiddet ilişkisine dair psikolojik bir kesit niteliğinde.

Lunatique

Lunatique

Yönetmenliğini Gabriel Kalim Mucci‘nin üstlendiği Lunatique, kafesteki gelinciği dışında kimsesi olmayan ve iletişim çabaları sonuçsuz kalan bir kadının yaşama mücadelesini anlatıyor.

En İyi Kısa Filmler: Big Boom

En İyi Kısa Filmler: Big Boom

Bir yakıt istasyonunda çalışan servis robotu Jimbo, insanların ansızın ortadan kaybolmasıyla atıl hale gelir. Üstelik enerjisi tükenmenin eşiğindedir ve bu gizemli durumu çözmek için yolculuğa atılmaktan başka çaresi yoktur.

One-Minute Time Machine

One-Minute Time Machine

Regina tarafından her reddedilişinde kırmızı bir tuşa basan James, gerçeğin ve bu yaptığının sonuçlarından haberdar değildir.Senaryo: Sean Crouch, Yönetmen: Devon Avery.

En İyi Kısa Filmler: “Gerilim” Theodore

En İyi Kısa Filmler: "Gerilim" Theodore

Yatma saati çoktan geçen bir çocuk internette rahatsız edici bir videoya rastlar.Yönetmen: Tyler Falbo. Film gerilim kategorisinde yer alıyor.

En İyi Kısa Filmler: “Animasyon” Rosa

En İyi Kısa Filmler: "Animasyon" Rosa

Kıyamet sonrası dünyada tüm doğal yaşam yok olmuştur. İnsanoğlu son bir çapa ile dünyanın ekosistemini eski haline getirmeye çalışır. Rosa, uyandığında bu projedeki tek varlığın kendisi olmadığını fark edecektir.Hiç bir bütçe olmadan tam 1 yılda Jesus Orellana tarafından çekilmiş müthiş bir kısa animasyon yapım olarak değerlendiriliyor.

Kısa Filmler: “Kara Mizah” Copy Shop

Kısa Filmler: "Kara Mizah" Copy Shop

Kara mizah türündeki kısa film olan Copy Shop’ta;  bir fotokopi makinesi tarafından çoğaltılmış insanların hikayesini kısa film olarak izliyoruz.

Into the Blue

Into the Blue

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nin Generation bölümünde yapan Into the Blue, aile içi şiddetin oradan oraya savurduğu 13 yaşındaki Julija’nın öyküsünü anlatıyor.

Aaaba

Aaaba, Hindistan’ın dağlık bir bölgesinde dedesi ve büyükannesiyle yaşayan bir kızın, dedesinin yaklaşan ölümüyle değişen hayatını konu alıyor.

Timecode

Timecode

2016’da Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülü alan kısa film, biri gece diğeri gündüz vardiyasında çalışan iki güvenlik görevlisinin hikayesini etkileyici bir dil ile ele alıyor.

Lucia, Before and After

Lucia, Before and After

Kürtaj olma amacıyla Teksas’a giden bir kadının 24 saatlik bekleyiş süresi etkileyici bir yönetmenlikle ele alınmış. Film, Sundance Film festivalinden sonra pek çok ödül almış.

Mon amour mon amie

Mon amour mon amie

Mon amour mon amie; bağımlılıklarla savaşma sürecinde birbirine destek olan iki arkadaşın hikayesini anlatan, İtalya ve  Fransa ortak yapımı kısa filmdir. Vendik, Toronto ve Roma gibi pek çok önemli festivalde gösterilmiş ve büyük beğeni almıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Özlem Çelik
1977'de İstanbul' da doğdu. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4 yıllık lisans mezunu. İnsan Kaynakları Üst Düzey Yöneticisi ve İK Eğitmeni. İçerik Yazarı ve Editör. Evli ve Mücahit Meriç'in annesi.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı