Gaspar Noé: Aykırı Yönetmenin En İyi Filmleri


4

Gaspar Noé, çağımızın en aykırı ve hatta en rahatsız edici yönetmenlerinden biri olarak tanımlanıyor. Bugünkü yazımızda aykırı yönetmen Gaspar Noé filmlerine ve hayatına kısa bir bakış gerçekleştirelim.

Gaspar Noé Kimdir?

Gaspar Noé Kimdir

Uzun aralıklarla ve az sayıda filmler yapsa da her filmle adından söz ettirmeyi başaran bir isimdir Gaspar Noé. 27 Aralık  1963 doğumlu yönetmen sahne adı olarak Jean Couteau ismini kullanmaktadır.  Arjantinli, Fransızdır. Bazı filmlerde oyunculuk da yapmıştır. “Sanat ve pornografi arasında bir sınır yoktur. Her şeyden sanat yapabilirsiniz. Bir mumdan veya bir kayıt cihazından sanat filmi yaratabilirsiniz. Süt içen bir kedi ile bir sanat eseri yaratabilirsiniz. Sevişen insanlarla bir sanat eseri yapabilirsiniz. Sınır yok. Farklı bir açıdan çekilen veya türetilen herhangi bir şey artistik veya deneysel olarak görülebilir.” olarak tarzını özetleyen Noé  için pek çok kaynakta ucuz erotik filmler yapan bir yönetmen diye bahsedilmesine rağmen cesur sinemasıyla, insanlığın karanlık taraflarını dürten tavrıyla, sıra dışı tekniği ve değişmez çizgisiyle değerlendirilmesi gereken gerçek bir yönetmendir. 55 yaşında ve 5 uzun metraj filme sahiptir.

Noé, filmlerinde ağırlıklı olarak insanoğlunun temel içgüdülerini işliyor filmlerinde. Alkolizm, madde bağımlılığı, cinsellik, şiddet gibi öğeleri bazen senaryosuz bazen de bir hikaye gibi işliyor. Onu başarılı kılan etken teknik dilinde, müthiş kurgusunda ve özenle seçilmiş harika müziklerinde olduğu tüm sinema eleştirmenlerinin ortak kanısıdır. Hayatın cinsellik ile gerçeklerini ve bu temel içgüdüyü adeta saf gerçekliği ile yüzümüze vurmaktadır. Kamerasını korkusuzca ve sınır tanımadan kullanıyor. Filmlerinde en fazla kullanmayı sevdiği teknik; iç ses yöntemidir. Bu şekilde daha jenerikten başlamak üzere seyirciyi kontrol altına almayı başarıyor.

En İyi Gaspar Noé Filmleri

En İyi Gaspar Noé Filmleri

Lux AEterna

Lux AEterna

Dram, gerilim türündeki bu film, bir film setinde cadılar hakkında hikayeler anlatan iki aktris, Béatrice Dalle ve Charlotte Gainsbourg’un hikayesini konu ediyor.

Climax

Climax

Fransa’daki köhne bir dans kulübünde geçen uzun bir geceyi takip ediyor. 90’ların ortasında 20 dansçı, üç günlük bir prova için ormandaki yatılı bir okulda bir araya gelir. Birbirini yeni tanıyan ekip provalar dışında da eğlenceli vakit geçirirler. Provalar bitmesinin ardından ayrılmadan önce son bir parti düzenlerler. Fakat içkilerin sayısı arttıkça içlerinden bazıları tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Gençler bir süre sonra tamamen kontrollerini kaybeder. Artık onların içine düştükleri girdaba direnmeleri neredeyse imkansızdır. Müzik, dans, gerilim ve cinsellik dolu bu ortamda kimileri cennette olduğunu hissederken kimileri içinse durum cehennemden farksızdır.

Aşk

Aşk

Coşkulu bir şekilde buram buram erotizm kokan bir ilişkinin kucağında kendisini bulan bir erkek ve iki genç kadının öyküsünü perdeye taşıyor.

9 Ay Hapis

9 Ay Hapis

Soğukkanlı, prensip sahibi ve kurallara sonsuz bağlılığıyla bilinen Ariane Felder, ahlaki değerlerine de oldukça bağlıdır. Her şeyi kurulu bir düzen içinde yaşayan ve hakimlik mesleği yapan Ariane’in sürpriz bir gelişme sonucu tamamen değişecektir: Hamiledir. Tutucu bir yapısı olan Ariane için bu tam bir şoktur, üstelik nasıl hamile kaldığı hakkında hiçbir fikri yoktur. Çocuk için DNA testi yaptırır, sonuç da en az hamile kalması kadar şaşırtıcıdır: Bebeğin babası olarak görünen Bob’tur. Bob ise, Arien’in baktığı oldukça derin bir davanın tek şüphelisi olarak gösterilmektedir.

Havana’da 7 Gün

Havana'da 7 Gün

Aktör olmaya çalışan genç bir Amerikalı, Havana’daki film festivaline gider ve şehirdeki ilk gecesinde gezdiği bir dizi parti esnasında çeşitli dil problemlerinin var olduğu yabancıların arasına karışır. Öte yandan ünlü bir yönetmen de bu film festivaline son derece sarhoş ve kendini kaybetmiş bir halde katılıp türlü trajikomik olaylara neden olur. Bunlardan farklı olarak genç bir kız, katıldığı bir ayin sırasında cinsel kimliğini keşfeder… Birbirlerinden tamamen farklı yedi hikayeyi ortak noktada buluşturan şey ise egzotik Havana şehri olur.

Gaspar Noé Tarzı Katı Anlatım: Dönüş Yok

Gaspar Noé Tarzı Katı Anlatım: Dönüş Yok

Paris’te oldukça pis bir arka sokak barı. İçeriden dışarıya çıkan sedyeler, ambulans ışıkları ve yaşanmış kanlı bir gece. Bu gecenin kurbanları, aslında bu gecenin sonunda değil başındalar aslında. Hayatın kurgusu, bazen insanın zannettiği gibi ileri doğru değil, geriye doğru akar. Bütün günahlar, birer birer ortaya çıkacaklardır ve insanoğlu kendi pisliğiyle karşı karşıya gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
3
win
Özlem Çelik
1977'de İstanbul' da doğdu. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 4 yıllık lisans mezunu. İnsan Kaynakları Üst Düzey Yöneticisi ve İK Eğitmeni. İçerik Yazarı ve Editör. Evli ve Mücahit Meriç'in annesi.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı