En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Sahibi, Ali Atay


3

Dursun Ali Atay, başarılı bir aktör olmasının yanında müzisyen ve yönetmendir. 20 Nisan 1976’da Rize’de doğmuştur. Tribeca Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanarak Türkiye için önemli bir başarıya imza atmıştır. Hayranlarının yakından tanıdıklarına eminiz fakat yine de Ali Atay kimdir sorusuna cevap vermiş olalım.

Dursun Ali Atay Kimdir?

ali atay kimdir

1976 yılında doğan Ali Atay, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümü mezunudur. Leyla ve Mecnun dizisindeki Mecnun karakteri ile tanınmıştır. 15’ten fazla filmde ve oyunda yer almıştır.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra yakın arkadaşı ile Krek adında bir tiyatro şirketi kurmuştur. Tiyatrosunda sergilenen pek çok oyunda oynamıştır. “Şapkadan Babam Çıktı” adlı dizide başarısız illüzyonist “Maksut” karakteri ile yer almıştır. Bu dizide aynı zamanda öğretmeni de olan Müşfik Kenter ile oynama şansına sahip olması sebebiyle hemen her röportajında dizinin kendisi için önemine değinir.

“Leyla ve Mecnun” ve “Leyla The Band”

Leyla The Band

Başrol oynadığı “Leyla ve Mecnun” kadrosunda yer alan kişiler ile kurduğu “Leyla The Band” adlı grupta vokalistlik de yapmıştır.

Ali Atay’ın ilk başarılı oyunculuk denemesi “İkinci Bahar” dizisinde olmuştur. Bu dizide “Ersin” rolünü oynamıştır. 2014 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini kendisinin yaptığı “Limonata” adlı sinema filminde başarısını devam ettirmiştir.

2008 yılında başarılı balerin Ebru Cansız ile evlenmiş ve 2013 yılında boşanmıştır. 2013 ve 2017 yılları arasında “Cemile, Kılıç Günü, Eşref Saati, Yapma Diyorum” gibi dizilerde başarılı oyunculuklar sergilemiştir. 2017 yılında ise Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı olan başarılı sinema filmi “Ayla: The Doughter of War” adlı sinema filminde rol almıştır. Türkiye, bu film ile 90. Akademi Ödüllerine aday olmuştur.

Ali Atay 2017 yılında başlayan internet dizisi Masum ‘un oyuncuları arasında yer almıştır. Aksiyon- komedi filmlerinde de başarılı çizgisini koruyan Atay, bu tarzdaki “Ölümlü Dünya” ve “Turkish Dondurma” filmlerinde karşımıza çıkmıştır. 2002 ve 2009 yılları arasında “Yine Ne Oldu?”, “Adamlar”, “Op’la Zo’nun Dramı”, “Yangın Duası”, “Bayrak “adlı tiyatro oyunlarında oyuncu olarak yer almıştır.

Vokal Olarak Görev Aldığı 25 Şarkı Vardır

Vokal Ali Atay

Vokal olarak seslendirdiği şarkılardan birkaç tanesi ise “Sevdalılar Beni Anlar”, “Falan Filan”, “Gitmek İstersen”, “Doktor”, Vay Be, Gökte Yıldız Ay Misun? Sende Mi Leyla?, Batsın Bu Dünya’dır. Toplamda 25 şarkıyı vokal olarak seslendirmiştir.

Ali Atay, 2008 yılında 13, Sadri Alışık Ödüllerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 2014 yılında 19. Sadri Alışık Ödülleri, Ayhan Işık Özel Ödülü’nü almıştır. Başarılı oyuncu Hazal Kaya ile süren 5 yıllık beraberliğini evlilikle devam ettiren Atay, Tribeca Film Festivalinde ödül almıştır. Tribeca Film Festivali’ne katılan Nuh Tepesi adlı filmin yönetmenliğini Cenk Ertürk yapmıştır. Başrol oyuncuları ise Haluk Bilginer, Ali Atay ve Hande Doğandemir’dir. Nuh Tepesi; En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Kategorilerinde Türkiye’ye 2 ödül kazandırmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı