Buz Altı Dalışında Dünya’nın En İyi 10 Noktası

Türkiye’den de bir noktanın bulunduğu Dünya’nın en iyi buz dalış yerleri...


3

Kar tatilleri kimisi için kayak merkezlerinde snowboard yapmak, kimisi için şömine başında çayını yudumlamak iken, kimisi içinde buz altında dalış yapmak anlamına gelebiliyor. Evet, son yılların en fazla tercih edilen sporlarından biri olmaya başlayan buz altı dalışı ülkemizde de bir hayli tutku haline gelmiş durumda. İşte sizler için derlediğimiz ve içinde Türkiye’den de bir noktanın bulunduğu Dünya’nın en iyi buz dalış yerleri. Dalın sağlıcakla…

 1. 1 Tasiilaq Fiyordu, Greenland


  Greenland buzulları belki de ne çok keyif alınacak dalış yerleri arasında. Buzullar arasında dalış yapmak son derece keyifli olsa da buzulların parçalanma riski sizi tedirgin edebilir. Mavinin her tonuna şahit olacağınız bu nokta size inanılmaz bir seyir zevki yaşatacak.

 2. 2 Tobermory, Kanada


  Dünya genelinde belki de en elverişli buz altı dalış noktası Tobermory. Martta tüm göllerin kalın bir tabaka ile buz tuttuğu bölge, dalış tutkunları için muhteşem bir yer. Ayrıca Huron Gölünde dalış yapanlar hem buz altı hem de batık dalışının bir arada yaşıyor. Çünkü 36 metre uzunluğunda Sweepstakes Gulet batığı bu gölün 7 metre derinliğinde.

 3. 3 Sassolo Gölü, İsviçre


  Deneyimli buz altı dalıcıları için vazgeçilmez bir nokta olan Sassolo gölü, buz tünelleri ile fotoğraf tutkunlarına kartpostallık görüntüler veren bir nokta.

 4. 4 Paijanne Gölü, Finlandiya


  Gün ışığının buz altına az da olsa inmesiyle muhteşem görüntüler eşliğinde dalış yapmak ve yer çekimine karşı gelerek buzullarda ters yürümek belki de sadece Paijanne Gölüne aittir.

 5. 5 Lago del Naret, İsviçre


  Bilinen tek tatlı su dalış noktası olan İsviçre Alplerinin güneyinde bulunan Lago del Naret gölü yazında buz dalış yapmak isteyen için bulunmaz bir fırsat.

 6. 6 Beyaz Deniz, Rusya


  Avrupa kıtasının tek donma özelliğine sahip denizi Beyaz Deniz buz altı dalışının en neşeli yerlerinden. Neden neşeli ve renkli olduğunu tahmin etmişsinizdir. İçinde rengârenk balık türlerinin bulunduğu bir manzarada dalış yapmak gerecek eşsiz bir deneyim katacak.

 7. 7 Baykal Gölü, Rusya


  Dünya’nın en eski ve en büyülü gölü Baykal. İçinde yüzlerce çeşit canlıyı barındıran ve buz altı dalıcıları için muhteşem görüş açısı sağlayan nadir noktalardan birisi. Ocak ve Şubat ayı ideal zamanlar.

 8. 8 Kuzey Kutbu, Alaska


  Ocak ayında Mayıs ayına kadar uzun bir dalış sezonunun yaşandığı Summit Gölü, 1200 m yükseklikte yer almasından dolayı irtifa dalışı eğitimi ve tecrübesine sahip olmanız gerekli.

 9. 9 Zara Tödürge Gölü, Sivas


  Sırf dalış yapmak için yurt dışına çıkmanız gerekmiyor. Ülkemizde buz dalışını yapabileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan Sivas’ın Zara Tödürge Gölü. Bölgede aralık ayından mart başına kadar dalış yapmanız mümkün.

 10. 10 Antarktika


  En keyifli buz altı dalış noktalarından birisi olan Antarktika, yüzlerce deniz canlısının yanına Leopar foklarının oyunları arasında eşsiz bir dalış noktası. Yüzlerce balinayla karşılaşma ihtimaliniz olduğu su altı cenneti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı