En İyi Bilim Kurgu Filmleri


0

Bilim kurgu tutkunlarını buraya davet ediyoruz. Film arşivinizin olmazsa olmazı filmleri sizler için sıraladık.

 

1. Inception (Başlangıç)

Başlangıç filmi, olağanüstü senaryosuyla oldukça ilgi çekici bir film. Bu filmde Leonardo Dicaprio “Dom Cobb” isimli karakterle karşımızda. Dom Cobb yetenekli bir hırsız olmakla birlikte rüya halindeki zihnin derinliklerine gömülmüş olan sırları çalmaktadır. Dom Cobb bu yeteneği ile kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir oyuncu olmuştur. Ancak bu durum sevdiği her şeye mal olmuş ve onu uluslar arası bir kaçak haline getirmiştir. Kaybettiği hayatını geri alabilmesi için yaptığı şeyin tam tersini yapması,yani bir fikir çalmak yerine onu yerleştirmesi gerekmektedir. İmkansız Başlangıcı tamamlayabilirse, mükemmel suç bu olacaktır.

Yönetmen: Christopher Nolan

İmdb: 8.8

 

2. The Matrix

Bilim kurgunun belki de en önde gelen başyapıtı, The Matrix! Bilim kurgu severleri bu konuda fazlasıyla doyurmasına karşın, bu türü sevmeyen kişilerin de beğeniyle izleyebileceği  bir film. Bilim kurguya karşı önyargılı olup izlemeyenler çok şey kaçıracaklar.

Bu film, kendinden sonra gelen filmlere görsel  efekt ve sinematografi açısından öncülük etmiştir. Aynı zamanda bu filmde kullanılan teknikler ve çekilen sahneler kendinden sonraki birçok filmde taklit edilerek klişe haline gelmiştir.

Filmde, bir yaşanılan dünya bir de gerçek diye kavradığımız yaşamın ötesinde var olan bir dünya var, yani Matrix. Baş karakter Neo, Morpheus’un tehlikeli bir adam olduğuna inanmaktadır. Bir gece Trinity ile tanışır. Trinity onu Morpheus’a götürecektir. Matrix nedir? Neo aradığı cevapları Morpheus sayesinde bulabilecek mi?

İzleyenlere gerçekliği, içinde yaşadığımız dünyayı  ve yaşamın anlamını sorgulatan, kendi içerisinde derin bir felsefe barındıran bu sıra dışı filmi herkesin izlemesi gerekir.

Öyle ki, filmde geçen diyaloglar ve ufak ayrıntılar Matrix evrenine dair birçok ipucu veriyor. Bu durum filmi sıkılmadan ve soluksuz bir şekilde izlememize neden oluyor.

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

İmdb: 8.7

 

3. Interstellar (Yıldızlararası) 

Eski bir Nasa pilotu olan Cooper 2 çocuğu ile birlikte tarımla uğraşmaktadır. 10 yaşındaki küçük kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Odasında bazı gizemli şeylerin olduğuna inanır. Cooper’ın geçmişte bıraktığı kariyerini devam ettirebilmesi için karşısına bir fırsat çıkar. İnsanların güvenliğini sağlaması için zorlu bir karar alması gerekir. Çünkü Dünya yaşanılmaz bir hale gelmektedir. Peki Cooper insanlığı bu durumdan kurtarabilecek midir ?

Bilim kurgu tutkunlarının kesinlikle izlemesi gereken bir film. Güzel ve ilginç bir son sizi bekliyor.

Yönetmen: Christopher Nolan

İmdb: 8.7

 

4. A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) 

Filmde tuhaf bir zamanda ve tuhaf bir ortamda, sokakların güvenilir olmadığı, ahlaksızlığın üst düzey olduğu, şiddet ve vahşetin artık benimsendiği bir dönemi ve bu dönemdeki dört kişil bir çetenin hikayesi anlatıtılıyor. Bu çetenin çevrelerine saçtığı şiddet bir korku imparatorluğunu ortaya çıkarır. Çetenin lideri Alex, işledikleri suçlar artınca gözaltına alınır. Hapse atılmak yerine bir şiddet deneyinde kobay olarak ceza verilir. Yapılan bu deneyin amacı insanoğlu ve şiddet arasındaki ilişkiyi bulmaktır ama deneyin kendisi insanoğlunun doğasına aykırıdır.

Anthony Burgess’ın aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. Film hem kitap severlerin hem de film severlerin gönlünü kazanmış ve aynı zamanda 1972 Akademi Ödülleri’nde 4 dalda aday gösterilmiştir.

Yönetmen: Stanley Kubrick

İmdb: 8.4

 

5.The Truman Show

Ünlü oyuncu Jim Carry’nin başrolünü üstlendiği 1998 yapımı bu film, Jim Carry’nin en güzel filmlerinden biridir. Film  dünyanın en güzel adalarından birinde herkesin imreneceği bir hayat süren insanların sorunsuz yaşamlarını anlatıyor. Baş karakter Truman da bunlardan birisi. Truman’nın mutlu bir hayatı vardır. Ancak bir gün öldüğünü sandığı babasını yolda görür ve onu gördüğüne emindir. Truman artık yaşadıklarının gerçek olup olmadığını sorgulayacaktır.

Sinema tarihinin en yaratıcı senaryosuna sahip olan Truman Show, mutlaka izlenilmesi gereken filmler arasındadır.

Yönetmen : Peter Weir

İmdb : 8.1

 

6.Twelve Monkeys (12 Maymun) 

Bruce Wills ve Brad Pitt’in oyunculuğunun üst düzey olduğu Twelve Monkeys 1995 yılına ait bir filmdir. Dünyada 5 milyar insanın ölmesine sebep olan bir virüs vardır. Yaşamına devam eden küçük bir topluluk yer altında korunan bir yerde yaşamlarını sürdürürler. Burada virüsün yok olması için çözümler ararken, zaman makinesi yaparlar.  Bu virüsü durdurması için James Cole defalarca geçmişe gönderilir. İlk test sürüşünde James 7 yıl geriye giderek bir akıl hastanesine gönderilir. Kendisinin gelecekten geldiğini ve dünyayı kurtarmaya çalıştığını anlatır ve akıl hastası konumuna düşer. James akıl hastanesinden kurtulup virüsü yok edebilecek mi?

Bilim kurgu sevenleri kendisine hayran bırakacak bir film. İzlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

Yönetmen : Terry Gilliam

İmdb : 8.1

 

7. The Martian (Marslı)

Bir grup astronot bir görev için  Mars gezegenine gönderilir. Mars’ta çıkan bir fırtına yüzünden Mark Watney isimli astronotun öldüğü zannedilir ve diğer astronotlar onu bulamadan oradan ayrılmak zorunda kalırlar. Ancak Mark hayattadır ve Mars’ta yalnızdır. Zeki olması sayesinde elindeki imkanları değerlendirerek yaşadığına dair dünyaya sinyal göndermeye çalışır. Aynı zamanda hayatta kalması gerekmektedir ve Mars’ta hayatta kalma serüveni başlar.

Uzayla alakalı filmlere ilgi duyuyorsanız, 2015 yılına damgasını vuran bu muhteşem filmi mutlaka izlemelisiniz.

Yönetmen : Ridley Scott

İmdb : 8.0

 

8.Avatar

Yüksek bütçe ve yüksek beklentilerle vizyona giren Avatar filmi, beklentileri fazlasıyla karşıladı. Aynı zamanda tüm zamanların en fazla gişe hasılatı yapan filmlerden biridir.

Zihnimizde oluşturduğumuz uzaylı algısı, her zaman bizden daha fazla teknolojiye sahipken, bu filmdeki Na’viler doğa ile iç içe olup adeta insanoğluna ders verir nitelikteki yaşamlarıyla dikkat çekiyorlar. Filmde kurgulanan gezegenin mükemmel bir doğaya sahip olduğunu ve inançlarının doğa ile bütünleştiğini göreceksiniz.

Yarı felçli eski bir asker olan Jake Sully, Pandora isimli uzak bir gezegenin misyonunun başına geçer. Bu gezegende, giderek nesli tükenmekte olan Na’viler yaşamaktadır. Askeri bir şirket,  Na’vilerin yaşamlarını yakından incelemek ve gezegenlerindeki enerji kaynağına ulaşabilmek için Avatar adında bir program meydana getirir. Bu program sayesinde insanlar Na’vi haline getirilerek  Pandora’ya gönderilmektedir. Sisteme gönüllü olarak katılan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sally için artık başka bir yaşam başlayacaktır. Felçli olan Jake Sally Na’vi bedenine büründüğünde artık yürüyebilecektir. Pandora’da Prenses Neytiri ile karşılaşır ve aralarında duygusal bir bağ oluşur. Jake Pandora’daki yaşamın farkındalığına varır ve artık bu gezegeni kendi insanlarından korumaya çalışır.

İnsanın ürettiği ölümcül teknoloji ile doğanın savaşını konu alan Avatar, sıkılmadan tekrar tekrar izleyebileceğiniz  bir başyapıt.  Üç boyutlu, son teknoloji ile çekilen bu film, tek kelime ile harika…

Yönetmen: James Cameron

İmdb : 7.8

 

9.Gravity (Yer Çekimi) 

Gravity, 2013 yılına damgasını vuran bir film. Sadece izleyicileri etkilemekle kalmayıp, bilim insanlarının da ilgisini çekti.

Dr.Ryan Stone, zeki bir tıp mühendisidir. Emekli olmadan önce son görevini yapan astronot Matt Kowalsky ile bir uzay yolculuğuna çıkarlar. İlk başta her şey yolunda gibi görünür. Ancak daha sonra bir felaket yaşanır. Uzay mekiği, çarpan bir cisim sonucunda paramparça olur ve iki bilim insanı uzay boşluğunda öylece kalır. Artık Dünya ile iletişimleri tamamen kesilmiştir. Sonsuz bir karanlığın ortasında çaresizdirler. Sınırlı oksijenleri bitmek üzere olduğu için artık panik olurlar. Dünya ile iletişim kurup kurtulabilecekler mi?

Heyecanı üst düzey olan, izleyende gerilimi yükselten ve izleyiciye müthiş bir görsel şölen sunan bu nefes kesici filmi mutlaka izlemelisiniz.

Yönetmen : Alfonso Cuaron

İmdb : 7.9

 

10.I Am Legend (Ben Efsaneyim)

Ben Efsaneyim, her yaştan kesime hitap eden, birçok film türünü kendi içerisinde birleştiren, kısacası her yönüyle muhteşem bir gişe filmi.

Filmi izlerken aksiyon ve korkuyu aynı anda hissedeceksiniz. Bir insanın dramını, bilim kurguyla diğer türleri birleştirerek  başarıyla izleyiciye sunan bu film, gerçekten efsane.

Robert Neville, bir bilim adamıdır. Üstün deneyim ve bilgilerine rağman korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamaz. Ancak kendi bedeni virüse karşı bağışıklık kazandığı için New York’taki tek sağlıklı insandır. Ama artık yalnızdır. Bu hastalığa çare bulabilmesi için, geceleri dışarı çıkabilen yaratıklardan uzak durması gerekir. Kendi kanını kullanarak virüsün kötü etkisini yok etmeye çalışır. Robert’ın direnmesini sağlayan tek şey görevini yerine getirme tutkusudur.

Will Smith’e bir kez daha hayran kalacağınız, hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz ve heyecanı üst düzey olan bu filmi mutlaka izleyin.

Yönetmen : Francis Lawrence

İmdb :  7.2

Şimdiden iyi seyirler 🙂

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı