Dünya Üzerinde Görebileceğiniz En Büyüleyici ve Derin 11 Mağara

Büyük bir şaşkınlık ve hayretle göreceğiniz dünya üzerindeki 11 mağaranın hangileri olduğunu siz okurlarımızla paylaşıyoruz.


2

Gezmeyi, yeni yerleri ve özellikle gizemli alanları görmek istiyorsanız işte size fırsat. Yeryüzündeki en derin mağaralar ile ömrünüz boyunca hiç unutamayacağınız deneyime imza atabilirsiniz. İşte sizi büyüleyecek 11 mağara

 1. 1 En Derin Mağaralar - The Fignal’s Cave – İskoçya


  Hebrides bölgesi belki de İskoçya’nın en harika güzelliklerine sahip yeridir. Bin yılı aşkın süreden beri mağaranın dışına şekil vermiş volkanik bazaltlar, altıgen yapısıyla sizlerin ilgisini çekebilir. Aynı zamanda katı halde olan lavlara dokunan okyanus dalgaları daha önce hiç duymadığınız seslerin kulağında çınlamasına neden olacaktır.

 2. 2 Cave of Swallows – Meksika


  Bu mağaranın sanki dibi yok gibi! Uzaydaki bir kara delikten farksız görünümde ve oldukça büyük bir ağza sahip! Ama bir kıyaslama isterseniz hemen hemen Dünya'nın en uzun binasına yakın bir derinliği var! Base Jump tutkunlarının maceraya giriştiği mağara yeryüzünde yüksek metreye sahip gökdelen, kule ve benzeri şeylerden çok daha uzun diyebiliriz.

 3. 3 Vrtoglavica – Slovenya


  Ürkütücü bir mağara daha. Herhangi bir objenin hiçbir şeye temas etmeden tam 603 metre düşebileceği bu yer, Slovenya Alplerinde bulunuyor. Serbest düşüş meraklısı iseniz listenize en derin mağaralar olarak Vrtoglavica’yı eklemeyi unutmamalısınız.

 4. 4 Waitomo Glow Worm – Yeni Zelanda


  Avatar filminin ikincisinin çekildiği mağara, esrarengiz ışıklara ev sahipliği yapıyor. Bunun sebebi ise meydana gelen kimyasal değişimler. Adeta bir ışık cenneti içerisinde tarifsiz deneyim yaşamak istiyorsanız şimdiden gerekli tüm eşyaları hazırlayabilirsiniz.

 5. 5 Caverns of Sonora – Teksas


  Mağara, sarkık ve dikitlerin oldukça yoğun olduğu bir yapıyla bizleri karşılıyor. Üstelik merkezine doğru gidildikçe doğal iklime bağlı olarak yaşayan organizma çeşitleri görülebiliyor. Üstelik bu organizmaların kendilerini daima yenilemeleri ise hayret uyandıran diğer bir husus.

 6. 6 Antelope Kanyonu – Güneybatı Amerika


  Kanyonu Hollywood yapımlarından fazlasıyla tanıyoruz. Oldukça derin koridorlara sahip mağara, özel kırmızı renkli kum taşının yarattığı erozyon sonucunda meydana geldiği söyleniyor.

 7. 7 Marble Cave – Şili ve Arjantin


  Patagonya’nın tüm sırlarını bir mağara içerisinde bulmaya hazır mısınız? Keşif gemilerinin bile cesaret edemediği noktayı Macellan bulmuş ve dünyanın merkezine seyahatini gerçekleştirmiştir. Mavinin her tonuna sahip Marble Cave, korku sınırı olmayanlar için olmazsa olmaz gezi nedeni diyebiliriz.

 8. 8 Algarve – Portekiz


  Dünyanın en özel ve güzel plajlarına da sahip olan Benagil bölgesi, aynı zamanda harika bir mağaraya ev sahipliği yapıyor. Kalkerin erimesiyle oluşan mağara, derinliği ve şaşırtıcı sessizliği ile etkisini kısa sürede hissettiriyor.

 9. 9 Mutnovsky Buz Mağarası – Rusya


  Kamçatka’da ateş ve buz mağarasının gizli olduğunu söylemeliyiz. Tam bir doğa mucizesi olan mağara, yeraltı nehrinin buz halini almasıyla meydana geliyor. Üstelik tanımlanması güç renklere sahip. Bunun nedeni ise hiç kuşkusuz ateş ve buzun karışımından kaynaklanıyor.

 10. 10 Painted Cave – California


  Boyalı mağara anlamına gelen ismi ile nasıl bir iz bıraktığını anlamak güç değil. Kaya parçacıklarında renklerin adeta ortaya çıkardığı figür ve motifler en derin mağaralar arasında bu seçeneği ön plana çıkarmaya yetiyor.

 11. 11 Son Doong Mağarası – Vietnam


  Dünya genelinde bilinen en büyük mağaradır. 5 kilometre uzunluğunun yanı sıra 150 metre genişliği ve 200 metre derinliği ile sıra dışı bir yer olmaya devam ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı