En Çok Yağ Yakan Besinler


0

Kilo vermek söz konusu olduğunda bir besinin yağ yakmaktaki yüksek oranı dikkate alınır. Dikkat ederseniz, bazı gıdaları tükettikten sonra belinizde incelme gözlenebilir, kilo vermede kolaylık yaşayabilirsiniz. Bu besinler, düşük kalorili olma özelliği de taşır. En çok yağ yakan besinler listemizi, alışverişlerinizde de bundan sonraki hayatınızda da daha sağlıklı sofralar için yanınızdan eksik etmeyin.

Greyfurt

Greyfurt

Çok iyi bildiğiniz gibi yağın yakılması kadar, “doğru bir biçimde” yakılması da önemli. Bunda da en büyük unsur C vitamini. Bu vitamini içeriğinde barındıran gıdalar, yağ yakma konusunda en başarılı tercihler arasındadır. Kahvaltınızda bir greyfurtun yarısını tüketirseniz ya da yemeklerden en az otuz dakika önce yarım greyfurt yerseniz doygunluk hissiniz artacak, bu yüzden de daha az yemek yiyeceksiniz.

Karabiber

Karabiber

Sofraların vazgeçilmezleri arasında olan karabiber, içeriğindeki ‘piperin’ maddesiyle vücuttaki yağ hücrelerinde oluşumu azaltıyor. Metabolizmayı hızlandırma etkisi de olan karabiber, hem doyasıya yemek yemek hem de kilo almak istemeyen insanlar için bulunmaz nimet! Metabolizmanın hızlanmasının kilo vermekte veya kilo almamaktaki önemini hiç söylemiyoruz bile.

Tarçın

Tarçın

Kan şekeri seviyesinin düşmesi ile kilo vermenin alakasını biliyor musunuz? Eğer kan şekeri seviyeniz düşükse, şeker tüketimi konusunda vücudunuza baskı uygulayan hücrelerde doygunluk hissi çabuk yaratılır. Bu da gıda tüketimini azaltır. Tarçın, kan şekeri seviyesinde düşmeye yol açarak yağ yakma konusunda dolaylı bir etkiye sahip. Çaya, kahveye, yoğurda veya tadını güzelleştirebildiğine inandığınız her gıda maddesine tarçın ekleyerek bu etkiyi vücudunuza iletebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta

Yumurta, kalorisi düşük, 7 grama yakın protein ve benzeri yararlı gıda maddelerini içeren bir besin. Bütün bu saydıklarımızın ise, tek bir karşılığı var: Tokluk hissi. Yani kahvaltıda yumurta yemek, gün içindeki öğünlerde daha az açlık hissi, dolayısıyla daha az yemek tüketimi demek!

Elma

Elma

Kilo verme yolunda, en sadık dostumuz meyvelerdir. Lezzeti, sağlıklı içeriği ve doyurucu özelliklerinin yanı sıra başta elma olmak üzere meyvelerin içeriklerindeki şeker ile şeker krizi bastırma konusundaki başarılarını bilmeyen yok. Elma, kabuğu ile tüketilmesi hâlinde içeriğindeki lif ve sulardan ötürü tokluk hissi verir. Daha az yemek yeme ihtiyacı duyar, bu yolla da kilo verme konusunda adımlar atarsınız.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Sağlıklı olduğunu biliriz, ancak yeşil çay ve vücuttaki yağ arasındaki mücadeleyi pek bilmeyiz. İçeriğindeki ‘fitokimyasal kateşin’ maddesi ile metabolizma hızlandırma etkisi olan yeşil çay, yağ yakımında da bu şekilde fayda gösterir. Sıcak tüketmenin daha doğru olduğu bu besin maddesinde tüketim süresi ne kadar uzun olursa faydası da o kadar fazla olacaktır.

Yaban Mersini

Yaban Mersini

Krep ve keklere tat vermek dışında bir etkisi olmadığı düşüncesindeyseniz, yaban mersini konusunda çok yanılıyorsunuz demektir. Hayli yüksek miktarda lif içeren yaban mersini, antioksidan olarak da zengin bir içeriğe sahip. Kalorisinin düşüklüğüyle de lezzet avcılarının yüzünü güldüren yaban mersini, salataların da vazgeçilmez unsurları arasındadır.

Badem

Badem

Kuruyemişlerin bir kısmı, vücudun yağ kaybetmesine yardımcı olur. Bunların başlıcaları arasında ise fındık ve badem başı çekiyor. İçeriğindeki lif, protein ve yağlar ile kalp için de fayda sağlayan bu lezzetli atıştırmalıklar, sağlıklı kalma konusunda en tatlı yardımcılar arasında yer alır. Gün içinde tüketilecek 23 gramlık badem atıştırmalığı, kalp sağlığınız için de oldukça iyi.

Kırmızı Biber

Kırmızı Biber

Yemeklere verdiği tat ile acıseverlerin en çok tercih ettiği kırmızı biber aynı zamanda yağ yakımını hızlandırma özelliğine de sahip. Tokluk hissi veren ‘kapsaisin’ maddesiyle de daha az gıda tüketimi ihtiyacı hissetmenize yol açar.

Kahve

Kahve

Kahve, içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmada hızlandırma etkisi yapar. Bu da dünyada en çok tüketilen içeceklerden kahveyi yağ yakan besinler listemize taşır. Fakat unutmamak gerekir ki, şeker veya krema benzeri ek gıdalar olmadan, sade olarak tüketimi hâlinde bu durum geçerlidir. Tabii bir de fazla kahve tüketiminin vücuda zarar verdiğini de aklımızın bir köşesinde bulundurmamızda fayda var.

Kinoa

Kinoa

Söz konusu karbonhidrat olduğunda, kilo alımı hep konuşulan ihtimaldir. Ancak her karbonhidrat için bu geçerli değildir. Mesela kinoa! Protein ve lif bakımından zengin olan kinoa tokluk hissi de verir. Glisemik indeksinin düşük oluşu ise kan şekerini yükseltmediğinin, dolayısıyla şeker ve karbonhidrat tüketim ihtiyacı doğurmadığının en önemli kanıtıdır.

Sebzeler

Sebzeler

Yağ yakma konusunda sebzeler olmadan kendinize bir masa kurabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Doygunluk hissi bakımından vücut için hayli faydalı besinler ve lif içeren sebzeler, günlük olarak düzenli tüketildiği takdirde kilo verme konusunda şaşırtıcı ölçüde etkili olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı