En Büyük Uçak Kazaları ve Sebepleri

Güvenli bir ulaşım aracı olsa da kaza ihtimali her daim vardır ve bir kaza sonucunda ise ölü sayısı çok yüksek olmaktadır. İşte en büyük uçak kazaları...


2

Ulaşımın en hızlı ve konforlu hali olan uçak yolculukları, teknolojinin sürekli gelişmesi ile birlikte insanlar tarafından her geçen gün daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle kıtalar arası mesafeler gibi çok uzun sürecek yolculuklarda, uçak yolculukları hem paradan, hem zamandan tasarruf etmek ve konfor açısından tercih edilmektedir. Fakat elbette uçakla yolculuk yapmaktan korkan pek çok insan vardır. Görüntü olarak biraz ürkütücü görünse de, istatistiklere göre en güvenli ulaşım aracı uçaklardır. Hatta istatistiklere göre ölümcül bir uçak kazası yaşama olasılığı 11 milyonda bir olarak hesaplanmıştır. Bir başka istatistiğe göre, yılda en fazla bir ya da iki kere ölümcül uçak kazası olurken, kara yolunda saniyede bir ölümcül kazalar meydana gelmektedir. Peki, şimdiye kadar yaşanan en büyük uçak kazaları hangileridir? Ama öncesinde uçak kazalarının sebeplerine bir bakalım!

Uçak Kazaları Sebepleri

uçak kazaları

Bu kadar düşük olasılığa rağmen olan uçak kazaları sebepleri insan hatası ya da çeşitli teknik hatalar yüzünden olmaktadır. Uçaklar pek çok kötü koşulda yolcuları koruyabilecek donanımlarda ve teknolojilerde tasarlanmaktadır. Üstelik bu teknolojiler sürekli olarak artan talepleri karşılamak üzere çok hızlı bir gelişim göstermektedir. Fakat buna rağmen yine de çok düşük olasılıkta istenmeyen, ölümcül büyük uçak kazaları meydana gelmektedir. İnsandan kaynaklanan hataların önüne geçilebilmesi için uçuş personelleri en iyi eğitimlerden geçirilmekte ve neredeyse kusursuz bir hizmet vermek üzere yetiştirilmektedir.

Tüm bu çabalara rağmen tarihte yaşanan büyük uçak kazaları maalesef olmuştur.

 1. 1 Tenerife Faciası-1977


  Dünya’da yaşanan en büyük uçak kazasıdır. 1977 yılında yaşanan bu kazada 582 kişi hayatını kaybetmiştir. Sisli bir havada meydana gelen kazada pek çok hata ve aksilik birden yaşanmış ve çok fazla insan ölmüştür. Uçak kazaları içerisinde en trajedik kaza olarak bilinen bu kazada, iki dev Boeing 747 uçağı Kanarya adalarında bulunan Tenerife’de ,taxi yaptıkları sırada, yoğun sis altında, fazla sefer yapmanın verdiği personel yorgunluğun da etkisiyle gerçekleşen çarpışmada, tam 583 kişi hayatını kaybetmiştir. Üstelik kazasının daha havalanmadan gerçekleşmesi ve çok fazla hata yapılmasından dolayı havacılık tarihinin bir kara lekesidir. Fakat bir yandan da kazada pek çok kötü tesadüf üst üste gelmiştir. Buna rağmen 61 kişi kazadan kurtulmayı başarmıştır.

 2. 2 Osaka Uçak Kazası -1985


  520 kişinin ölmesi ile uçak kazaları içerisinde tek bir uçak ile yaşanan en fazla can kaybının yaşandığı uçak kazasıdır. Bu kazada da yine pek çok trajedik olay arka arkaya yaşanmıştır. Bu olaylardan en kötüsü, uçağın düşmesi kesinleştikten sonra, yolcularda ailelerine veda mektupları yazmaları istenmiş hatta kalem bulamayan yolcular yarım saat boyunca kendi kanlarıyla veda mektuplarını oluşturabilmişlerdir. Ayrıca kazadan sonra pek çok kişi sağ kalmayı başarsa da, geç yapılan kurtarma operasyonu yüzünden ancak 4 kişi mucizevi şekilde hayatta kalmayı başarmıştır. Bu kazanın sebebi ise kalkış anında uçağın kuyruğunun yüksek hızdan dolayı yere sürtmesi sonucunda, kontrolünün kaybetmesi ve kontrolsüz uçuş sırasında uçağın dağlık alana çarpması sonucu meydana gelmiştir.

 3. 3 THY Paris Londra Seferi-1974


  1974 yılında, McDonnell Douglas DC-10 tipi yolcu uçağında meydana gelen kazada, uçağın yük kapısında düşük basınç sebebi ile meydana gelen kuvvetli patlama sebebi ile Paris-Londra seferi sırasında feci bir şekilde çakılmış ve bu üzüntü verici kazada 346 kişi ölmüştür.

 4. 4 Suudi Arabistan Hava Yolları-1980


  Suudi Arabistan Hava Yollarına ait uçak havadayken, kargo bölümündeki yangın sebebiyle piste geri dönen uçağa yangın söndürme ekibi geç kalmış ve 301 kişi ölmüştür.

 5. 5 Kore Hava Yolları-1983


  Alaska' dan Güney Kore'ye sefer yapan uçak rotasından çıkarak iki defa Sovyet sahasına girince Rus Hava Kuvvetleri tarafından vurularak düşürülmüştür. Toplam 269 kişi ölmüştür.

 6. 6 Amerikan Hava Yolları-1979


  1979 Chicago’ dan Los Angelas'a uçan uçak, parça eksikliği yüzünden düşmüştür. Bu eksiklik kısa süre içinde fark edilse de 258 yolcu ölmüştür.

 7. 7 Yeni Zelanda Hava Yolları-1971


  Yeni Zelanda Havaalanı'ndan havalanan uçak Antarktika’ dan geçerken hava şartlarındaki bozukluklar yüzünden görüş alanı kapanmış ve uçak Erabus dağına çakılmıştır. Kazada 257 kişi ölmüştür.

 8. 8 Fransa Havayolları-2009


  Yakın bir geçmişte gerçekleşen bu kazada Air France'a ait Airbus-330 tipi uçak, Brezilya’ dan  Fransa’ ya uçarken yıldırım çarpması okyanusa düştü ve toplam 228 kişi ölmüştür.

 9. 9 Tam Hava Yolları-2007


  Airbus A320-233 tipi uçak Brezilya teknik bir arıza sebebiyle düşmüş ve 187 kişi uçakta 12 kişi yer ekibinde hayatını kaybetmiştir.

 10. 10 Ukrayna Hava Yolları-2006


  Ukrayna hava yollarına ait uçak türbülans sırasında pilotların yetersiz eğitimi sebebiyle yere çakılmış ve 170 kişi ölmüştür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı