En Başarılı Türk Girişimciler


0

Girişimciliğin hem çok zor hem de oldukça keyifli bir yanı var şüphesiz. Hayali kurulan girişime başlamadan önce tüm koşulları göz önüne almalı ve ona göre hareket etmeli. Elbette her girişim başarılı olacak diye de bir kural yok. İnsanın ufkunu açan, milyonlara umut veren girişimler olduğu kadar bu yolda defalarca tökezlemiş girişimciler de var. Ancak bazıları var ki yılmadan hedeflerine ulaşmış ve şimdilerde isimleri en başarılı Türk girişimciler listesinde yer alıyor. İşte onlardan bazıları:

Hakan Bilginer – Zaytung

zaytung kurucusu

Dürüst, tarafsız, “ahlaksız haber” mottosuyla yola çıkan Zaytung haber hayatımıza girdiği günden beri adından sıkça söz ettiriyor. Yaklaşık 1,5 yıl önce karşımıza çıkan ve şimdilerde milyonların takip ettiği bu sitenin kurucusu ise Hakan Bilginer. Tarzı The Onion isimli site ile benzeşen Zaytung bazen güldürüyor bazense düşündürüyor haberleriyle. Sitenin kurucusu olan Hakan Bilginer ise Zaytung Haber’i kurmasını şu sözlerle anlatıyor: ‘’Bir gün canım çok sıkılırken The Onion gibi bir site oluşturmak aklıma geldi. Zaytung’u kurup birkaç arkadaşa gösterdikten sonra Ekşi Sözlük’te bir yazarın siteden bahsetmesiyle sitenin adı bir anda duyulmaya başladı.’’

Sina Afra – Markafoni

markafoni kurucusu

E-ticaretin günümüzde geldiği noktaya bakıldığı zaman katedilen yol apaçık ortada aslında. Bu yolun ilerlemesinde ve e-ticaretin hayatımızın bir parçası olmasında şüphesiz ki Markafoni’nin yeri büyük. Türkiye’nin en çok tercih edilen online alışveriş sitelerinden biri olan Markafoni’nin kurucusu Sina Afra. Diğer alışveriş sitelerinden Markafoni’yi ayıran bir özellik var o da online davetiye aracılığıyla üyelerini kabul ediyor olması. Ayrıca Türkiye’nin gözbebeği olan bu site aynı zamanda Avustralya, Yunanistan, Güney Kore ve Ukrayna’da da en çok tercih edilen e-ticaret siteleri arasında bulunuyor. Türkiye’nin başarılı girişimi Markafoni dünyaya açılmış durumda. Üyelerinin fikirlerine ve isteklerine inanılmaz önem veren bu sitede dünyaca ünlü markalar da yer alıyor. Güvenli ve keyifli bir şekilde online alışveriş yapma imkanı sunan Markafoni Türkiye’deki e-ticaret dinamiğini ayakta tutmaya ve bu dinamiğe yön vermeye devam ediyor. Kurucusu Sina Afra ise bu başarının altın kuralını “müşteri deneyimine odaklanmak” olarak tanımlıyor.

Alemşah Öztürk – 41? 29!

alemşah öztürk

2013 yılında birçok kişinin şaşkınlıkla izlediği bir olay yaşandı ve 41? 29! dijital ajansı, dünyanın en büyük pazarlama grup şirketi olan WPP’e satıldı. Bu durum ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden tarafından örnek bir olay olarak gösterildi. Alemşah Öztürk, internet projeleri konusunda Türkiye’de ilk çalışan isimler arasında yer aldı. 41? 29! Ajansın çalıştığı markalara interaktif ve alternatif medya kanallarını kullanarak yeni projeler üretmesi hayli fazla ilgi gördü. Şirket bugüne kadar geçen süre içerisinde 70’i aşkın ulusal ve uluslararası ödül kazandı. Yolunda emin adımlarla ilerleyen ajans Türkiye’de yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlıyor. Ayrıca WPP şirketleriyle iştirakleri yıllık ortalama 100 milyon dolar gelir elde ediliyor. Öztürk’ün kurmuş olduğu ve 41? 29! Ajans 2007 yılından bugüne yaklaşık 300’den fazla projeye imza atarak yüksek büyüme oranlarına ulaştı.

Kaan Kayabalı – Onedio

onedio kurucusu

Türkiye’nin en çok tıklanan sosyal içerik paylaşım platformu olan Onedio son dönemlerde özellikle genç kesimin heyecanla takip ettiği bir site. Kaan Kayabalı tarafından 2012 yılında kurulan Onedio, kurulduğu günden itibaren insanların dikkatini çekmeye devam ediyor. Hali hazırda böyle bir sitenin olmaması Onedio’ya olan ilginin en büyük nedenlerinden biri olurken, yıl 2014 olduğunda 2 milyonu aşkın Google indeksine ulaşmış olması da cabası. Revo Capital isimli şirketten 1.2 milyon yatırım desteği alan Onedio her geçen gün büyümeye ve okurlarına keyifli içerikler sunmaya devam ediyor.

Sedat Kapanoğlu – Ekşi Sözlük

ekşi sözlük kurucusu

Binlerce insanın fikirlerini paylaştığı Ekşi Sözlük popülerliğini kaybetmeden emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 1999 yılında mizahi bir amaçla kurulan sözlük sitesi bir süre sonra yoğun bir şekilde ilgi görmeye başladı. 2003 yılında Altın Örümcek En Başarılı Kişisel Web Sitesi ödülünü alan Ekşi Sözlük o dönemde altın çağını yaşamaya başladı. Daha öncesinde Microsoft ekibinde yer alan Sedat Kapanoğlu, Ekşi Sözlük’ten kazandığı paranın Microsoft’tan fazla olmasıyla 2009 yılında buradaki görevinden ayrılarak Türkiye’ye döndü. Bu dönüşünün ardından sözlük için yapılan çalışmalara yön vererek, Ekşi Sözlük’ün yükselişine yön verdi. 2015 yılına kadar hayatını burada devam ettiren Kapanoğlu, 2015 yılı itibariyle Ekşi Teknoloji ve Bilişim AŞ’deki yönetim kurulu başkanlığı görevi de dahil olmak üzere sözlük bünyesinden ayrılarak ABD’ye yerleşti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı