Elon Musk Kimdir?


0

Son zamanlar adını sıkça duyduğumuz Tony Stark’ın hayat bulmuş hali olduğu düşünülen Elon Musk kimdir? Hep birlikte bakalım…

SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve Paypal’ın kurucu ortağı olan Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da dünyaya geldi.

Kendi merakı doğrultusunda yazılım dillerini öğrenmeye başlayan Musk 12 yaşındayken Blastar adında bir bilgisayar oyunu yazarak ve oyunu 500 dolara satarak ilk ticari atılımı yapmıştı.

elon musk

Orta öğrenimini Bryanston High School’da tamamlayarak Pretoria Boys High School’da eğitimini sürdürdü ve buradan mezun oldu. Üniversite eğitimi için Kanada’ya yerleşti ve 1992 yılında Queen’s University’e iki yıl eğitim aldı. İşletme, fizik okumak amacıyla Kanada’dan ayrılarak Amerika’ya geçen Elon Musk University of Pennsylvania’da eğitimine devam etti.

The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diplomasının yanı sıra University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması alarak doktora yapmak için Silikon Vadisi’ne taşındı ancak insanlığın sorunlarının fazla olduğunu gördüğünden doktorasını tamamlamadı. İnsanlık için çözülmesi gerektiğini düşündüğü üç konu vardı. Bunlar; temiz hava, internet ve uzay.

elon musk

Musk 95 senesinde kardeşi ile beraber yeni organizasyonlar için çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başladı ve 1999 yılında Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Durmak bilmeyen Musk aynı sene içerisinde çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı X.com’u kurdu ve sonraki sene X.com’da aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine kattı ve PayPal’ı oluşturdu. 2002 yılında Paypal eBay tarafından 1,5 milyar dolar karşılığında satın alındı.

2002 Haziran ayında Elon Musk diğer bir sorun olan uzay meselesi için bir çözüm olan SpaceX’i kurdu. Uzay Araştırma Teknolojisi üreteceği SpaceX(Space Exploration Technologies), roket teknolojisini ilerletmeye odaklanarak roket teknolojilerine yönelik fırlatma araçları üreten ilk şirket olma özelliği taşıyor. Şirketin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9’dur. İlk uzay aracı ise Dragon’dur.

Uluslararası istasyonu’na bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirkette SpaceX’tir.

2004 senesine geldiğimizde Elon Musk Tesla projesine dahil oldu. Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu ekip San Carlos’da 2003 yılında Tesla Motors faaliyetlerine başlamıştı. Bilişim, elektronik ve otomotiv sektöründen mühendisler ile ekibini geliştiren şirket 2014’te hisselerini halka açarak elektrik motorlarının gelişmesine imkan tanımıştır.

tesla-roadster

İlk otomobili Tesla Roadster 31 ülkede 2500 adet satılmıştır.

Elon Musk ayrıca Amerika’nın en büyük güneş sistemi sağlayıcısı SolarCity’nin de en büyük hissedarıdır.

iron man

Iron Man yönetmeni Jon Favreau filmin baş karakteri olan Tony Stark karakterini Elon Musk’tan ilham alarak oluşturduklarını röportajlarında açıklamıştı. Serinin ikinci filminde SpaceX fabrikası mekan olarak kullanılmıştı.

Elon Musk sattığı şirket Paypal’ında içinde bulunduğu 6 şirketin CEO’luğunu yaptı ve açıklamalarının birinde; “Paypal’dan kazandığım 180 milyon doların 100 milyonunu SpaceX’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyonunu SolarCity’e yatırdım. Kiramı ödemek için yeniden borç almam gerekiyordu.” Demişti.

Elon Musk’un İmza Attığı İşler

Paypal

paypal

Online ödeme sistemi olan Paypal 2002 yılında dünyanın en büyük alışveriş platformlarından biri olan Evay’e satılmıştı. 1999 yılında Elon Musk’un kurduğu X.com Confinity tarafından satın alınıp, geliştirilerek ortaya çıkarılmıştı.

SpaceX

spacex

Roket teknolojileri geliştirmek isteyen Musk, 2002 yılında SpaceX’İ kurdu. Odaklanmış fırlatma aracı geliştiren şirket, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslar Arası İstasyonu’na 12 uçuşu için 2008’de NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi.

Tesla

tesla

Elektrikli araba sektöründe iş yok denilen dönemde Elon Musk Tesla projesine dahil oldu. Hem kurucu ortak hem de ürün tasarım başkanı olan Musk, Tesla Roadster’i üreterek farklı modeller geliştirmeye devam etti. Sektördeki pazarı kanıtlamayı başararak Musk Tesla için uzun dönemli yatırımcılar bulmayı da başardı.

SolarCity

güneş enerji sistemi

Güneş enerji sistemi kurarak insanların ihtiyaçlarını gidermeyi hedefleyen şirket 2006’da kurulmuştu. İlgi çeken estetik güneş panelleri, müşterilerinden kurulum için ücret talep etmeyerek geleceği maliyetsiz bir şekilde insanlığa sunan şirket geçtiğimiz günlerde Tesla ile birleşti.

OpenAl

yapay zeka

Yapay zekaya karşı insanlığı uyaran Musk, yapay zekanın Dünya’nın sonuna getireceğine ve insanlığı yok edeceğine inanıyor. Bu nedenle OpenAl şirketini kurarak insanlığa yardımcı olabilecek, dost yapay zeka araştırmalarına başlayarak bunları geliştirmeyi hedefliyor. Musk yapay zekaya karşı dikkatli olmamız gerektiğini savunuyor.

Hyperlop-Boring Company

elon musk

Yeraltında tüneller kazarak trafik problemine çözüm üreten Musk, trafikte sıkılmasının ardından buna karar verdi. Girişimci Richard Branson’da Musk’a ortak oldu ve tünellerin prototiplerini internete sundu. Gelecekten bir senaryoyu gözler önüne seren tüneller 600 km hıza ulaşabilecek.

Geleceği İnşa Eden Adam,Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitaplarını okuyarak kendisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Merak uyandıran projeleri ile dikkatleri üzerine çeken Musk gençlere merak duygularını asla bırakmamalarını öneriyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı