Elektrikli Araba Nedir? (Hibrit Araba) Avantajları Nelerdir


0

Elektrikli araba  (EA) otomotiv endüstrisinin dünyada nispeten yeni bir kavramdır.Nissan Leaf, Ford Focus Electric veya Tesla Model S gibi bir elektrikli otomobil, Chevrolet Volt, vb. elektrikli araçlar yalnızca paradan tasarruf sağlamanın yanı sıra sağlıklı ve çevreye katkıda bulunmanın da harika bir yoludur.

elektrikli araba

Otomobiller doğal atmosferimize atılan çok sayıda karbon emisyonu üretiyor ve bizi kirlilik ve sera gazı gibi şeylere karşı savunmasız bırakıyor  . İçinde yaşadığımız çevreyi olumlu şekilde desteklemek için bir elektrikli araba ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Elektrikli bir araba satın alarak, çevreye duyarlı olmak için devlet sübvansiyonlarını da alabilirsiniz. Aracınız için daha fazla ödeme yapmanıza rağmen, olumlu sonuçlar negatifleri gölgelemektedir. Ancak yine de elektrikli bir araca yatırım yapmayı düşündüğünüzde dikkate alınması gereken iki taraf var.

EA, gücünü arabanın içine yerleştirilen şarj edilebilir pillerden alır. Bu piller, yalnızca otomobilin gücünü artırmak için değil aynı zamanda ışıkların ve sileceklerin çalışması için de kullanılır. Elektrikli arabalar normal benzinli arabadan daha fazla aküye sahiptirler. Tek fark elektrikli taşıtlarda motora güç sağlamak için kullanılan araçlardan daha fazlasına sahip olması gerçeğidir.

Elektrikli Arabanın Avantajları

Elektrikli bir araba, sizin için, tüketici olarak, gaza çok fazla para harcamamak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, teknolojinin günümüzde bir elektrikli otomobile yatırım yapmanızın çok farklı sebepleri var.

elektrikli araba avantajları

 • Yakıt: Yakıtla çalışan otomobil kullanmak, yakıt fiyatları her zamankinden yüksek olduğu için cebinizde bir delik açabilir. Elektrikli arabalarla ortalama bir Amerikalı her sene 2000 $ – 40000 $ harcadığından bu maliyetten kaçınılabilir. Elektrik ücretsiz olmasa da elektrikli bir otomobil çalıştırmak daha ucuza mal oluyor.

 

 • Tasarruf: Bu arabalar çok ucuz fiyatlarla yakıtlandırılabilir ve birçok yeni araba, yeşilin tadını çıkartmak için hükümetten para kazanmanız için büyük teşvikler sunar . Elektrikli arabalar, kendi hayatınızdan tasarruf etmek için harika bir yoldur.

 

 • Emisyon Yok: Elektrikli otomobiller, elektrikle çalışan motorlarla çalıştıklarından yüzde yüz çevreyle uyumludur. Temiz enerji kaynağı üzerinde çalıştığı için çevreye zararlı gazlar veya duman yaymaz . Hibrid otomobillerden daha iyidirler çünkü gazda çalışan melezler emisyon üretirler. Sağlıklı ve yeşil iklim için katkıda bulunacaksınız.

 

 • Popülerlik:  EA’larin popülaritesi artmaktadır. Popülerlikle, benzersiz olan tüm yeni araç türleri piyasaya sürülür ve size ileri bir seçim seçeneği sunar.

 

 • Emniyetli Sürüş: Elektrikli otomobiller, diğer yakıtla çalışan otomobiller gibi aynı fiziksel ve test prosedür testlerine tabi tutulur. Bir kaza meydana geldiğinde, hava yastığının açılmasını ve bataryadan elektrik kesilmesini bekleyebilirsiniz. Bu, aracınızdaki ve diğer yolcuların ciddi yaralanmalara yol açmasını önleyebilir.

 

 • Düşük Bakım: Elektrikli araçlar elektrikle çalışan motorlarda çalışırlar ve dolayısıyla motorları yağlamaya gerek yoktur. Bu nedenle, bu arabaların bakım maliyeti düşüktür.
 • Azalmış Gürültü Kirliliği: Elektrikli otomobiller gürültü kirliliğini çok daha sessiz oldukları için kaldırdılar. Elektrik motorları, daha uzun mesafelerde daha yüksek ivmelenme ile pürüzsüz bir sürüş sağlama yeteneğine sahiptir.

 

Birçok elektrikli otomobil sahibi, yılda on binlerce dolara kadar olumlu tasarruf sağladığını bildirmiştir. Petrol talebinin yalnızca malzeme tükenirken artacağı düşünülürse , önümüzdeki dönemde bir elektrikli araba muhtemelen normal ulaşım modu olacaktır. Nissan ve Tesla gibi şirketler, yatırım yapmaya karar veren insanlar için olağanüstü miktarda fayda sağlayan harika elektrikli modeller sunuyor. Sadece kendinizi değil aynı zamanda ailenize büyük bir para kazandıracaksınız.

Elektrikli Arabanın Dezavantajları

Pozitiflerin kanıtları çok net olmasına rağmen, büyük bir yatırım yapmaya karar vermeden önce her bireyin düşünmesi gereken bazı dezavantajlar da bulunmaktadır. Bu nedenler şunlar:

elektrikli araba dezavantajları

 • Şarj Noktaları: Elektrikli yakıt istasyonları halen geliştirme aşamasındadır. Günlük olarak gideceğiniz pek çok yer, aracınız için elektrikle çalışan istasyonlara sahip olmayacaktır, yani, uzun bir yolculuk yapıyorsanız bu sizin için dezavantajdır.
 • Elektrik Faturası: Elektrikli otomobillerin düzgün çalışabilmesi için büyük bir şarja gereksinim duyar.Bu da her ay elektrik faturanıza kötü yansıyabilir.

 

 • Kısa Sürüş Aralığı ve Hız: Elektrikli otomobiller menzil ve hız ile sınırlıdır. Bu araçların birçoğu yaklaşık 50-100 mil aralığına sahiptir ve tekrar şarj edilmesi gerekir. Gelecekte iyileşmesi bekleniyor
 • Daha Uzun Şarj Süresi: Benzinli otomobilinizi beslemek birkaç dakika alırken elektrikli bir otomobil tam şarj olmak için yaklaşık 4-6 saat sürecektir. Bu nedenle, onları şarj etmek için harcanan süre oldukça uzun olduğu için özel santrallere ihtiyacınız var.

 

 • Sessizlik: Elektrikli bir arabalar sessizdir ve bazı durumlarda kazalara neden olabilir.

 

 • 2 Koltuk: Günümüzde mevcut olan elektrikli otomobillerin çoğu küçük ve sadece 2 koltukludur. Bütün aileler için değildir ve üçüncü bir kişi diğer iki yolcu için biraz rahatsız olabilir.

 

 • Pil Değiştirme: Pilin türüne ve kullanımına bağlı olarak hemen hemen tüm elektrikli otomobillerin pilleri 3-10 yılda bir değiştirilmelidir.

 

Elektrikli Arabaların dezavantajları biraz üstün durumda ama sessizliğinden ve doğamıza verdiği katkıdan dolayı da elektrikli araba alınabilir.

En sağlam 5 araba makalemize de göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı