Ego Sörfü Nedir?


1

Teknoloji artık avuç içine sığacak kadar yaygınlaştı. Dijital araçların hayatımızın her dilimine girmeye başladığı bu zamanda, teknoloji çılgınlığı o kadar üst boyutlara ulaştı ki getirdiği faydalar götürdüğü zararları karşılayamaz oldu. Öyle ki sosyal medya diye adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi programların bilinçsizce kullanılması bireylerde çeşitli hastalıklar oluşmasına sebep oldu. Nomofobi, FOMO(Fear Of Missing Out), Siberhondrik, Photolurking, Google takibi, Ego Sörfü ve Facebook depresyonu gibi e-hastalıklar bunlardan sadece birkaçı!

İnternet Bağımlılığı Artıyor!

İnternet bağımlılığı bir hastalıktır

İnternet, teknoloji çağını yaşadığımız bu zamanda artık bir vazgeçilmez oldu. Bunu inkâr edecek değiliz. Ancak telefon, tablet ve bilgisayar kullanımının artmasıyla ekran bağımlılığın da arttığını unutmamak gerekir. Buda hem enerji hem de zaman kaybını beraberinde getiriyor. Eskiden ev toplantılarında ve akraba buluşmalarında sohbetler, oturmalar gece yarılarını bulurdu. Şimdi ise televizyon ve telefondan başımızı kaldırmıyoruz. Buda artık dış dünyadan ve sosyal çevreden uzaklaştığımız anlamına geliyor. Bize bu kadar cazip gelmesinin sebebi 7/24 ulaşım imkânı, onaylayıcı, ödüllendirici, elverişli ve ucuz olması, tehdit hissi oluşturmamasıdır.

Uzmanlar sadece alkol, sigara ve uyuşturucunun bağımlılık türü olmadığını, artık internetin de bilinçli kullanılmadığı zaman ciddi bir bağımlılık türü olduğunu söylüyor. Toplumlarda belirgin olmamasına karşın bu bağımlılığı yaşayan pek çok insan var. Birçoğu inkâr etse de, istediğimiz zaman uzaklaşabilirim dese de bunun o kadar kolay olmadığı kesin. İnsanların bu cihazları yanından ayırmadan çok sık şekilde kullanıyor olması bunu bir ispatı.

Kendini Beğenme İçgüdüsü Tetikliyor!

Kendini beğenmek tetikliyor

Teknolojiye düşkün insanlar ki bunların daha çoğu gençler, eğer sosyal medyada belirli aralıklarla isimlerini aratıyor ve kendileri hakkındaki gelişmeleri sürekli takip ediyorsa onlar ego sörfü hastalığına yakalanmış demektir. Kişilerin kendilerini ilgilendiren paylaşımları, beğenileri ve yorumları takip etmekten kendini alamaması bu hastalığın başka bir tarifidir. Bir nevi kendini beğenme içgüdüsünün sanal âlemdeki karşılığıdır ego sörfü. Online narsizm de deniliyor. Bu hastalık bireyin yemeye içmeye fırsat bulmadan ismini, yaptığı işleri aramayla zaman geçirmesine neden oluyor. Hatta adının geçtiği anlamsız yazıları bile saklamaktan geri durmaz.

Nasıl Tedavi Edilir?

İnternet bağımlılığının tedavisi

Uzmanlar teknoloji bağımlılarının zamanında tedavi edilmemesinin telafisi zor sonuçlara sebep olacağını söylüyor. Psikolojik ve sosyolojik travmalar yaşanması içten bile değil. Sosyal medya ve dijital teknolojinin cazibeli bir hal almasıyla ego sörfü potansiyel bir psikolojik hastalık gibi duruyor. Ölçüsüz ve kontrolsüz bir şekilde zamanının büyük bir kısmını teknolojiyle geçiren kişinin, teknolojiye ulaşamadığındaki yoksunluk hali kişide gerginlik ve siniri de beraberinde getiriyor. Bir bakıma birey boşlukta kalma hissi yaşıyor.

Sosyal medya ve online oyunlar yani dijital teknolojinin tamamı akıllı cep telefonlarında birleşince e-hastalıklarla baş etmenin ilk yolu da akıllı cep telefonundan uzaklaşmak olmalı. Başka bir deyimle ‘’cep telefonu orucu’’ yapılmalı. Bu sayede birey daha dinlenmiş olacak ve pozitif bir enerji yakalayacaktır. Bu bakımdan özellikle çocuk ve gençler için ebeveynlere önemli görevler düşüyor. Tedbirli olmakta her zaman fayda olduğunu unutmayın. Dolayısıyla çocukların en az iki buçuk yaşına kadar telefon, tablet ve bilgisayar gibi ürünlere maruz kalmaması için elinizden geleni yapmalısınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı