Eğik Pisa Kulesinin Sırrı


0

Pisa Kulesi, İtalya’nın Pisa şehrinde bulunan bir kuledir ve uzun yıllardır eğik bir şekilde ayakta durmaktadır. Eğik olması sayesinde de dünyaca üne sahip olarak, turistik bir yer haline gelmiştir. Fakat Pisa Kulesi’nin eğik olmasına rağmen nasıl bu kadar uzun yıllar ayakta kaldığı sırrını korumuştur. Bu konuda birçok bilim insanı araştırmalar yapmıştır fakat net bir sonuca ulaşamamışlardır.

Pisa Kulesi, 1174 yılında yapımına başlanan 1399 yılında ise tamamlanan bir kuledir. Ayrıca 1990 yılında başlanıp 10 yıl süren bir restorasyon çalışması da yapılmıştır. 1280 yılından itibaren 4 adet güçlü deprem görmüştür fakat ayakta kalmayı başarmıştır. Aslında yapımı sırasında eğik olarak tasarlanmamıştır. Yapımı devam ederken üçüncü kat tamamlandığında ağırlık sebebiyle eğilmeye başlamıştır. Bu duruma neden olan şeyin temelde kullanılan kil karışımının sebep olduğu belirtilmiştir. Fakat buna rağmen yapımına devam edilmiştir. Uzun yıllar devam eden inşaatı sonucunda ise 58 metre yüksekliğindeki Pisa Kulesi tamamlanmıştır. O günden itibaren eğik olarak ayakta kalması bir sır olarak devam ederken, deprem de görmesine rağmen halen daha yıkılmamış olması bu sırrı daha da gizemli bir hale getirmiştir.

İtalya’nın meşhur bir yapısı olan Pisa Kulesinin bu eğik duruşu için birçok kez düzeltme çalışma yapılmıştır. Fakat bunlar her zaman işlerin daha da kötüye gitmesine sebep olmuştur. Özellikle 1934 yılında Benito Mussolini’nin ülkenin itibarını zayıflatıyor düşüncesiyle yaptırdığı çalışmadır. Bunun için o dönemlerde binanın temeline delikler açıldı ve eğimin düzelmesi için tonlarca çimento bu deliklerden temele pompalandı. Fakat hesap edilmeyen bir durum olan çimentonun ağırlığı, temelin toprağa iyice batmasına sebep oldu ve eğim arttı.

Çanları Çalmayan Çan Kulesi

Pisa Kulesi, bir çan kulesi olarak inşa edilmiş olmasına rağmen 20. yüzyıldan beri çanları çalmamaktadır. Bunun sebebi ise her birinin 8000 kilo olduğu 7 adet çanın çalarken yapacağı hareketler sonucu kulenin daha da eğilmesine sebep olma ihtimalidir. Bu durumu değerlendiren mühendisler, sonuç olarak çanların çalınmamasına kadar vermiştir.

Eğik Bir Şekilde Ayakta Kalmasının Sırrı

Pisa Kulesi yapımı sırasında kulenin eğilmesine hatta neredeyse sebep olan toprağın, şimdilerde onu yıkılmaktan kurtardığı söylenmektedir. Bunun ise toprağın kuleyi sararak gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Ancak yapılan tüm araştırmalara rağmen net bir şekilde bu durum halen daha açıklanamıyor ve gizemini korumaya devam ediyor. Bizlere ise onu kullanarak eğlenceli fotoğraflar çekmek kalıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat OĞRAK
Uzun yıllar birçok blog ve haber portallarında editör olarak çalışmamın yanında, içerik yönetimine oldukça hakim ve birçok projede büyük yer aldım. Editörlük kariyerinde şimdi Voynnr ile devam etmekteyim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı