Efsane Yazar Stephen King’in Kitaplarından Uyarlanan Filmler

Kitaplarıyla zamanımıza damga vuran isim olan Stephen King'in sinemaya uyarlanan filmleri de hemen hemen kitapları kadar ilgi çekmektedir.


4

Önce okuyanların sonra izleyenlerin aklını alan Stephen King kitapları ve daha sonrasında sinemaya uyarlamaları hemen herkesin hayatına bir yerlerde dokunmuştur. Gerilim ve korku edebiyatının tartışmasız en büyük efsanelerinden olan usta yazarın eserlerinin uyarlamaları en az kitapları kadar ses getirmiştir. Edebiyat eleştirmenleri tarafından fazlaca saygı gösterilmese de psikolojik dehşet temalı Stephen King uyarlamaları hız kesmeden yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz ay Stephen King’in 2013’de yayınladığı eserin uyarlaması olan Doctor Sleep’in vizyon tarihinin öne çekilerek 2019’da gösterime gireceği açıklandı. Hayranları filmi merakla beklerken gelin bizde unutulamaz Stephen King’in uyarlamalarını hatırlayalım.

 1. 1 Carrie (1976)


  Carrie, okuldaki şımarık arkadaşlarının psikolojik baskısı altında ezilen genç bir kız ile yobaz bir annenin hikâyesini anlatıyor. Stephen King uyarlamalarının ilki olan filmin yönetmen koltuğunda Brian De Palma oturuyor.

 2. 2 The Shining (1980)


  Usta yazar usta yönetmene karşı! Evet, Sephen King’in dahi yönetmen Sttanley Kubrick’in sinemaya aktardığı film olan The Shining’i sevmediğini herkes biliyor. Film, Torrance ailesinin ıssız bir otelde bekçilik yapmasını ve babanın bunalıma girmesini konu alıyor.

 3. 3 The Shawshank Redemption (1994)


  Stephen King uyarlamalarından bir diğeri olan The Shawshank Redemption kimilerine göre tüm zamanların en iyi filmlerinden biridir. Film müebbet hapis cezası almış iki mahkûm hikâyesini konu alıyor.

 4. 4 Stand by Me (1986)


  Çocukluk ve arkadaş temasını anlatan ve Stephen King’in “The Body” adlı öyküsünden uyarlanan film sıcacık öyküsüyle bizi mutlu eden filmlerden biri olmuştur. Yönetmenliğini Rob Reiner üstlenmişti.

 5. 5 The Dead Zone (1983)


  David Cronenberg ve Stephen King’in yollarının kesiştiği tek film olan The Dead Zone aynı zamanda usta yazarın en çok beğenilen romanı. Cronenberg’in harika işlerinden biri olan film kesinlikle görülmeye değer.

 6. 6 Misery (1990)


  Rob Reiner’in Stephen King’ten uyarladığı ikinci film. Kathy Bates’in sadist ve ürtkütücü olağanüstü rolüyle Oscar ödülü almayı başarmıştı. Stephen King uyarlamaları arasında hem ödül hem gişe açısından en iyilerden biridir.

 7. 7 It (2017)


  Pennywise’den başka bizleri palyaçolardan korkutan Stephen King uyarlaması bu film sahne tasarımı, görüntü yönetmenliği ile Andy Muschiestti’in başarılı yapımları arasında.

 8. 8 The Green Mile (1999)


  Sinema tarihine geçmeyi başarmış bir Stephen King uyarlaması daha. İri vücudunun altında naif ve özel bir ruh taşıyan Coffey’in doğaüstü güçlerini var. Frank Darabont bu filmde büyülü gerçekliği seyirciyle harika buluşturdu.

 9. 9 Christine (1983)


  John Carpenter’in Stepehan King’in dünyasına girmemesine şaşırmadık değil mi? Korku ve bilim kurgu denilince akla gelen usta yönetmen 1983 yılında Stephan King’in aynı isimli romanından uyarladı.

 10. 10 1408 (2007)


  Mikael Hafström’un sinemaya aktardığı 1408 filmi gerilimin, bilinçaltı yaşantının kapılarını açan tehlikeli sularda yüzen bir film. John Cusack’ın oyunculuğuyla daha da güzelleşen filmi izlemediyseniz fazla geç kalmış sayılırsınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı