Efsane Türk Dizileri – Tekrar Başlasa Reyting Rekorları Kıracak Diziler – 2


5

Hani bazı diziler vardır izlerken içinde kendinizi bulursunuz veya bir köşesinden ruhunuza ve kalbinize dokunur, içinizden hiç bitmesin istersiniz… Hayatımıza bir köşesinden girmiş ve aklımızda yer etmiş efsane Türk dizileri hangileriydi? Hadi gelin, hatırlayalım! Önceki listemize de göz atmanızı tavsiye ederiz!

Ezel

Ezel - Efsane Türk dizileri

“Cesurun bakışı korkağın kılıcından keskindir yeğen!”

“Herkesin kimseye anlatamadığı gizli bir sırrı, herkesin kimseye gösteremediği gizli bir yüzü vardır yeğen…”

Askerlik görevi bittikten sonra sevdiği kız olan Eyşan ile evlenmeyi planlayan ve babasının atölyesinde çalışan Ömer, cinayet suçlaması ile hapse girer. Tüm hayatı değişmek zorunda kalan Ömer hapiste tanıştığı Ramiz Dayı’yı baba olarak görmeye başlar. Ömer birçok estetik ameliyattan sonra yeni bir görünüme kavuşur ve Ezel adını alır. Artık onun için hapishanede geçirdiği günler için intikam alma zamanıdır.

Replikleri ile dilimizden düşürmediğimiz, ses tonu ve vurguları ile insanı kendine hayran bırakan ve hiç susmasa dediğimiz ama aramızdan ayrılan usta oyuncu Tuncel Kurtiz’i, Ezel dizisinin Ramiz Dayı’sını buradan saygı ile analım. Nurlar içinde uyu büyük usta…

Oysa herkes öldürür sevdiğini; kulak verin bu dediklerime… Kimi bir bakışıyla yapar bunu, kimi dalkavukça sözlerle. Korkaklar öpücük ile öldürür, yürekliler kılıç darbeleriyle… Kimi gençken öldürür sevdiğini, kimi yaşlıyken. Şehvetli ellerle boğar kimi, kimi altından ellerle. Merhametli kişi bıçak kullanır; çünkü bıçakla ölen çabuk soğur. Kimi yeterince sevmez, kimi fazla sever. Kimi satar, kimi de satın alır. Kimi göz yaşı döker öldürür, kimi de kılı kıpırdamadan. Çünkü herkes öldürür sevdiğini; ama herkes öldürdü diye ölmez.

İkinci Bahar

İkinci Bahar

Senaryosunu Gani Müjde’nin yazdığı İkinci Bahar efsane Türk dizleri arasında yer almıştır. Kebap işleri ile uğraşan ve Samatya’da bir salonu bulunan Ali Haydar’ın eşi ölmüştür. Kızlarını kendisi büyüten Ali Haydar örnek gösterilen bir adamdır. Ali Haydar’ın kebapçı salonunda çalışmaya başlayan mağrur ve duygusal Hanım arasındaki sevdanın ve ikinci baharlarının hikayesi tüm izleyicileri ekran başına toplamıştır.

Hayat Bilgisi

Hayat Bilgisi - Efsane Türk Dizileri

Efsane Türk dizileri arasında yer alan ve Gani Müjde’nin yazdığı ünlü Hayat Bilgisi listemizin olmazsa olmazlarından. Afet Güçverir idealist bir öğretmendir. Rıdvan Kanat Lisesi’nin haşarı öğrencileri ile Afet öğretmen arasında geçen komik ve biraz da trajik serüvenlerini konu olarak işleyen dizi 137 bölüm sürmüş ve her bölümünde reytinglerde en üst sırada yer almıştı. Efsane Türk dizileri tekrar yayına alınsa Hayat Bilgisi tekrar aynı şekilde başarılı olacaktır.

Vatanım Sensin

Vatanım Sensin

Yeni sezonunun başlamasını beklerken devam etmeyen dizi hayranlarını oldukça fazla üzdü. Efsane Türk dizileri arasında yer alan Vatanım Sensin bir savaş dram hikayesiydi. 1919 yılında İzmir’de geçen hikayede savaş, görevler, aileler ve vicdanlar arasında sıkışan karakterler arasında adeta biz de yaşadık.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

1960’lı yıllarda yaşam süren bir ailenin hikayesinin anlatıldığı film efsane Türk filmleri arasında yer alıyor. Osman, 6 yaşında bir çocuktur annesi ve babası arasında yaşanan sorunlar, babasının başka bir kadınla kaçışı Osman’ın hayatında değişikliklere ve travmalara yok açar. Ailenin yaşam mücadelesi ve 1960’lı yılların politik olayları ile harmanlanan dizi pek çok kalbe dokundu ve pek çok insana geçmişi yaşattı.

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü - Efsane Türk Dizileri

Yaprak Dökümü ve Reşat Nuri Güntekin’i hangimiz bilmeyiz. Usta’nın romanından uyarlanan dizi, oyuncu kadrosu ile büyük ustanın eserini günümüze taşımıştır. Halil Ergün, Güven Hokna, Bennu Yıldırımlar, Tolga Karel, Deniz Çakır, Gökçe Bahadır, Fahriye Evcen gibi bir kadro ile birleşen dev eser milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Perihan Abla

Perihan Abla

1980’li yıllarda TRT’de yayınlanan efsane dizi hem yüreğimize dokundu hem de bizi neşelendirdi. Perran Kutman oyunculuğu ile devleşen dizi efsane Türk dizileri arasında yer alıyor.

Asmalı Konak

Asmalı Konak

2002 yılında televizyon dünyasını kasıp kavuran dizi Asmalı Konak, Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’ın usta oyunculukları ile başarıyı yakalamıştı. Oyuncuların karakterler ile uyumu ve işlenen konu Çağan Irmak yönetimi ile birleşince ortaya başarısız bir dizi çıkmasını imkansız kılmıştır. Dizi lüks hayat içinden gelen Bahar ile yaşadığı yörede büyük saygı gören Seymen’in kesişen hayatlarını anlatıyordu.

Bir İstanbul Masalı

Bir İstanbul Masalı

İstanbul’da yaşayan Arhanlar ve hizmetlileri Kozanlar arasında yaşanan çekişmelerin anlatıldığı filmde Arhanların iki oğlunun Kozanların kızı Esma’ya olan aşkları aileyi karıştırmıştı.

Hatırla Sevgili

Hatırla Sevgili

1960’lı yıllarda geçen dizi efsane Türk filmleri arasında politik yapısı ile dikkat çekti. Dönemin siyasi olaylarının öne çıktığı dizide olaylar; hısımken hasım olan iki arkadaş ve ikisinin de çocuklarının birbirine aşık olması ile gelişmeye başlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı