eBay Hakkında Her Şey


-1

Teknolojinin gelişmesiyle farklı ticaret modelleri oluşmuş ve bunlardan biriside e-ticaret olmuştur. E-ticaretin ilklerinden olan eBay, 1995 senesinde ilk olarak Amerika’da hizmete başlamıştır. eBay’ın kurucusu Pierre Omidyar olup şuan dünyanın en kapsamlı açık artırma ve online satış sitesi konumundadır. İlk kurulduğu yıllarda yalnızca online açık artırma usulüyle bu pazara girmiş olsa da daha sonra farklı satış modelleri ile hizmet bandını genişletmiştir.

Uluslararası E-ticaret Şirketi

Dünya çapında e-ticaret şirketi

Şirketin merkezi Amerika’da olup Arjantin, Avusturya, Avusturalya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Kore, Malezya, Meksika ve Hollanda gibi daha birçok Latin Amerika, Asya ve Avrupa ülkelerinde faaliyet göstermektedir. Kullanıcılar eBay sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun istediği her alanda ürün alıp satabilirler. Sıfır ürünlerin yanında ikinci el ürünler, kitaplar, elbiseler, ev eşyaları gibi birçok ürün bulabilmek mümkün. Milyonlarca insan eBay sayesinde evlerindeki fazlalık eşyalardan satarak kurtulabiliyor. Hem kendi bütçelerine katkı sağlıyorlar hem de alıcının ihtiyacını daha uygun fiyattan karşılayabiliyor.

Ebay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

eBay ile ilgili entresan bilgiler

181 milyon potansiyel satıcıya sahip olan eBay, internet üzerindeki en kapsamlı açık artırma modelli alışveriş sitesi olup uluslararası alanda en güvenilir ve en çok giriş yapılan siteler arasındadır. eBay üzerinden alışveriş yapabilmek için ücretsiz bir hesap açmanız ve bir kredi kartına sahip olmanız yeterlidir. eBay bir aracılık hizmeti veriyor aslında. Satıcı ve alıcıyı bir araya getirerek güvenli bir alışveriş yapılmasına olanak sağlıyor. İşte detaylar;

 • Hesap oluşturduktan sonra satıcı ürününü sitede yayınlıyor. Ancak satıcıdan bu noktada bir listeleme ücreti alınıyor ve satılan her üründe satış fiyatı üzerinden kesinti yapılıyor. Alıcı ise ürünün liste fiyatı veya kapanış fiyatı ile varsa kargo ücreti haricinde bir ücret ödemiyor.
 • Her ürün yada hizmet için aynı ödeme koşulları olacak diye bir şey yok. Farklı kullanıcı ve ürünlerin ödeme şekilleri de değişebilir.
 • Kredi kartının yanında uluslararası geçerliliği olan çeşitli ödeme kanalları var. PayPal, Western Union gibi ödeme imkânlarıyla da kolaylık sunuyor.
 • Satıcı ve alıcının yüzde yüz güvenirliliğini ölçmese de bir puanlama sistemi var. Birbirlerine verdikleri puanlar ile alışverişte riski en aza indirmeyi amaçlıyor. Pozitif, negatif veya nötr puanlama sayesinde kullanıcıların tercih edilebilirliğini etkileniyor. Ayrıca yapılan yorumlar kullanıcılar için bir fikir oluşturuyor. Mecburi değildir ancak puan vermek tavsiye ediliyor.
 • eBay içerisinde yer alan arama butonu yardımıyla istediğimiz her ürünü bulabilmemiz mümkün. Tabii aramalarımızı sürekli olarak İngilizce şekilde gerçekleştireceğinizi unutmayın.
 • Uzaktan alım satımlarda ürünlerin kargoda zarar görme veya kaybolma gibi sorunlar sıklıkla olabiliyor. Bu durumlara karşı sigortadan yararlanma tavsiye ediliyor.
 • Alıcı ön ödeme haricinde ücretin tamamının 7 gün içinde yapmalı. Aksi durumda eBay’a şikâyet ederek durumu bildirebilir. Bu durumda ön ödemedeki kesinti harici alıcıya geri ödeniyor. Bu şekilde üç uyarının sonunda kullanıcının üyeliği pasif hale getiriliyor. Bu uygulama ile sitenin kullanıcı memnuniyeti artırdığı söylenebilir.
 • eBay’ın bu kadar büyümesindeki en büyük etken ürünlerin maksimum on gün içerisinde alıcıya ulaştırılması olmuştur.
 • Ürünün orijinalliği de müşteriler için bir başka önemli konu. eBay bu konuda tam garanti veriyor. Bu sayede aklınıza soru işaretleri gelmeden alışverişinizi yapabiliyorsunuz.
 • Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda veya bir sorunuz olduğunda eBay yardım merkezine yazarak en kısa zamanda sorunuzu çözebilirsiniz. Ayrıca para iade garantisi programı ile itirazınız ya da hak talebiniz için iletişim kurabilirsiniz.
 • Ülkemizin popüler alışveriş sitesi gittigidiyor.com’da 2007 yılında eBay’a satılması sonucunda artık bir eBay girişimine dönüşmüştür.
 • Türkiye’de arayıp da bulamadığınız dünyaca ünlü markaların binlerce ürünlerini hem avantajlı fiyata hem de güvenilir bir şekilde temin etmeniz mümkün.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı