Dünya’nın En Uzun Derinliğine Sahip 8 Göl


1

Dünya’nın farklı yerlerinde çok sayıda göl bulunmaktadır. Bazı göller kapladığı alanla bazısı kumsalıyla bazıları da temizliği ile dikkat çekerken bazı göllerde derinlikleri ile meşhur olmuşlardır. Öncelikle bilinmelidir ki bir göl ne kadar derin ise o kadar temizdir. Çünkü fazla su pisliği aşağı iterek gölün temiz görünmesine sebep olacaktır. Voynn.com ekibi olarak bizde sizler için Dünya’nın en derin göllerini araştırdık. İşte ilk 8 tanesi…

Rusya’nın İncisi Baykal Gölü

Rusya’nın İncisi Baykal Gölü

İsminin Baykal Gölü olması aklınıza “Türkiye’de mi acaba?” sorusunu getirebilir. Ancak Dünya üzerinde ölçülmüş en derin göl olan Baykal Gölü Rusya’dadır. Korkunç bir derinliğe sahip olan Baykal tam 1637 metre derinliktedir. Etrafında çok sayıda bitki ve hayvanın yaşadığı gölün bulunduğu alan Rusya tarafından koruma altına alınmıştır. Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan gölde avlanmak yasaktır.

Afrika’nın en Tatlı ve Derin Suyu Tanganyika Gölü

Tanganyika Gölü

Dünya’nın en uzun gölü olmanın yanı sıra en derin ikinci gölüdür. Tanganyika gölü tam 1470 metre derinliktedir. Bu gölün Tanzanya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Burundi ve Zambiya olmak üzere dört ülkeye kıyısı vardır. Ayrıca bu göl Afrika’nın en derin tatlı su gölü olmakla birlikte hacimsel olarak da Dünya’nın ikinci en büyük tatlı su gölüdür.

En Geniş Kapalı Havzaya Sahip Olan Hazar Denizi

Hazar Denizi

Belki büyüklüğünden dolayı ilk keşfinde adına deniz denildi ancak Hazar denizi bir göl olarak kayıtlardadır. Dünya’nın en derin üçüncü gölü olan Hazar Denizi tam 1025 metre derinliğe sahiptir. Hazar Denizi Gölü’nün İran, Rusya, Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan ülkelerine kıyısı bulunmakta olup Dünya’nın en geniş kapalı havzasına sahiptir.

Antartika’nın Buz Gölü Vostok

Vostok Gölü

Vostok bir buzul gölüdür. -3 derece civarında sıcaklığı olmasına rağmen devasa buz kütlelerinin oluşturduğu basınçtan dolayı donmamıştır. Bilinen buzul gölleri arasında en büyük ve derin olanıdır. Vostok gölü yaklaşık 1000 metre derinliğe sahiptir. Varlığını 500.000 yıldır devam ettirdiği düşünülen bu gölde herhangi bir canlı belirtisine rastlanmamıştır.

Amerika Kıta’sının En Derin Gölü O’Higgins – San Martin Gölü

San Martin Gölü

Arjantin’de San Martin, Şili’de O’Higgins gölü olarak bilinir ve bu iki ülkeye de kıyısı vardır. Dünya’nın en derin beşinci gölü olan O’Higgins-San Martin 839 metre derinliktedir. Amerika kıtasının en derin gölüdür.

Filipinlerin Pinatubo Gölü

Pinatubo Gölü

Yaklaşık 800 metre derinliği ile Dünya sıralamasında altıncı sırada yer alan Pinatubo gölü adını volkanik bir dağdan alıyor. Bir krater gölü olan Pinatubo 20.yy’ın en büyük ikinci patlamasından sonra oluşmuştur.

Malawi Gölü

Malawi Gölü

Afrika’nın Tanganyika gölünden sonra en derin ikinci, Dünya’nın en derin yedinci gölü olan Malawi tam 706 metre derinliğe sahiptir. Mozambik, Tanzanya ve Malavi ülkelerine kıyısı olan u göl safari turuna gelen turistlerin uğrak noktalarından birisi durumunda.

Issyk Gölü Kırgızistan

Issyk Gölü

Dünya’nın en derin sekizinci gölü Issyk, Kırgızistan sınırları içindedir. Gölün derinliğinin 668 metre olduğunu söylenmektedir. Efsaneye göre altında yıllar öncesinde eski dönemlere ait bir şehrin kaldığı söyleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı