İhtişamıyla Görenleri Büyüleyen Dünyanın En Güzel Şelaleleri

Dünya üzerinde fazla sayıda şelale bulunuyor ama en güzel olanları görmek isterseniz buyurun yazımıza...


3

Doğanın bize sunduğu harikalar saymakla bitecek gibi değil. Hele cennetten bir manzarayı andıran görkemli şelaleler görenleri ihtişamıyla şaşkına çeviriyor. Dünya üzerinde fazla sayıda şelale bulunuyor ama en güzel olanları görmek isterseniz buyurun yazımıza…

 1. 1 Niagara Şelalesi


  ABD ve Kanada ’nın tam ortasındaki Niagara nehri üzerinde bulunan dünyanın en büyük şelalelerinden biri. Dünya üzerinde görülmeye değer güzelliklerin başında gelen bu doğa harikası, her yıl yaklaşık 20 milyon turistin ziyaretçi akınına uğruyor. Bu şelaleden yarım dakikada 168.000 metreküp akıyor hem de ters akımlı olarak.  Horseshoe Falls, American Falls ve Bridal Veil Fall adında 3 büyük şelale kolundan oluşan bu görsel şöleni en yakın zamanda ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 2. 2 Angel Şelalesi


  Diğer adı Salto Angel olan bu devasa yükseklikteki şelaleyi ne yazık ki yakından görme şansınız yok. 979 metre yüksekliğindeki bu görkemli şelalenin en ilginç özelliği akarken hiçbir şeye dokunmamasıdır. Her sene binlerce turiste ev sahipliği yapan bu şelaleyi ancak hava ulaşımıyla düzenlenen turlar ile maalesef uzaktan görebilirsiniz.

 3. 3 Victoria Şelalesi


  Zambiyave ve Zimbabve ülke topraklarından geçen Victoria Şelalesi, 1989 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiş dünyanın ender güzelliklerinden. Yaklaşık 1,7 kilometreden daha geniş bir alana yayılan şelalenin en yüksek yeri ise 128 metredir. Muhteşem manzarasıyla yoğun bir ziyaretçi kitlesine sahip olan bu şelaleyi dünya gözüyle görmek için siz de acele edin.

 4. 4 Kaieteur Şelalesi


  Guyana yağmur ormanlarının ortasında Potaro nehri üzerinde bulunan bu şelale dünyanın en güçlü şelalelerinden. Ortalama 226 metrelik yüksekliğiyle Victoria Şelalesini ikiye, Niagara Şelalelerini de beşe katlıyor. Görüntüsüyle insanı büyüleyen bu şelaleyi de çevresindeki yaşam koşullarının elverişsiz olması sebebiyle ancak uzaktan görebilme şansınız var.

 5. 5 Gullfoss Şelalesi


  İzlanda’nın en büyük şelalesi olan Gullfoss Şelalesi aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri. Hvita nehri üzerinde bulunan bu şelalenin bir diğer adı Golden Şelalesi. Yaklaşık 32 metre büyüklüğe sahip olan bu harikulade güzellik, 3 basamaklı merdivene benzer görünümüyle insanlara hiç tatmadığı bir deneyim sunuyor.

 6. 6 Iguazu Şelalesi


  Brezilya topraklarında bulunan Iguazu Şelalesi güzelliğiyle gerçekten görenleri mest ediyor. 175 adet şelalenin birleşmesinden oluşan Iguazu, dakikada 9100 metreküp bir akıma sahip. Güzelliği ve görkemiyle kendisine hayran bırakan Iguazu Şelalesi’nin ziyaretçileri her geçen yıl artıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey