Dünyanın En Güzel Hayvanat Bahçeleri


4

Hayvanat bahçeleri, en evcilinden en vahşisine kadar birçok hayvanı görebileceğimiz mekanlardır. Dünya’nın birçok yerinde farklı büyüklükte ve konseptte hizmet veren hayvanat bahçeleri, hayvanların özgürlüklerinin ellerinden alınması ve doğal ortamlarından koparılmasından dolayı oldukça tepki almaktadır. İtiraf etmeliyim ki benim de pek içime sinmiyor bu durum! Yazımızda ise dünyanın en güzel hayvanat bahçeleri listesini hazırladık. Gezip görmek isteyenler için güzel bir kaynak olacaktır.

Afrika Ulusal Zooloji Bahçeleri

Afrika Ulusal Zooloji Bahçeleri

Doğal bir habitatta, Güney Afrika’daki Pretoria kentinde yaklaşık 210 dönümlük bir arazi alanıyla, Güney Afrika’nın ulusal hayvanat bahçesidir. Eşsizliği, hayvanat bahçesinin yapısına dahil olan planlamada yatmaktadır. Bir kısmı esas olarak düz arazilerden oluşurken, diğer arazileri biraz tepeliktir ve bu kısımlar hayvanat bahçesinin içinden akan Apies nehri ile ayrılmıştır. Hayvanat bahçesi, çok çeşitli türler ve 9.000 civarında olmak üzere toplam hayvan sayısı ile ön plana çıkıyor.

Yer: 232 Boom St, Daspoort 319-Jr, Pretoria, 0001, Güney Afrika

Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi, 1828’de yalnızca bilimsel araştırmalar için kurulan dünyanın en eski bilimsel hayvanat bahçesidir. Bu hayvanat bahçesi de doğal hayatı koruma çalışmalarında çok aktif çalışmalar sergiliyor. Hatta hayvanat bahçesinde tanıtılan son programları Sumatra Kaplanını kurtarmak için para toplamayı amaçlayan “Tiger SOS” programıydı. 1847’de halka açılmış olan bu hayvan evi, sadece 36 dönümlük arazide 16.000 hayvan barındırmaktadır.

Yer: Londra NW1 4RY, UK

San Diego Hayvanat Bahçesi

San Diego Zoo

Kaliforniya’da bulunan ve dev pandalara ev sahipliği yapan ve üreyen çiftleri olan ender hayvanat bahçelerinden biri olan San Diego’nun, dünyanın en büyük ve en iyi hayvanat bahçesi olduğuna inanılıyor. Yaklaşık 100 dönümlük bir toplam alana sahip. Hayvanat bahçesi doğal vahşi yaşamı koruma organizasyonları da düzenliyor.

Yer: 2920 Zoo Dr, San Diego, CA 92101, Amerika Birleşik Devletleri

Bronx Hayvanat Bahçesi

Bronx Hayvanat Bahçesi

New York’ta bulunan dünyanın en eski büyükşehir hayvanat bahçelerinden biri ve hayranlık uyandırıyor. Hayvanların doğal yaşam alanlarını sergileyen bu hayvanat bahçesi, farklı türlerden yaklaşık 4000 hayvanı barındıran toplam 265 dönümlük bir arazi alanına sahiptir. Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi alan Bronx Hayvanat Bahçesi’nde turist sıkıntısı yok!

Bulunduğu yer: 2300 Southern Blvd, Bronx, NY 10460, ABD

V. Henry Doorly Hayvanat Bahçesi

V. Henry Doorly Zoo

Yaklaşık 17.000 hayvan barındıran ve dünyanın en büyük hayvanat bahçesi olduğu düşünülen ve Nebraska’da bulunan Henry Doorly Zoo, 1864 yılında inşa edilmiştir. Ayrıca dünyanın en büyük kedi türleri kompleksine ve dünyanın en büyük kapalı çölüne sahip olduğu bilinmektedir.

Yer: 3701 S 10th St, Omaha, NE 68107, Amerika Birleşik Devletleri

Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum

530 dönümlük arazisinde sunduğu farklı organizasyonlar için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yaban hayatının korunmasında alkışlanması gereken çabalara sahip bir hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesinin en önemli özelliklerinden birisi; faunayı korumaya yönelik kar amacı gütmeyen bir hayvanat bahçesi olmasıdır.

Yer: 4850 W Powell Rd, Powell, OH 43065, Amerika Birleşik Devletleri

Toronto Hayvanat Bahçesi

Toronto Zoo

5000’den fazla hayvanın bulunduğu yaklaşık 710 dönümlük bir arazi alanı olan Kanada’daki en büyük hayvanat bahçesini, fırsatınız olursa mutlaka ziyaret edin. 1974 yılında açılan Toronto Hayvanat Bahçesi, her yaştan turistler için popüler bir cazibe merkezidir.

Bulunduğu yer: 2000 Meadowvale Rd, Toronto, ON M1B 5K7, Kanada

Moskova Hayvanat Bahçesi

Moskova Hayvanat Bahçesi

Moskova Hayvanat Bahçesini neden ziyaret etmelisiniz? Avrupa’daki en eski hayvanat bahçelerinden biri, Rusya’daki en büyük hayvanat bahçesi ve 6000 hayvana ev sahipliği yapıyor. 1990’lı yıllarda yenilenen hayvanat bahçesi, ayrı bir akvaryum ve bir deniz aslanı havuzu oluşturmak için arazi alanını genişletti. Aynı zamanda, sadece çocuklar için farklı ilgi merkezlerine ve hayvanat bahçesinin diğer kısımlarını birbirine bağlayan bir yaya köprüsüne de sahiptir.

Konum: Bolshaya Gruzinskaya Street, 1, Moskva, Rusya, 123242

Pekin Hayvanat Bahçesi

Pekin Hayvanat Bahçesi

Pekin Hayvanat Bahçesi, Çin halkı için büyük önem taşıyor ve 1906 yılında Qing hanedanlığı döneminde kuruldu. Bu hayvanat bahçesi, 950’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Her yıl yaklaşık altı milyon insan burayı ziyaret ediyor ve Çin Büyük Salamander, dev pandalar ve Güney Çin Kaplanları gibi nadir hayvanları görebiliyor.

Bulunduğu yer: 137 Xizhimen Outer St, DongWuYuan, Xicheng Qu, Pekin Shi, Çin, 100037

Berlin Hayvanat Bahçesi

Berlin Zoo

86 dönümlük bir arazide kurulu Berlin Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 18.660 hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanat bahçesinin vahşi yaşamı korumaya yönelik çabaları, üniversitelerle olan bağlantıları ve koruma fonları topladıkları için övgüyü hak etmektedirler.

Yer: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin, Almanya


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı