Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanı

Ormanların kralı aslan ya da tonlarca ağırlığa sahip olan filler mi geldi aklınıza? Eminiz sonuçlara siz de şaşıracaksınız!


2

Hayvanlar aleminde hayatta kalabilmek için güç önemlidir. Peki, Dünyanın en güçlü hayvanları hangileri hiç düşündünüz mü? Ormanların kralı aslan ya da tonlarca ağırlığa sahip olan filler mi geldi aklınıza? Biz bu yazımızda hayvanların gücünü cüsselere göre değil de vücut ağırlıklarına kıyasla taşıyabilecekleri ağırlık arasındaki dengeye göre sıraladık. Eminiz sonuçlara siz de şaşıracaksınız!

 1. 1 Gergedan Böceği


  Böcek deyip geçmeyin! Bu olağanüstü hayvanlar vücutlarının tam 850 katı ağırlığı kaldırabilir gücüne sahip. Bu bir insanın iki katlı otobüsü tek başına kaldırması anlamına geliyor yani imkânsız! Öyle düşünülüyor ki bu böcekler gücünü orman zemininde büyük çöpleri iterken kullanıyor. Ağırlığına oranla kaldırabildiği ağırlığa bakıldığında Dünyanın en güçlü hayvanı diyebiliriz.

 2. 2 Bok Böceği


  Uzunlukları 1 mm ile 4 cm arasında değişen bu küçük hayvanlar boylarından büyük işler yapıyor! Ağırlıklarının 10 katı fazlasını taşıyacak güce sahipler ve rakipleriyle savaşmak için boynuzlarını kullanırlar.

 3. 3 Karınca


  Sadece 2.1 cm uzunluğundaki bu minik savaşçılar, vücutlarının tam 50 katı ağırlığını kaldırabilecek güce sahipler. Bu yüzden o büyük yaprakları güçlü çeneleri sayesinde kolayca taşıyabilirler.

 4. 4 Afrika Fili


  Bildiğiniz üzere filler dünyanın en büyük kara hayvanıdır. 40.000 kasa sahip o koca gövdesinin hakkını veren filler tek başına 200 kg’a kadar yük taşıyabilecek güce sahipler. Yani bu neredeyse koca bir ağaca kökünden sökmekle eşdeğer!

 5. 5 Goril


  Ürkütücü isimlerden biri olan gorillerin özellikle erkek yetişkinleri, vücut ağırlığının 10 katı fazlasını kaldırabilecek kadar yetenekli! Bir insandan 20 kat güçlü olan bu hayvanların yüksek yerlere kolayca tırmanabilme özellikleri de güçlerine güç katıyor.

 6. 6 Kaplan


  Yırtıcı hayvanların başında gelen kaplanlar kedi ailesinin en güçlüleridir. Kendi ağırlığının iki katını kolayca alt etme gücüne sahip bu hayvanların hızlı pençe darbeleri ve uzun keskin dişlerinden avlarının kaçması hiç kolay değil.

 7. 7 Öküz


  Kendi ağırlığının 1.5 katını uzun süre rahatlıkla taşıyabilecek güce sahip bu hayvanların gücünü insanlar zaten çoktan fark etmiş. Özellikle tarlaları sürmek için kullanılmış olan bu hayvanlar eski zamanlarda çiftçilerin en güçlü yardımcılarıydı.

 8. 8 Boz Ayı


  Görünüş olarak son derece heybetli duran boz ayıların uzunlukları 2.8 metreye, ağırlıkları ise 600 kg’a kadar ulaşabilir. Fiziksel olarak çok güçlü olan bu hayvanlar, bir öküzü tek bir pençe darbesiyle öldürebilir. Ayrıca avlarını yakalarken bir at gibi hızlı koşabilir ve suda çok iyi yüzebilir.

 9. 9 Yeşil Anakonda


  10 metrelik uzunluğuyla ve 230 kg’a kadar ulaşan ağırlıklarıyla avlarını hiç çaba sarf etmeden etrafını sararak boğabilir. Hele tek seferde yutabildikleri hayvanlar onlar için çerez!

 10. 10 Kartal


  Oldukça yüksekten uçan bu yırtıcı kuşların iktidar sembolü olmasının elbette bir sebebi var. Kendinden 4 kat büyük hayvanları bile keskin pençeleri ve güçlü ayakları yardımıyla kolayca avlayabilirler. Aşırı güçlü olan kartallar, günlük öğünleri için bir kaç dakika içinde uzaktan gözüne kestirdikleri bir tilki, gergedan veya bir yaban kedisini kolayca mideye indirebilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı