Dünyanın En Çok Okunan Bilim Dergileri


0

Bilim veya ilim, evrenin yapısının ya da hareketlerinin birtakım yöntemler aracılığıyla incelenmesini kapsayan pratik çalışmaların bütünüdür. Dünyanın oluşumdan itibaren merak edilen sorulara cevap arayan bilim adamları ile bilime ilgi duyan insanları biraraya getirebilecek tek araç ise bilimsel dergileri haline gelmiştir. Ülkemizde de yayınlanan önemli dergiler, son yıllarda okuyucu sayısı alanında artan bir ivme ile karşımıza çıkar. Bu artışın sebebi; kaliteli ve zengin içeriğe sahip yayınların çoğalmasıdır. Eğer bu alanda bir merakınız varsa aşağıdaki listedeki dergilerden en az birini kitaplığınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

National Geographic

National Geographic

Dünya çapında aylık 6,5 milyon satış rakamına ulaşan, yayınları 40 dile çevrilen dergi, kullandığı üst düzey fotoğraf kalitesiyle diğer dergilerden bir adım öne çıkmaktadır. Graham Bell ’in ‘Dinamik resim’ olarak tanımladığı; insanda hareket etme isteği uyandıran fotoğraflar derginin başarısında büyük pay edinmiştir. Küresel ısınma, hayvanların bilinmeyen yaşamları, nesli tükenen türler, doğal oluşumlar gibi merak uyandıran konulara değinir. En prestijli ödülleri bünyesinde bulunduran ve bilimsel dergiler kategorisinde sayısız başarısı bulunan dergi, yayınladığı özel sayılarla da okuyucularına zengin içerik sunmaya devam etmektedir.

Smithsonian

Smithsonian

Bilim, tarih, sanat, genel kültür ve yeniliklerle ilgili yayın yapan dergi, aylık ulaştığı 2 milyonluk satış rakamıyla ciddi bir okuyucu kitlesine sahiptir. Düzenlediği fotoğraf yarışmalarıyla da adından söz ettirirken, yayınladığı detaylı bilimsel makaleler ile de dikkat çekmektedir. Yayın hayatına aylık olarak devam etmektedir.

Popular Science

Popular Science

‘Want More?’ temasıyla yola çıkan dergi, ülkemizde en çok okunan yabancı bilim dergileri arasında en üst sıralarda yer alır. Bilim, çevre, teknoloji ve inovasyon alanında sayılarını aylık olarak yayınlamaktadır. Çok sayıda ödüle sahip olan dergi, yaklaşık 1,5 milyon satış rakamına sahiptir.

Discover

Discover

İlk sayısını 1980’de çıkaran Discover; halka dönük yayın yapan, bilimsel makalelerini ve derin saha araştırmalarını aylık olarak yayınlayan önemli dergiler arasında yerini alır. Dünyanın en önemli bilim insanlarının makalelerini yayınlamış ve ciddi bir okuyucu kitlesine sahip olmuştur. Aylık olarak yayınlanır.

Scientific American

Scientific American

ABD’de en uzun süredir yayınlanan en büyük dergi olan Scientific American, okuyucularına 170 yıldan fazla bir süredir, bilim ve teknolojideki gelişmeler hakkında benzersiz bilgiler vermektedir. Albert Einstein, Francis Crick, Jonas Salk gibi ünlü bilim insanlarının makalelerinin yanı sıra önemli dünya liderlerinin de yazılarına yer vermektedir.

Scientific American,1850’de ABD Patent Ajansının ilk şubesini, mucitlere yardım ve danışmanlık sağlamak amacıyla kurmuş ve 100.000’den fazla icadın patentinin alınmasına katkı sağlamıştır.

ID (Ideas and Discoveries)

ID (Ideas and Discoveries)

Dikkat çekici fotoğraflar ve grafikler ile birlikte doğa, tarih, bilim ve güncel olayları sentezleyen dergi, yayın hayatına 2010 yılında başlamıştır. Sahip oldukları hatırı sayılır takipçi sayısı nedeniyle internette de yayınladıkları bilim dergileri pdf formatında okuyucuya sunulmaktadır.

New Scientist

New Scientist

İngiltere, Londra, Abd ve Avustralya’da ofisleri bulunan New Scientist, bilimsel keşifleri herkesin duyması gerektiği inancıyla 1956’da kurulmuştur. Evren, yaşam ve insan üçlüsüne özel araştırmalarıyla dikkat çekmektedir. Yarattığı ’Yeni Bilim Adamı’ uygulamasıyla telefon ve tablet üzerinden de yayınlarının takip edilmesini amaçlamaktadır.

Sky & Telescope

Sky & Telescope

Astronomi ve uzay üzerine yapılan araştırmaları, en ince ayrıntısına kadar inceleyerek merak uyandıran yazılar paylaşan dergi,1941 yılında yayın hayatına başlamıştır. Okurlarına teleskop yapımı hakkında bilgiler sunmuştur.

Psychology Today

Psychology Today

Ünlü psikolog, psikiyatrist ve akademisyenlerin düşüncelerini paylaşan; ilk olarak 1967’de yayına çıkan dergi internet sitesi aracılığı ile psikolojik destek hizmeti de vermektedir.

Nature

Nature

Dünyanın en eski ve köklü dergilerinden olan Nature,1869’da yayın hayatına başlamıştır. Genel olarak bilim insanlarına yönelik yayınlar yapmaktadır. Basılı yayın dışında esas okunurluğu internet sitesi üzerinden ilerlemektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı