Dünya’nın En Çılgın Festivalleri


3

Adını tüm Dünya’ya duyurmuş tarihiyle, katılanların sayısı ve kendine özgü özellikleriyle adeta bir sanat gösterisine dönüşmüş festivaller hemen herkesin merakla ve sabırsızlıkla beklediği eğlence zamanları. Dünya’nın dört bir yanında kimisi turizm için, kimisi ilgi çekmek adına, kimisi de bereket ve hasat dönemlerini kutlamak için düzenlenen en çılgın festivaller listemizi sizler için derledik. İşte bunlardan birkaçı.

Çamur Festivali (Kore)

Çamur Festivali - En Çılgın Festivaller

Dünya’nın en çılgın festivalleri arasında olan çamur festivali, katılımcı sayısı olarak milyonlara ulaşıyor. Temmuz ayının ortalarında yapılan ve 7 gün süren bu festival ilk olarak 1998 yılında Boryeong’un kozmetikte kullanılan ünlü çamurunu pazarlamak için tertip edilmiş.

Domates Festivali (İspanya)

Domates Festivali (İspanya)

En popüler ve çılgın festivallerden bir diğeri domates festivali her yıl İspanya’nın Valencia bölgesinde Ağustos ayının son Çarşamba günü düzenleniyor. Binlerce kişinin katıldığı festivalde insanlar tonlarca olgunlaşmış domatesi birbirlerine atarak çılgınca eğleniyorlar. Festival sadece iki saat sürüyor.

San Fermin Festivali (İspanya)

San Fermin Festivali (İspanya) - Dünyanın En Çılgın Festivalleri

İspanyolların Dünya’ya nam salmış belki de en büyük kültürel gösterilerinden birisi olan San Fermin festivali her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor. Festivalde dar sokaklara salınmış boğalarla beraber insanların koşmasına dayanıyor. Her yıl onlarca kişinin sakatlanması kaçınılmaz oluyor.

Holi Festivali (Hindistan)

Holi Festivali (Hindistan)

Hindular her yılın mart ayında baharın uyanışını bayram gibi kutluyorlar.  Dünya’nın en renkli ve en çılgın festivalidir Holi Festivali. İnsanlar giydikleri beyaz elbiseleriyle sokaklarda birbirlerini renkli sıvı ve toz boyalarla boyamasıyla doğanın uyanışının sıra dışı kutluyorlar. Hatta bu elbiselerle günlük hayatlarına devam ediyor ve bunun şans getirdiğine inanıyorlar.

Peynir Yuvarlama Festivali (İngiltere)

Peynir Yuvarlama Festivali (İngiltere)

En çılgın festivaller arasında olmazsa olmaz etkinliklerden birisi olan peynir yuvarlama festivali her yıl 25 Mayıs’ta İngiltere’nin Coopers tepesinde düzenleniyor. Dik bir yamaçtan yüzlerce kişinin aşağı doğru yuvarlanan Gloucester Peynirini yakalamaya çalışması eğlenceli ve tehlikeli olabiliyor.

Portakal Festivali (İtalya)

Portakal Festivali (İtalya)

Aslında çok sakin bir yer olan İtalya’nın Ivrea kasabasında her yılın şubat ayında çılgın bir festival düzenleniyor. İspanya’daki domates festivaline benziyor. Binlerce kişinin katıldığı festivalde insanlar tarihi bir olayın canlandırılması sırasında tonlarca portakalı birbirlerine fırlatıyorlar.

Maymun Festivali (Tayland)

Maymun Festivali (Tayland)

Her yıl kasım ayının son Pazar günü Tayland’da maymunlara bir ziyafet çektiriliyor. Geleneksel bu etkinlik Dünya’nın en değişik festivalleri arasında. Tonlarca yiyecek sokaklara yerleştirilen devasa masalarda maymunların hizmetine sunuluyor. Renkli görüntüler hem yerli hem de yabancı turistlerce merakla izliyor.

Monte Piana Yüksek İrtifa Buluşması (İtalya)

Monte Piana Yüksek İrtifa Buluşması (İtalya)

İtalya’nın Alpleri arasına çekilmiş gevşek halatlara konulmuş hamaklara uzanarak muhteşem Monte Piana manzarasını yüzlerce metre yükseklikten izleyen onlarca insan… Dünya’nın en çılgın festivalleri arasında olup, festivale katılmak için biraz cambazlık ama çok daha fazla cesaret gerektiriyor.

Bebek Üzerinden Atlama Festivali

Bebek Üzerinden Atlama Festivali

Geleneksel bebek üzerinden atlama festivali İspanya’nın Burgos kenti yakınlarda Castrillo kasabasında düzenleniyor. En çılgın festivallerden birisi olan etkinlikte daha yaşını doldurmamış bebeklerin üzerinden şeytan kıyafeti giymiş kişilerin atlamasıyla gerçekleştiriliyor. Festival yaklaşık 500 yıldır düzenleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı