Dünyanın En Büyük Soygunları ve Sıra Dışı Hikâyeleri

Şimdiye kadar yaşanmış en büyük hırsızlık olayları... Yetenek meselesi!


2

Şimdilerde soygunlar tabi teknolojinin ilerlemesiyle daha çok sanal ortamda oluyor. Öyle filmlerde gördüğümüz soygunlar eskilerde oluyormuş. Evet, geçmişte öyle soygunlar oluyordu ki hepsi birbirinden ilginç hikâyeye sahip.  Bizde Dünya’da gerçekleşen en büyük ve en sıra dışı hırsızlık olaylarını sizler için derledik. İşte Dünyanın en büyük soygunları…

 1. 1 Dunbar Zırhlı Araç Soygunu


  Belki de Amerika Birleşik Devletlerinin tarihinde gerçekleşmiş en büyük nakit para hırsızlığı. Kaliforniyadaki Dunbar Armaured zırhlı araç tesisinin çalışanı olan Allen Pace bu soygunu planladı. 12 Eylül 1997 yılında gerçekleşen soygunda tam 18 milyon dolar nakit parayla kayıplara karıştı. Ancak en sonunda yakalanan soyguncular 20’şer yıl hapis cezası aldı.

 2. 2 Kuzey Banka Soygunu


  Netflix ünlü dizilerinden olan La Casa de Papel’in belki de ilham kaynağı olan soygunda 50 milyon doların üzerinde bir parayı çalmayı başardılar. Bunun için bankada grevli polis memurlarının işi yönetmesi, birkaç rehine ve hiç olmadığı kadar cesaret yeterliydi. Hala arandıkları söyleniyor.

 3. 3 Cellini Salt Cellar Soygunu


  Benvenuto Cellini’nin altın sofra heykeli Mayıs 2003’te Viyana’da bulunan Kunsthistorisches Müzesinden çalan Robert Mang ilginç bir şekilde teslim oldu.

 4. 4 Stephane Breitwieser Soygunu


  Aslında bir garson olan Stephane Breitwieser 1995 yılının Mart ayında oldukça değerli olan resim ve sanat eserlerini çalmayı başardı. Bunun gibi 172’den fazla müzeyi soyan usta hırsızın 1,2 milyar dolarlık serveti olduğu söyleniyor.

 5. 5 Şehir Tahvilleri Soygunu


  Bir İngiliz bankasına ait olan ve içinde bankaya ait mevduat belgelerinin bulunduğu araca çarpan hırsızlar mevduat belgelerini çalarak kayıplara karıştı. Her bir belgenin 1 milyon sterlin olduğunun anlaşılması üzerine FBI belgelerin bulunması başardı ancak hırsızları yakalamayı başaramadı.

 6. 6 Gardner Müzesi Soygunu


  18 Mart 1990 tarihinde Aziz Patrick Günü kutlamalarını fırsat bilen hırsızlar Isabella Stewar Gardner Müzesi’nden üç değerli sanat eserini çalmayı başardılar. Hırsızların bulunamaması nedeniyle Gardner Müzesi çalınan eserlerin iadesi karşılığında 5 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etmişti.

 7. 7 Knightsbridge Güvenlik Mevduat Merkezi Hırsızlığı


  İtalyan hırsız Valerio Viccei İngiltere’deki Knightsbridge Güvenli Para Yatırma Merkezini soymak için buraya taşınmış. Müşteri kılığında kasa kiralamak isteyen Viccei 1987 tarihinde banka kapandıktan sonra bankanın yönetici ve çalışanlarını esir alarak 60 milyon euro çalmış ve kayıplara karışmıştır.

 8. 8 Bührle Sanat Müzesi Soygunu


  Değişik maskeleriyle Zürih’teki Bührle Sanat Müzesini girmeyi başaran üç hırsız 139 milyon dolar değerindeki dört tabloyu çalarak izlerini kaybettirmişlerdir. Eserler ve hırsızlardan hala bir haber yok.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı