Dünyanın En Büyük Gemileri


0

Dünya’nın en büyük gemisi Seawise Giant adında bir petrol tankeridir. Önceleri Knock Nevis, Jahre Viking ve Happy Giant isimleri ile de anılan bu devasa gemi 1979 yılında Japonya’da Sumitomo Heavy Industries şirketi tarafından üretilmiştir.  Batillüs sınıfında olan gemi süpertanker olarak bilinmektedir.

Otuz yıl boyunca kullanılan gemi 14 Mayıs 1988 tarihinde İran-Irak savaşı sırasında Hürmüz Boğazı’nda bir hava saldırısına hedef olmuş,  hasar alan gemi daha sonra batmıştır.  Seawise Giant, battığı yerden kurtarılarak tekrar hizmete alınması sağlanmıştır. 2009 yılına kadar kullanılan gemi Hindistan’da hurdaya ayrılmıştır. Hurdaya ayrıldıktan sonra söküm işlemleri Hindistanlılar tarafından yapılmıştır. Gemiye ait dümen ve pusulanın bazı koleksiyoncular tarafından alındığı düşünülmektedir.

TI Europa

Şuan da aktif olarak hizmet veren petrol tankerleri 2002-2003 yıllarında üretilmiş olup bu supertankerler ise TI sınıfındadır. TI Africa, TI Europa, TI Asia ve TI Oceania isimlerinde dört adettir.

CSCL Globe

Dünya’nın bugüne kadar üretilmiş en büyük yük gemisi halen aktif olarak çalışan CSCL Globe’dur. 2013 yılında üretimi tamamlanan bu gemi 2014 yılında Çin’in Şangay kendinden ilk seferine çıkarak kullanıma başlanmıştır. Gemiyi Güney Koreli Hyundai Heavy Industries Co. Ltd tarafından üretilmiştir. Saatte 43 kilometre hıza ulaşabilmektedir.

Teknik Özellikleri

dünyanın en büyük gemileri

Dünya’nın en büyük gemisi Batillüs sınıfı Seawise Giant’ın uzunluğu 458,45 metredir. Geminin iç hacmi 260,51 gros tonaj olup taşıyabileceği maksimum ağırlık miktarı 564,763 detveyt’dir. Bu boyut ve kapasiteye sahip geminin azami hızı ise 16 knot yani 29,63 km/saat’dir.

TI sınıfı tankerlerin ise toplamda uzunluğu 380 metre, iç hacimleri 234,006 gros tonaj ve taşıyabilecekleri maksimum ağırlık miktarı da 444.585 detveyt’dir. Yüklü halde hızları 16,5 knot, boş halde ise 17,5 knot’dur.

Dünya’nın en büyük yük gemisi toplamda 400 metre uzunluğunda olup, iç hacmi 187,541 gros tonaj ve taşıyabileceği maksimum ağırlık miktarı ise 184,320 detveyt’dir. Bu gemi dört futbol sahasından bile daha büyük boyutlardadır. Diğer yük gemilerine oranla16 yüzde 20 oranında enerji tasarruflu olduğu da bilinmektedir. Ayrıca 30 bin ton civarında karbon emisyon salınımını da azaltmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı