Dünyanın En Büyük 10 Camisi

Binlerce örneği olan bu kutsal mekânların en büyüklerini merak ediyorsanız biz sizler için araştırdık. İşte dünyanın en büyük camileri...


2

İslam dininin en göze çarpan simgelerinden biri olan camiler, hiç şüphesiz Müslümanlar için en değerli mekânların başında yer alıyor. Geçmişten bugüne dünyanın her yerinde çok fazla örneği olan bu yapılar, mimari, tarihi ve estetik açıdan bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Bazıları sahip olduğu önem sebebiyle bazıları da farklı tasarımıyla bulunduğu yerin simgesi haline gelmiş durumda. Binlerce örneği olan bu kutsal mekânların en büyüklerini merak ediyorsanız biz sizler için araştırdık. İşte dünyanın en büyük camileri…

 1. 1 Mescid-i Haram ( Kâbe) ( Mekke/Suudi Arabistan )


  Dünyanın en büyük camisi olan Mescid-i Haram aynı zamanda Müslümanların en kutsal camisidir. İçerisinde Kâbe’nin bulunduğu bu mescidin kapasitesi aslında 900.000 kişiliktir. Ama özellikle hac döneminde bu sayı artarak ortalama dört milyon kişi tarafından ziyaret edilen Müslümanların ortak buluşma noktasıdır. 89 metre yüksekliğindeki 9 minaresi ve 990,40 dönümlük oldukça geniş bir alana yayılıyor.

 2. 2 Mescid-i Nebevi ( Medine/ Suudi Arabistan )


  Hz. Muhammed’in son dinlenme yeri olan Mescid-i Nebevi, Müslümanlar için dünyanın ikinci en kutsal camisidir ve dünyanın da en büyük ikinci camisidir. Hz. Muhammed’in mübarek kabirlerinin bulunduğu bu caminin kapasitesi 600.000’dir. Ancak hac döneminde bu sayı bir milyona yaklaşır. Hz.Muhammed döneminde inşa edilen caminin 105 metrelik 10 minaresi ve yeşil bir kubbesi bulunur.

 3. 3 Hasan Cami ( Kazablanka/ Fas)


  Kral Hasan tarafından 1993 yılında yaptılar cami farklı mimari yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca 210 metrelik minaresiyle dünyanın en uzun minaresine sahip olan camidir.

 4. 4 Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cami ( Abu Dhabi/ Dubai )


  2007 yılında ibadete açılan bu camiye Büyük Camii de denir. Tam olarak 82 adet minaresi bulunan cami,32.8 metre çapındaki kubbesiyle dünyanın en büyük kubbesine sahiptir.

 5. 5 İmam Cami ( İsfahan/ İran)


  Yapımına 1611 yılından başlanıp 1629 yılında tamamlanan İmam Cami ihtişamıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Dört tarafında kubbelerle çevrilir olan caminin kıbleye dönük olan mavi renkteki en büyük kubbesi üzerindeki islemeler ve akustik yapısıyla caminin en göz alıcı yeri. Ayrıca diğerlerine göre daha renkli görünen İmam Cami’nin duvarları 7 renkten oluşan mozaiklerle kaplanmış.

 6. 6 Jame Asr Hassanil Bolkiah Cami ( Bandar Seri Begaw/Brunei)


  24 ayar altın kaplamalı kubbeleri ve minareleriyle oldukça görkemli bir cami. Çevresinde bulunan rengârenk bahçeleriyle dünyanın en güzel camilerinden biri.

 7. 7 Faysal Cami ( İslamabad/ Pakistan )


  Genel olarak kullanılan kubbe formunun yerine bu camide Arap Bedouin’in çadırından esinlenerek yapılmış üçgen bir çatısı vardır. Caminin yüksekliği 90 metre olan 4 adet minaresi bulunur. 5000 metrekare kapalı alanıyla Pakistan ve Güney Asya’nın en büyük camisidir.

 8. 8 Badshahi Cami ( Lahor/Pakistan)


  Moğol imparatoru Aurangazeb tarafından 1673 yılında yaptırılan cami Babür döneminin ihtişamı anlatan en güzel eserlerden biri. 8 minaresi, 3 kubbesi ve 100.000 kişilik kapasitesiyle Pakistan ’ın ikinci büyük camisidir ve turist çeken yerlerinin başında gelir.

 9. 9 İstiklal Cami ( Jakarta/Endonezya)


  1978 yılında yapılan cami ibadethane olmanın yanısıra Endonezya’nın sömürgeden kurtuluşunu kutladığı merkezdir. Dünya'nın en büyük camilerinden olan İstiklal Cami 120.000 kişilik kapasiteye sahiptir.

 10. 10 Sultan Ahmet Cami ( İstanbul/Türkiye )


  Hem Avrupa’nın hem ülkemizin önemli tarihi yapılarından olan Sultan Ahmet Cami’nin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. İstanbul’un en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri olan cami, 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesi ve mimarisiyle dikkat çekiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı