Dünyanın En Başarılı Girişimcileri


0

Çoğu büyük girişimci engebeli yollardan ve zorlu sınavlardan geçerek bugünlere ulaşmayı başarmış. Kimisi ilk okulda fikirlerini hayata geçirerek dünyayı değiştirirken, kimisi de yaşlı sayılabilecek dönemde başarıyı yakalamış. Dünyanın en başarılı girişimcileri genellikle teknolojiyle ilgilenen kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Dünyanın en başarılı kadın girişimcileri arasında yer alan Oprah Winfrey, çocukluk döneminde pek çok zorlukla karşılaşmış. Kimilerinin üstesinde gelmesine imkansız diyebileceği durumlardan sıyrılarak dünyanın en güçlü kadınlarından bir tanesi olmuş. Gücünü ise insanlara yardım etmek için kullanıyor.

17 yaşında Bayan Siyahi Tennessee güzeli seçilen Winfrey, adını duyurmayı başarmış ve ilerleyen dönemde yerel bir televizyon kanalında sunuculuk yapmaya başlamış. 1976 senesinde ilk talk show’unu gerçekleştiren ünlü isim, 1986’da Harpo Communications’ı kurmuş.

Oprah Winfrey Show’un bütün yayın haklarını satın alan ünlü girişimci, bu hamlesiyle birlikte dünyanın en zengin kadınlarından birisi olmuş. Oyuncu, yapımcı, aktivist, medya kraliçesi ve dünyanın tanıdığı bir star olan Winfrey, dünyanın en başarılı girişimcileri arasında kendisine yer buluyor.

Steve Jobs

Steve Jobs

1955 yılında soğan ve 56 yaşında hayatını kaybeden Apple Computer INC’ın kurucu ortaklarından bir tanesi olan Steve Jobs, aynı zamanda Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı kurmuş ve bu şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı yapmış.Suriyeli bir baba ile İsviçreli bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Jobs, doğar doğmaz Kaliforniya’da ikamet eden bir aileye evlatlık olarak verilmiş. Üniversiteyi sıkıcı olduğu gerekçesiyle 21 yaşında terk eden Jobs, Steve Wozniak’ı ikna ederek evinin garajında Apple’ın temellerini attı.

1976 senesinde Apple I’in piyasaya sürülmesinin ardından renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu bilgisayarı Apple II satışa sunuldu. 1985 yılında yönetim kurulundaki gücü kaybeden Jobs, Apple Yönetim Kurulu’ndan ihraç edildi. Hemen ardından NeXT bilgisayar şirketini kuran Jobs, 1986’da ise Lucasfilm bünyesinde yer alan Pixar’ı satın aldı.

1997 senesinde Apple’ın NeXT’i satın almasıyla Steve Jobs, yuvasına geri döndü. 2006 senesinde şirket, Walt Disney tarafından satın alınana kadar Pixar’ın CEO’su ve en büyük hissedarı olan Jobs, ölümüne kadarsa Walt Disney’in en büyük hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuş. 2007 senesinde ise Fortune dergisi tarafından dünyanın en güçlü iş adamı seçilmiş.

Mark Elliot Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg

1984’te dünyaya gelen Mark Zuckerberg, Facebook’un kurucusu. O dönem Harvard’da okuduğu 2004 senesinde okuldan arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile birlikte Facebook’u kurmaya karar verdi. Üniversitenin ilk senesinde Harvard’ın en güzel ve yakışıklı insanlarının seçildiği facemash.com sitesini kuran Zuckerberg, üniversitede okuyan herkesin fotoğrafını kurduğu sitede yayınlamak için Harvard’ın veri tabanını hackleyince okuldan ayrıldı. Daha sonra Harvard’ta okuyan arkadaşlarını buluşturmak adına Facebook’u kurdu. 18 ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük arkadaşlık sitesi haline gelen Facebook’un %12 hissesi, 2012 yılında halka arz edildi.

ABD tarihinin en büyük 3. halka arzı olarak kabul edilen olay sonucunda Facebook bir miktar değer kaybetse de kurucusu Zuckerberg hala dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alıyor. Nisan 2016 tarihi itibariyle Mark Zuckerberg‘in kişisel serveti 48.2 milyar dolar.

Jeff Bezos

Jeff Bezos

Adını Amazon Nehri’nden alan amazon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos, dünyanın en başarılı girişimcilerinden bir tanesi. Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Amazon.com, 1994 senesinde Amerika’nın Seattle şehrinde kuruldu. İlk başlarda kitap satarak piyasalara giriş yapan site, zaman içerisinde DVD, CD, bilgisayar yazılımı, aksesuar, mobilya, elektronik eşya, bilgisayar oyunu gibi ürünler satmaya başladı.

Piyasa sürdükleri Kindle, Amazon tarihinin en çok satılan ürünü olarak kayıtlara geçmiş. Amazon.com üzerinden astın aldığınız herhangi bir ürünü site üzerinden tekrar satışa çıkarabilme özelliği, kullanıcıları kendisine çekmeyi başarmış. Jeff Bezos’un kurduğu Amazon.com aynı zamanda Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük internet sitelerinin de sahibi.

Bill Gates

Bill Gates

1955 yılında Seattle’da dünyaya gelen Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in hikayesi birçok genç girişimciye örnek teşkil ediyor. İlk yazılımını 17 yaşında, liseyi okuduğu okula 4 bin 200 dolar karşılığında satan Gates, en yüksek puanın 1600 olduğu SAT sınavından 1590 puan alarak büyük bir deha olduğunu kanıtladı.

1972 senesinde Traf-O-Data ismiyle ilk şirketini kuran ünlü girişimci, trafik sayım ve kontrol sistemi için programlar üreterek 20 bin dolar değerinde satış yaptı. Harvard’ta okuduğu dönemde Microsoft’un ilk yazılımı olan Altair BASIC’i kodlayanlardan bir tanesi olan Gates, 1980 yılından sonra yazılımları, işletme dillerini ve Word gibi programları  geliştirdi. Saniye başına ortalama 250 dolar kazanan Bill Gates, günde 20 milyon dolara yakın para kazanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı