Dünya’da En Çok Kaçakçılığı Yapılan Hayvan: Pangolin


0

Her yönü ile tuhaf olan Pangolinler çam kozalağına benzediği için bu isimle de bilinmektedir.  Memeliler arasındaki en garip tür olan bu hayvan pulları olan tek memeli canlıdır. Pangolinlerin yarısı Afrika’da yarısı Asya’da olan 8. Cinsi vardır.

pangolin

Genellikle kazdıkları çukurlarda ya da ağaç kovuklarında yaşayan pangolinlerin sahip olduğu pullar insan cildini ve tırnağını oluşturan keratin proteininden kaynaklıdır. Arka kenarları jilet kadar keskin olan bu pullar pangolinlerin savunma mekanizması gibidir. Tünel kazmak ve karınca yemek için toprağı eşelemekte kullandıkları keskin pençeleri ve korktuklarında arka bezlerinde ortaya çıkan kokarcanın kine benzer kötü kokulu bir asit üretmeleri koruma mekanizmalarından diğerleridir.

pandolinler

Kendilerini diğer yırtıcılara karşı korumak için tek çareleri yerde bir top haline gelerek yuvarlanmak ve jilet keskinliğindeki pullu kuyruğunu etrafına dolamak.  Pangolinlerde diğer ilginç yan ise dişlerinin yok denecek kadar az olması ve dillerinin yaklaşık kedi büyüklüğünde olan vücutlarından daha uzun bir hal almasıdır. 40 cm uzunluğuna ulaşabilen dilleri göğüs boşluklarının derinlerinden başlar. Bu sayede termit, karınca gibi hayvanların yuvalarına dilini sokarak yuvada ne var ne yoksa her şeyi toplayarak karnını doyurur. Karınca ve termitlerin bünyesindeki asitler pangolinlerin midesine zarar vermez bu da midelerinin kalın kaslı çeperinden kaynaklanır.

yavru pangolin

Boyları 30-100 cm arasında değişen pangolinler gerçekten ilginç ve sevimli bir görünme sahio. Pangolinlerin çoğu nokturnal yani geceseldir. Utangaç ve yalnız canlılar olmalarından dolayı çok fazla yaşam döngülerine ya dapopülasyon sayımları ile ilgili bilgi bulunmamakla birlikte sekiz türünün de hızla azaldığı saptanmıştır.Neslinin tükenmekte olduğu bilinen bu küçük çam kozalağı tipli dinazorlar belki de ileride koruma altına alınması gerekicek nadir canlılardan bir tanesi haline gelecek.

Pangolinler Dünya’da en çok kaçakçılar tarafından ticareti yapılan canlılardan. Son 10 yılda en az 1 milyon pangolin kaçakçısı yakalandı. Afrika’da etleri için avlanan bu zavallı canlılar Doğu Asya’da güçlü tıbbi içerik olarak kullanılıyor. Pangolin pullarının kanser tedavisi gibi önemli hastalıklarda kullanıldığı söyleniyor.

Özellikle Çin’de 3.1 ton pangolin pulu yakalandı ve bu da birçok pangolinin öldürüldüğünü gösteriyor. Çin pangolinlerin yakalanmasını yasaklamış olsa da bunun önüne geçemiyor.

pangolinin-pulları

Kimyasal olarak pangolin pulu tüketmenin tırnak yemekten farkı olmasa da et ve kanıyla birlikte pullarının tedavi edici olduğuna inanılıyor. Pangolinlerin fetüslerini bile tüketenlerin olduğu biliniyor ve bu canilik yüzünden pangolinlerin nesli tükenebilir.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin dünya üzerinde en çok ticareti yapılan vahşi memeli solarak sınıflandırdığı pangolinlerin popülasyonlarında %80 kadar düşüş gözlemleniyor.Eylül ayında Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme(CITES) Ek1’e eklenen pangolinler Ek2’de limitli olarak uluslararası ticaretine izin verilen varlıklarda da yer alıyordu fakat yeni yapılan düzenlemede artık ticaretinin yapılması yasaklandı.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı