Dünya Devi Alibaba.com Nasıl Kuruldu?


0

E-Ticaret sitesi olan Alibaba’yı kurarak Çin’in en zengin, dünyanın ise 18. En zengin insanı olan Jack Ma, bugünlere gelirken başından geçenler bir hayli ilginç. Jack Ma, Günümüzdeki başarısına ulaşmak için hedeflerinden, karşısına sürekli çıkan olumsuzluklara rağmen hiçbir şekilde vazgeçmeyen Jack Ma’nın hikayesi belki de hepimizin ilham alması gereken türden. Jack Ma’nın hikayesini sizlerle paylaşıyoruz.

Jack Ma, turistlere ücretsiz olarak rehberlik yapıyordu.

İki yerel sanatçının üç çocuğundan biri olan Jack Ma, 1964 yılında Çin’in Hangzhou şehrinde doğmuştur. 9 yaşında, İngilizce öğrenmek istediği için bisikleti ile turistlerin yoğun olarak uğradığı şehir merkezindeki otele giden Jack Ma, 9 yıl boyunca turistlere ücretsiz rehberlik etmiştir. Jack Ma’nın asıl adı Ma Youn’dur ancak rehberlik ettiği turistler telaffuz etmekte zorlandığı için ‘’Jack’’ takma adını takmışlardır.

Eğitim hayatı hep başarısızlıklarla doluydu ve iş başvuruları hep reddedildi.

İlkokul sınavında 2 defa, ortaokul sınavında 3 defa başarısız olan Jack Ma, Harvard Üniversite’sine 10 defa başvurmuş ve 10 defa reddedilmiştir. Ardından 3. Denemesinde Hangzhou’daki bir yüksekokulda İngilizce öğretmenliği bölümüne girmeyi başarmıştır. Ancak Jack Ma, bu üniversitenin Hangzhou’nun en kötü üniversitesi olduğunu söylemiştir.
Okulda yaşadığı başarısızlıklar, iş başvurularına da yansımıştır. Üniversite sınavı ile uğraştığı yıllarda 30 iş başvurusu yapıp hepsinde reddedilmiştir. 5 kişinin başvurduğu polisliğe 4 kişi alınıyor. Tek alınmayan kişi Ma oluyor. Ardından aynı şekilde KFC, Çin pazarına girdiğinde iş için 25 başvuru alıyor. 24 kişi işe alınıyor ve tek işe alınmayan kişi yine Jack Ma oluyor.

1995 yılında tercümanlık için ABD’ye gidiyor ve internetle tanışıyor.

Üniversite bittikten sonra kız arkadaşı ile evlenen ve öğretmen olarak çalışmaya başlayan Ma, 1995 yılında tercümanlık için ABD’ye gidiyor. Seattle’da arkadaşının çalıştığı ofiste arkadaşının vesilesi ile internet ile tanışan Ma, en başta internetin ne olduğunu anlamıyor. Arkadaşının ısrarı üzerine ‘’bira’’ kelimesi aratan Ma’nın karşısına bir sürü sonuç çıkıyor. Ancak ‘’Çin birası’’ nı arattığı zaman karşısına hiçbir sonuç çıkmıyor. Bunun üzerine Ma, bir çeviri sitesi kuruyor ancak başarılı olamıyor.

Alibaba’nın isim hikayesi

Sitenin ismi üzerine uzun uzun isim düşünen Jack, bir gün restoranda öğle yemeğinde iken aklına ‘’Ali Baba’’ gelir ve hemen oradaki garsona ‘’Ali Baba’yı biliyor musun?’’ der. Soruya ‘’Biliyorum. Açıl susam açıl’’ diyen garsonun bu cevabı, Jack’i isim konusunda heveslendirir. Ardından dışarı çıkan Jack, önüne gelen herkese ‘’Ali Baba’yı biliyor musunuz?’’ diye sorar. Çoğu insanın bu isim hakkında fikri olması Jack’i umutlandırır. İnternet evrensel olduğu için sitenin isminin de evrensel olması gerektiğini düşünen Jack, bu sayede ‘’Ali Baba’’ ismini bulmuştur.

Alibaba.com’un kuruluşu

Jack Ma, Çin’e döndükten sonra 1999 yılında 17 arkadaşı ile beraber 100.000 dolar sermaye ile Alibaba.com’u kuruyor ileride bu şirket Softbank, Goldman Sachs gibi büyük şirketlerden yatırım alacaktır.
Alibaba ilk 2-3 yıl sadece bilgi paylaşımı amaçlı kullanılıyordu çünkü henüz ödeme sistemi yoktu. Jack Ma, ödeme sistemi için bankalar ile görüşüyordu ancak bankalar kabul etmiyordu. Kendi ödeme sistemlerini kurmak için de lisansa sahip olmak gerekliydi. Ancak bu sistem oluşturulmazsa Jack Ma’nın emekleri boşa gidecekti. Ardından yapacak bir şey bulamayan Jack, vizyon kazanma amacı ile Davos Zirvesi’ndeki bir ‘’Liderlik Oturumu’’na katılıyor. Bu oturumun ardından Jack, risk alması gerektiğini fark ediyor ve arkadaşlarını arayarak; “Eğer bir şeyler yanlış gidecek olursa ve devlet bundan memnun kalmazsa, bunun sonucunda biri hapse girmek zorunda kalırsa Jack Ma gider.” Diyor. Ardından kurulan ‘’Ali Pay’’ ödeme sistemine birçok olumsuz yorum geliyor hatta ‘’Aptalca’’ diyenler oluyor. Ancak kurulan bu ödeme sisteminin günümüzde 800 milyon kullanıcısı var.

eBay’a rakip

2003 senesinde eBay’e rakip olarak Taobao web sitesini kurdu. İleriki zamanlarda hızla büyüyen bu şirketi eBay satın almak istedi fakat Jack Ma bu teklifi reddetti.

Rakamlar ile günümüz

– Günümüzde Alibaba şirketinin Forbes 2017 verilerine göre 36.446 çalışanı ve 10.000’den fazla ortak şirketi vardır.
– Yine Forbes 2017 verilerine göre şirketin değeri 264.9 milyar dolardır.
– Çin’de direkt ve dolaylı yollarla 14 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.
– Birkaç sene önce Alibaba New york borsasında işlem görmeye başladı.
– Dünya tarihinin tüm zamanlardaki en yüksek halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolara çıktı ve Facebook gibi büyük bir şirketi bile geride bıraktı.
– 2013 yılında Jack Ma, CEO görevinden istifa etti ve yerini gençlere bırakmak istediğini belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı