Dünya’nın En Heyecanlı Derbileri ve Ev Sahipliği Yapan Şehirleri


3

Dünya’nın en çok takip edilen sporu olan futbolda ezeli rekabetler Dünya’nın her yerinde ilgiyle ve heyecanla takip ediliyor. Futbolla yatıp futbolla kalkan ülkelerin aynı şehirlerinin takımlarının karşı karşıya geldikleri maçlar ise tabi ki derbiler… Yaşattığı atmosfer ve heyecanla şehirlerinde hayatların durduğu derbilerde ezeli rekabet her geçen yıl daha da artıyor. İşte Dünya futbol literatüre girmiş en heyecanlı derbiler ve ölmeden önce görmeniz gereken şehirleri…

Boca Juniors – River Plate

La Boca

Arjantin’in iki köklü ekibi Boca Juniors ve River Plate, La Boca bölgesinin takımlarıdır. Superclasico olarak bilinen derbi genellikle yüksek tansiyonda geçer ve olayların çıkmaması hiç normal değildir. Bu derbi toplumun farklı sınıflarının hayat bulduğu tek futbol rekabetidir. Dünya futboluna birbirinden yetenekli oyuncuları kazandıran bu iki takım Dünya’nın en ateşli derbileri arasındadır.

Galatasaray – Fenerbahçe

istanbul derbi

Bir İstanbul, bir Türk derbisi. Boğazın iki yakasının takımları olan Galatasaray ve Fenerbahçe derbisi Dünya üzerinde oynanan en heyecanlı derbiler arasında hatta kimisi için ilk sırada. Ateşli taraftarı ile olağanüstü bir atmosferde oynanan maçlar her zaman ilgi görmüş ve günler öncesinden konuşulmaya başlanmıştır. Ezeli ve ebedi rekabet 110. yılında.

Celtic – Rangers

Glasgow

İskoçya’nın ve Glasgow şehrinin köklü iki takımı Celtic ve Rangers 1888 yılından bu yana devam eden rekabetleri hala en üst seviyede. Katolik ve Protestanlık mezhepsel görüşlerin İskoçya’da futbola yansımış halidir. Diğer iki derbiden sonra Dünya’nın en meşhur derbilerinden sayılır.

Roma – Lazio

Roma

İtalya’nın üst düzey müsabakalarından birisi olan Roma-Lazio derbisi hem İtalyan futboluna hem de Dünya futboluna renk katıyor. Başkent Roma’nın bu iki büyük kulübün maçlarında taraftarın oluşturduğu muhteşem atmosferi gerçekten görmeye değer.

Benfica-Sporting Lizbon

Lizbon

Portekiz’in Lizbon şehrinin üç büyük takımından ikisi olan Benfica ve Sporting Lizbon mücadelesi her zaman Dünya derbileri arasında olmaya aday. Son yıllarda Benfica’nın hızlı çıkışı dikkatleri çekse de derbiler her zaman ayrı bir atmosfer ve heyecanla geçiyor.

Real Madrid-Atletico Madrid

madrid

İspanya’nın Madrid derbisi olarak bilinen 113 yıllık rekabet hala nefesleri kesen mücadelelere sahne oluyor. Şehrin zenginlerinin desteklediği Real Madrid ile yoksulların ve işçi kısmının desteklediği Atletico Madrid rekabeti El Clasico’yu aratmayacak şekilde.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı