Drone Taksi Uçuşları Başladı


0

Her şey bir çizgi film efsanesi ile başladı. Hatırlarsınız Jetgilleri. Öyle bir zaman gelecek ki artık uçan arabalar olacak derlerdi de biz göremeyiz derdik. Ama görünen o ki artık uçan taşıtlar günümüzde yerini alacak ve dahası biz de görmeye başladık bile! Gelişen teknoloji ve bu maksatla ortaya çıkan beklentiler dünyada birçok sektörün de çalışma tarzlarını değiştirdi. Örneğin sinema, reklam ve televizyonculuk sektöründe kullanılan droneların, sektörü bambaşka bir yere götürdüğü gerçek. Aslında ilk olarak askeri amaçla düşünülen dronelar sonraları daha bireysel birçok değişik amaçlarla kullanılmaya başlandı. Şimdilerde ise çok büyük yatırımlardan birini alan Drone Taksi projesi gerçekleşmek üzere.

Drone kelimesi İngilizce’de erkek arı anlamına geliyor. Muhtemelen bu teknoloji adımı arıdan esinlenerek atıldı. Ama şu anda genel olarak insansız hava araçları olarak anılıyorlar. Gövdelerine yerleştiren gelişmiş kameralar sayesinde çok güzel görüntüler almak mümkün! Son olarak Çinli bir şirket milyon dolarlık yatırımları ile bir proje geliştirdi ve isim olarak da Drone Taksi olarak anmaya başladılar. Çevreye hiçbir zararı olmayan, havayı kirletmeyen bu taksilerde elektrikli motor kullandı. İstanbul gibi büyük şehirlerin trafik sorununu çözmede önemli bir adım gibi gözüküyor. Hayat kalitesini artırarak zamandan büyük tasarruf sağlayacağı  da bir kesin! Hatta Dubai’de ilk olarak kullanılmaya bile başlandı.

İlk Yolcu Dubai’den

Drone Taksi Dubai

Aylardır üzerinde çalıştıkları dünyanın ilk sürücüsüz drone taksisi emeklerinin karşılığını verdi. Üretici şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada drone taksilerinin tamamen kullanıma hazır olduğunu ve dünyanın bir çok yerinde deneme sürüşlerine başladıklarını, ilk test sürüşünü de Dubai’de başarılı bir şekilde yaptıklarını açıkladılar. Herhangi bir kaza yaşamadan ilk uçuşunu tamamlayan droneun ilk yolcusu da Dubai veliaht prensi Şeyh Muhammed Hamdan’dı. Teknolojide çığır açan bu adım ile Dubai hem şehir hayatının kolaylaştığı hem de bir hayalin merkezi haline gelecek gibi görünüyor.

Pilota ve Uçuş Lisansına Gerek Yok!

Tek başınıza uçurabiliyorsunuz

Şirket droneları şimdilik tek kişi için tasarladı. Pilota da gerek duymuyor. Şuan için sadece havaalanlarında çalıştırılması planlanıyor. Diyelim Dubai’desiniz ve gitmeniz gereken yere de geç kaldınız. Yapmanız gereken tek şey tablet gibi bir panele gitmeyi istediğiniz adresin konumunu girmek ve havalan komutunu vermek olacaktır. Sonra devreye, oluşturulan drone komuta merkezindeki drone pilotları girerek onların yönlendirmesi ile istediğiniz yere hareket ediyorsunuz. Dronelar içinde herhangi bir kol, düğme ve joystick bulundurmamakla beraber tüm yönlendirmeler, inişler ve kalkışlar pilot tarafından gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla dronelara binmek için uçuş lisansı ya da uçuş eğitimi gibi bir şart da yok!

Elektrikli motor kullanıldığı için sarj edilebilme özelliği var. Bataryası yaklaşık 4 saatte doluyor. İlk etapta havada azami 30 dakika kadar kalabilen drone taksiler ortalama 120 kg ağırlık taşıyabilmektedir. 18 pervane ile çalışan dronelar iki kişilik helikopteri anımsatıyor. Bütün felaket senaryosu hesaplanmış ve dronelar içine yedek pervane, yedek batarya ile yolcular için acil durum paraşütü konulmuş. İçinde klima ve internet özelliğini de bulunduruyor ve küçük de olsa bir bagajı var. Elbette bu daha bir başlangıç! Muhakkak daha gelişmiş, daha fazla yük taşıyabilen dronelar üretilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı