Dövme Yaptırmadan Önce Okumanız Gereken Bazı Bilgiler


0

Dövme aslında binlerce yıllık bir gelenek olmasına rağmen çoğu kimse tarafından uygun bulunmuyor. İlk insanlardan günümüze kadar gelmeyi başaran bu gelenekte aslında desenler bile çok farklı değil. İlk insanlar dövmeyi güzel görünmek, kabilelerini belirtmek ve şifa için kullanmışlardır. 5300 yıl öncesinde kullanılan dövmelerin şifa amaçlı yapıldığı tespit edilmiştir. Araştırmalara göre vücudun belli bölgelerine yapılan dövmelerin eklemlerin artrit belirtileri gösteren kısımlarına yapıldığı ve iyi geldiği tespit edilmiştir. Sırt bölgesinde kullanılan dövmelerin defalarca tekrarlanması karaciğer, dalak ve safra kesesinden kaynaklı rahatsızlıklara iyi geldiği gibi çeşitli bilgiler elde edilmiştir.

doğa dövmesi

Dövme yaptırırken vücudumuz nasıl tepki verir hiç merak ettiniz mi?

Dövme yaptırmak aslında düşünüldüğü kadar basit bir işlem değildir. Sildirmediğiniz sürece vücudunuzda taşıyacağınız bir iz olduğunun farkında olarak dövme yaptırmalısınız. Vücudunuzda taşıyacağınız dövmeyi seçerken dikkatli seçmenizi öneririz. Acemi bir dövmeci dövmeyi yarım saatte yapıp bitirirken ustan bir dövmeci yavaş yavaş işler deseni vücudunuza. Bu dövmeler yapılırken bir iğne dakikada 3.000 kadar batırılır ve derinin altına mürekkebi yerleştirir. Deri altına işlenerek yapılan bu dövmeler kalıcı olup bazı durumlarda renklerinin ilk gün ki canlılığı olmayabilir. Kalıcı dövme yaptıracaksınız gerçekten usta bir dövmeciye yaptırmanızı öneririz. Hem çekeceğiniz acıya değmeli hem de vücudunuzda taşıyacağınız dövmenin görsel anlamda hoş olması açısından dövme yaptırmadan önce araştırılmalıdır.

büyük dövme modelleri

Bağışıklık sisteminizin dövmelere karşı savaştığını biliyor muydunuz? Deri altına işlenen her mürekkep için vücut makrofaj denilen hücreleri harekete geçirir. İğnenin batarak deldiği bölgelerin iltihaplanmaması için o bölgeleri temizleyen makrofajlar aslında vücut genelinde iltihaplanmalara karşı savaşmaktadır. Vücuda işlenen mürekkebi emerek temizlemeye çalışan makrofajların bu emme gücü sayesinde renkler dışarı atılmaz ve vücuda yerleşerek daha kalıcı hale gelir. Dövmelerin bir süre sonra eski canlı rengini kaybetmesi bundan kaynaklıdır.

Bir diğer ilginç bilgimiz ise güneşte yanmak dövmeleriniz için hiç iyi sonuçlar doğurmadığı…

Yaz mevsimin gelmesi ile güneşlenmek, bronzlaşmak tabi ki istiyoruz… Ancak vücudunuzu kaplayan büyük dövmeleriniz varsa güneşlenmeden önce biraz düşünmenizi öneririz. Çünkü güneş yanıklarından sonra vücut derinin atılması için deri dökmeye başlar. Güneşe çok maruz kaldıysanız çok fazla kabuk atacak ve bu da dövmelerinizin solmasına neden olacaktır. Sıcak su dökülmüş derinizin yanması sonucunda da aynı şey meydana geliyor. Su ne kadar derin bir yanık oluşturursa dövmenizde o kadar kaybolup soluk bir hal alacaktır. Cildinizin kendini yenilmesini gerektiren herhangi bir durumda aynı şey olacaktır. Deri kendini yenilemek için dökülmeye başlayacak bu da dövmenizin rengine etki edecektir.

bronz ten

Dövme yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gerek ise kaşıntı hissidir. Dövme yaptırdıktan bir süre sonra gelen kaşıntı hissine karşı koymalısınız. İğne yaralarını iyileştirmek için vücut kendini yenilemeye başlayacak ve bu biraz acı verecektir. Dövme yaptırdığınızın ilk günleri biraz tahriş olabilir, kaşınma ve yüksek ateş gibi durumlar normal olup bunlar geçtikten sonra bölge kabul tutacak ve kaşınma meydana gelecektir. Kesinlikle kabuk tutan bölgeyi kaşımamalısınız yoksa çektiğiniz acının hiçbir anlamı kalmaz ve dövmeniz bozulur.

Dövme yaptıracağınız yerin gerçekten profesyonel olmasına önem verin. Dövme yaptırmak için doktorunuz ile görüşmeli ve doktorun isteği üzerine MRI çektirmelisiniz. Bazı dövme mürekkepleri demir oksit içerdiğinden tehlikeli olabilir. Derinizin altına işlenen bu dövme hastanede röntgen çektirdiğinizde manyetik bir mıknatıs özelliği taşıdığından başınıza büyük dertler açabilir. Bu nedenle dövme yaptırmadan önce dikkatli ve kontrollü davranın.

Peki dövme patlatması diye bir şey duydunuz mu?

Vücudunuza yaptırdığınız dövmenin asıl sınırları dışına çıkarak deri altında ilerlemesinden oluşan bir durumdur. Kullanılan malzemenin kalitesi önemli olduğu kadar bu durumun olma ihtimali yine de vardır.

lazerle dövme sildirme işlemi

Yine de geçmişte yaptırdığınız ya da hoşlanmadığınız var ise bunlardan kurtulmanızın da bazı yolları mevcut.

Dövmenizi biraz cep yakan bir fiyat karşılığında lazer ile sildirebilirsiniz. Dövmeleri silmeye yarayan lazere Q başlıklı lazer denilmektedir ve bir iğne yardımı bile hızlı ve hassas olarak işlem gerçekleştirilir. Lazer tekniği sayesinde deri altına işlenen mürekkep sıvılaştırılarak vücudun mürekkebi atması sağlanır.

Peki dövme çıkarma kremi işe yarıyor mu?

Dövme çıkarma kremi sadece yüzeyi temizlediğinden deri altındaki asıl mürekkebi etkilemez bu yüzden gerçekten dövmenizden kurtulmak istiyorsanız lazer yaptırmanızı öneririz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı