Dolar ve Euro Neden Değişir? Döviz Kurları Neye Göre Artar Veya Azalır?

Dolar ve Euro’nun nelerden etkilendiğini, hangi parametrelere göre artıp azaldığını siz değerli okurlarımıza basitçe açıklamak istedik.


1

Günlerdir Dolar ve Euro’nun bir yukarı bir aşağı hareket etmesi herkesin başını döndürmeye devam ediyor. Hemen hemen herkesin bu değerlerin nasıl değiştiğini merak ettiğini biliyoruz. Para birimlerinin özellikle de Dolar ve Euro’nun nasıl değiştiğini, hangi parametrelere göre artıp azaldığını siz değerli okurlarımıza basitçe açıklamak istedik.

 1. 1 Dolar Kurlarındaki Dalgalanma Neden Bu Kadar Önemli?


  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok ürün veya malın alışverişi Amerikan Dolarına göre yapılıyor. Yatırımlar, üretimler Doların piyasadaki değeriyle doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla Dolar’ın artması ve azalması bizi yakından ilgilendiriyor.

 2. 2 Arz Talep Dengesi


  Biliyoruz ki ekonominin temelinde olan arz talep dengesi yatar. Yani bir malın veya nesnenin ne kadar çok talibi olursa o nesne o kadar fazla para karşılığında temin edilmesi göze alınabilir. Aynı şekilde bir nesneye olan arz az ise o nesne piyasada artacak ve karşılığında biçilen değeri azalacaktır. Bu durum Dolar ve Türk lirası içinde böyledir. Eğer bir piyasada Dolar azalırsa veya Dolara olan talep artarsa değerlenir. Bu diğer döviz kurları ve Türk Lirası içinde böyledir.

 3. 3 Siyasi İniş Çıkışlarında Etkisi Büyük!


  Döviz kurları sadece arz talep dengesiyle değişmiyor elbette. Bu işin birde siyasi boyutu var. Ülkede siyasi belirsizler artıyorsa, önünde seçim olup iktidar belirsizlikleri yaşanıyorsa bunun borsa üzerine doğrudan etkisi olduğu söylenebilir. Borsanın etkilenmesi bir sonraki adımda doların etkilenmesi anlamına gelir.  Ülkedeki siyasi gerilimlerin artması döviz kurlarını olumsuz etkiyeceği bir gerçek.

 4. 4 Basit Bir Örnek!


  X, Y ve Z adlarında üç kişiden oluşan bir piyasa olsun. Bu piyasada 1 Doların 5 TL olduğunu varsayalım. 500 Dolar’ı olan X, parasıyla Türk Lirası almak isterse bu parayla 2500 TL alabilir. Y ve Z kişileri de ellerinde bulunan 2500’er Türk Lirası ile Dolar almak isterlerse 500’er Dolara denk geliyor. Şu durumda piyasaya baktığımızda Türk Lirasına çevrilmek istenen 500 Dolar ve Dolara çevrilmek istenen 5000 TL var. Sonuçta piyasada toplam 5000 TL ve 500 Dolar var. 

  Piyasada bulunan 500 Dolar 2500 TL’ye karşılık geliyor. Hem Y’nin hem de Z’nin talebini karşılayacak Dolar piyasada bulunmuyor. Yani piyasada yeterli Dolar mevcut değil. Dolayısıyla Doların değeri artmaya başlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı