Doksanların Çocuklarını Büyüten 17 Film


0

Doksanların çocukları için film izlemek ayrı bir heyecandı.  Belki de evin en önemli eşyası videoteypler olmuştur. Şimdi sayacağımız filmlerden birisi belki de ilk sinemada izlediğiniz film bile olabilir! İşte size doksanların çocuklarının gönlünde taht kuran filmler.

[reklam-goster]

Problem Çocuk (1990)

Problem Çocuk

Evlat edinirken başlarına bunların geleceğini hiç hayal etmemişti sevecen aile. Adı üstünde problemli bir çocuk olan küçük Junior sayesinde hem kendisinin hem de ailesinin başı beladan kurtulmuyordu.

Evde Tek Başına (1990)

Evde Tek Başına

Kalabalık bir nüfusa sahip olan ailenin tatile çıkarken evde unuttuğu küçük Kevin’in eve gelen hırsızlarla yaşadığı gülünç mücadelesini anlatan tuhaf konulu bir film. Yönetmenliğini Chris Columbus’un yaptığı filmin başrolünü ise zamanın çocuk yıldızı Macaulay Culkin üstleniyor. Film iki dalda Oscar’a aday olmuştu.

Kanca (1991)

Peter Pan filminin devamı niteliğinde olan Kanca filmi, başarılı oyuncu kadrosuyla bizlere harika bir seyir sunmayı başarmıştır. Yönetmenliğini Steven Spielberg in üstlendiği macera filmi, Dustin Hoffman’ın müthiş oyunculuğuyla 5 dalda Oscar adayı olmayı başarmıştır.

Kız Arkadaşım ( 1991 )

Küçük bir kızın büyümesini konu alan, Macaulay Culkin’ın en meşhur olduğu zamanlarda çekilmiş bir romantik-komedi filmi. Zamanında çocukların gözdesi olan yapım, babasının yeniden evlenmesiyle hayatı kararan ve zamanının çoğunu en iyi arkadaşıyla geçiren 11 yaşındaki Vada’nın öyküsünü anlatıyor.

Addams Ailesi (1991)

Sinemanın fantastik ailesi olan Addams’lar, 1964 yapımı çizgi filmden beyaz perdeye uyarlanmış bir komedi filmi. Ekranlarda uzun zaman iz bırakan filmin kadrosu bir hayli iddialıydı. Gişede iyi bir başarı elde etmiş filmin 2019’da beyaz perdeye yeni bir dönüş yapacağını da sizlere hatırlatalım.

Afacan Köpek Beethoven (1992)

Newton ailesine katılan dört ayaklı yeni bir üye sayesinde hayatları renklenir. St. Bernard cinsi bu sevimli köpeğe Beethoven ismini verirler. Ancak köpekler üzerinde deney yapmak isteyen kötü kalpli veteriner ile başları beladadır. Charles Grodin, Bonnie Hunt ve Dean Jones’un başrolleri paylaştığı film sıcak bir aile filmi olarak hafızalara kazınmayı başarmıştır.

Özgür Willy (1993)

Çocuklara hayvan sevgisini en iyi aşılayan filmlerden biri olsa gerek.1993 yapımı bu filmde esir tutulan bir balina ve onu kurtarmaya çalışan küçük çocuğun sıcak dostluğu beyaz perdeye aktarılmıştı.

Müthiş Dadı (1993)

Chris Columbus’un yine insanın içini ısıtan bir filmi. Karısını ve çocuklarını çok seven Daniel’in sorumsuzluğu sebebiyle evlilikleri bitmek durumunda kalmıştır. Eşi Miranda ve çocuklarını tekrar kazanmak için dadı kılığına giren Daniel ’ ın komik mücadelesini anlatan film, ayrıca en iyi makyaj kategorisinde Oscar elde etmiştir.

Afacan Dennis (1993)

Yaptığı yaramazlıklarla çocukları ekrana kilitleyen küçük Dennis, dönemin yıldızı olmayı başarmıştır. Eleştirmenler gözünde çocuklar için sakıncalı bir film olarak görünse de bu hiç bir çocuğun bu harika filmi izlemesine engel olamamıştır. Öyle ki büyük bir gişe hasılatı elde edilen filmin çocuklar için oyunları bile piyasaya sürülmüştü.

Matilda (1995)

Roald Dahl’ ın ünlü kitabından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini Danny Devito, başrolünü ise Mara Wilson üstlenmiştir. Tam bir kitap kurdu olan Matilda’nın tele kinetik yeteneğini farkına varmasıyla yaşadığı fantastik hikâyeyi anlatan film izleyiciyi oldukça eğlendirmişti.

Bağlılık Yemini (1995)

Erkeklerden ziyade kızların daha çok ilgisini çeken film küçük bir kasabada beraber büyüyen dört yakın arkadaşın yıllar sonra tekrar bir araya gelmesiyle yaşadığı hikâyeyi anlatıyor. Christina Ricci, Demi Moore, Rosie O’Donnell, Thora Birch, Melanie Griffith ve Gaby Hoffmann’ın başrolleri paylaştığı film başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Babe (1995)

Çiftlikte yaşayan küçük bir domuzcuk olan Babe’ in koyun sürüsünün yanında çoban olarak kullanılmasını anlatan bu sevimli film, başrollerde James Cromwell, Magda Szubanski ve Christine Cavanaugh’yı buluşturuyor. Yedi dalda Oscar adayı olan bu film iddiasıyla varlığını korumaya devam ediyor.

Casper (1995)

İlk uzun metrajlı film olma niteliğini taşıyan Casper’in yönetmenliğini Brad Silberling yapıyor. Başrolünü Casper ve Christina Ricci’nin canlandırdığı 13 yaşındaki Kat Harvey’in oynadığı film çocukları ekrana kitlemeyi hayli uzun süre başarmıştır.

Jumanji (1995)

Başrolünü Robin Williams’ in canlandırdığı film fantastik senaryosuyla izleyenleri etkilemiştir.  Gizemli bir masaüstü oyunu olan jumanjiyi oynamaya başlayan iki kardeşin yaşadığı macerayı anlatan film 90’ların eğlenceli ve unutulmaz yapımları arasında yerini almıştır.

Aslan Kral (1995)

Animasyon türündeki film tüm zamanların en unutulmazları arasında yerini korumaya devam ediyor. IMDB’nin “En İyi 250 Film” listesinde kendine hala 48. sırada olması da bunun en önemli kanıtı! Başrolünü ormanın kralı olan ve babasının veliahttı Simba’nın oynadığı film iki Oscar’ın da sahibi olmuştur.

Space Jam (1996)

Fantastik bir spor filmi plan Space Jam’de gerçek ve animasyon karakterler iç içe geçiyor. NBA sporcularının yeteneklerini ele geçiren kötü yaratıklar ve Looney Tunes kahramanları basketbol karşılaşması yapmaları üzerine kahramanlarımız NBA oyuncusu Michael Jordan’dan yardım isterler.

Kazan (1996)

Shaquille O’Neal ‘in başrolde oynayarak lambadan çıkan cini canlandırdığı film, izleyiciden tam not alsa da eleştirmenlerden düşük puan aldı.  Yine de film çocukların gözdesi olmayı başarmıştır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey