Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler


0
2 Paylaşım

Anneler, doğum sonrasında birçok sorun ile karşı karşıya gelmektedir. Bu sorunların başında doğum ağrıları ve ameliyatlı bölgenin mikrop kapması gelmektedir. Normal yapılan doğumlarda ise dikiş yerlerinin atması doğumdan sonra meydana gelen sorunlardan en çok rastlanandır. Alacağınız birkaç pratik önlem ile doğumdan sonra meydana gelen sorunları engelleyebilirsiniz.

Hijyeninize Dikkat Edin

hijyen

Doğumdan sonra dikkat edilmesi gerekenlerin başında hijyen gelmektedir. Ameliyatlı ya da dikişli bölgeler düzenli aralıklarla temizlenmeli ve pansuman yapılmalıdır. Pansumanların sağlık kuruluşları tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır. Duş alırken ameliyat ya da dikişli yerinizi kapatmanız gerekmektedir. Aksi halde suyla temas eden bölge mikrop kapacaktır. Tozlu ya da kumlu ortamlarda çok fazla süre geçirilmemelidir. Aksi halde ortamdaki zararlı maddeler sizinle temas ederek enfeksiyon kapmanıza neden olabilmektedir.

Loğusalık Dönemini Hızlı Atlatın

lohusa dönemi

Loğusalık, doğumdan sonra meydana gelen alışma sürecine verilen isimdir. Anne bu dönemde doğuma, bebeğe, emzirmeye ve annelik duygusuna alışmaktadır. Loğusalık genellikle 6-8 hafta sürmektedir. Annenin loğusalık dönemini kolay atlatabilmesi için sürekli dinlenmeye ve bebeği ile vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Bu sayede bebeğe alışacak, görevlerine adapte olacak ve doğumdan sonra biraz da olsa dinlenecektir. Loğusalıkta anne kesinlikle ağır işler yapmamalıdır. Annenin güç kazanması için sürekli meyve tüketmeli ve hasta olmamaya çalışmalıdır.

Loğusalık döneminde gücü düşen anneler doktor tavsiyesi ile besin takviyesi almalıdır. Loğusalık döneminde doğumdan kaynaklı bel ve kasık bölgelerinde ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar karşısında doktora danışılmadan kesinlikle ilaç alınmamalıdır. Aksi halde anne sütünde kesilmeler ya da azalmalar meydana gelebilmektedir.

Doğumdan Sonra Kilo Almamaya Özen Gösterin

dogum sonrası kilo almak

Doğumdan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kilo almamaya dikkat etmektir. Annenin doğumdan sonra kilo alması normal bir durumdur. Bu durum emzirmeye başladığında kendiliğinden geçse de bilinen genel yanlışlar yüzünden kilo alımı emzirme döneminde de devam etmektedir. Toplumda bilinenin aksine çok yemek süt yapmamaktadır. Bu dönemde süt için fazladan yenen her yemek süt değil kilo yapmaktadır.

Doğumdan sonra kilo almamak için yapılması gereken bol bol sıvı tüketmektir. Vücudunuzdan süt çıkacak ve sıvı kaybı yaşayacağınız için her gün en az 2 litre su tüketmek gerekmektedir. Aynı zamanda bol bol vitamin ve mineral alınması gerekmektedir. Her akşam elma, mandalina, portakal gibi meyvelerin tüketilmesi vücut için gerekli olan vitamin ve minerali karşılayacaktır.

Doğumdan sonra kilo almanızı önlemenin bir diğer yolu da gazlı içecekler ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır. Kola, fanta, gazoz gibi içecekler sizi şişirecek ve içinde bulunan şekerden ötürü aşırı kilo almanıza neden olacaktır. Bunun yerine doğal meyve suyu ve maden suyu tüketmeniz hem sağlığınız hem de sindiriminiz açısından çok daha iyi olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
2 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Can GÜLDÜR
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı