Diş Eti Hastalığına Dair Doğru Bilinen 5 Yanlış


0

Dişlerin etrafını saran dokulara diş eti denmektedir.  Çeşitli sebeplerden dolayı diş etleri iltihaplanır. Erken tanı konulması diş kaybını önleyerek ilerlemesini engeller.  Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları kısa sürede diş köklerinin etrafındaki dokunun yok olmasına neden olabilmektedir.  Fazla miktarda kemik kaybı olduğun da dişler sallanmaya başlayarak hastanın yüksek düzeyde ağrı çekmesine neden olur. Bu durumun sonunda dişlerin düşmesi kaçınılmaz son olur.

Diş Eti Hastalığı O Kadar Da Yaygın Değil

Diş eti hastalıkları

Genel olarak toplumda diş eti hastalıklarının yaygın olmadığına dair bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu kanı yapılan analizler neticesinde yanlış olduğunu ispatlamıştır. Özellikle orta yaşlı yetişkinlerin diş eti hastalıklarına yakalanma oranı oldukça yüksektir.  Hastalığın ileri yaş aralıklarında daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Dişlerin etrafını saran dokuların enfeksiyon kapmasına diş eti hastalığı denmektedir.  Uzmanlar plakların bu hastalığa neden olduğunu gözlemlemiştir.

Çürüklerim Yok O Halde Diş Eti Hastalığım da Olamaz

diş eti hastalığı ve çürükler

Pek çok kişi diş eti hastalıklarının çürüklere bağlı olduğunu düşünmektedir. Ancak bu durum doğru değildir. Çürüklerin olmaması diş eti hastalıkları ihtimalini yok etmemektedir.  Dişleri sağlam olmasına diş eti hastalığından muzdarip olan birçok kimse vardır. Diş eti hastalıkları kendi içerisinde evrelerden oluşmaktadır.  Erken tanı konulduğunda hastalık tedavi edilebilir. Kızarık, şiş ve hassas diş etleri iltihabın habercisi olabilmektedir. Bu durumda acilen bir diş hekimine gitmek gerekir. Doktorun uyguladığı tedaviyle iltihap kurutulabilir. Ancak tekrar etmemesi için hastanın ağız ve bakım sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Diş Eti Hastalığım Olması Dişlerimi Kaybedeceğim Anlamına Geliyor

diş eti hastalığının nedenleri

Diş eti hastalığından muzdarip olan kimseye uygun tedavi yöntemi uygulandığı takdirde dişlerini kaybetmesi önlenebilmektedir. Sonrasında hastanın ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekir. Günde iki defa dişlerini fırçalamalıdır. Yemek yerken diş aralarına kırıntılar kaçabilmektedir. Bundan dolayı diş araları düzenli periyotlarla temizlenmelidir.  Sağlıklı beslenmek, vücudu zinde tutmak da ağız ve bakım sağlığı açısından önemlidir. Belirli aralıklarla doktora diş muayenesi olunmalıdır.  Böylece diş kaybının oluşması engellenir. Diş eti hastalığına yakalanıldığında diş hekimi bu durumu kontrol almak amacıyla tedavi planını oluşturur.

Hamilelikte Diş Etlerinde Kanama Normaldir

hamilelik diş

Hamile kadınlar diş eti hastalığına yakalanabilmektedir. Bu duruma tıp dilinde ‘hamilelik gingivitisi’ denir. Diş hekiminin kontrolünde tedavi planı uygulanarak hastalığın gerilemesi sağlanır.  Genellikle her hamile kadının diş eti hastalığına yakalanacağına dair bir kanı bulunmaktadır.  Yapılan gözlemler neticesinde yanlış bir kanı olduğu ispatlanmıştır.

Diyabetli Hastaların Ağız Ve Diş Sağlığına Özel Olarak Dikkat Etmeleri Gerekmez

diyabet ve diş eti hastalığı

Diyabetli hastaların vücutların da yüksek miktarda kan şekeri bulunmaktadır. Bu durum kan damarlarının sertleşmesine ve kalınlaşmasına neden olur. Zamanla dokular zayıf düşmeye başlar. Bu durum diş etlerinin iltihaplanma olasılığını da yükseltir.  Önlem alınması amacıyla belirli zaman aralıklarında diş muayenesine gidilmesiyle durum kurtarılabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey