Dikkat Eksikliğini Giderip Konsantrasyonu Arttıran, Hafızayı Güçlendiren 10 Besin


0

Yoğun çalışma temposu, günlük yaşanan stres ve karşılaşılan zorluklar hafızayı ve dikkati olumsuz etkileyebiliyor. Doğal, düzenli ve sağlıklı beslenerek birçok hastalık engellenebildiği gibi beyni besleyip aynı anda geliştirmekte mümkün. Bilişsel hafızayı arttıran bu besinler, insanların karşılaştığı dikkat eksikliği ve unutkanlığa karşı doğal ilaç niteliğinde. Bu 10 doğal besini sizler için derledik…

Bitter çikolata

Bitter çikolata, içerdiği potasyum ve antioksidan ile beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlayarak beynin daha aktif olarak çalışmasına olanak verir.

Balık

Yağlı Balık

Balık, Omega 3 asidi bakımından oldukça zengindir. Omega 3 asidi, beyin fonksiyonlarının daha düzgün ve aktif çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede beyne daha fazla giden oksijen ile eski bilgilerin daha kolay hatırlanmasına yardımcı olur. Ayrıca balığın içerisinde zengin olarak bulunan amino asit ve proteinler, beyin tabakasının ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını karşılayarak hafızanın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Badem

badem protein

E vitamini açısından oldukça zengin olan badem, beynin yaşlanmasını geciktirip beyin sağlığını ve gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda yine E vitamini açısından zengin olan susam, keten tohumu, ceviz, fındık gibi gıdalar da beynin yaşlanmasını geciktirmektedir.

Yaban mersini

yaban_mersini

Günde 2 kaşık tüketilmesi gereken yaban mersini, içermiş olduğu polifenol ile beynin yaşlanmasını engelleyip hafızayı güçlendirir. Bu sayede Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçer.

Ispanak

Ispanak, içermiş olduğu zengin potasyum ile beyinde bulunan sinir uçlarının iletimini hızlandırır. Elektriksel iletimin artması ile de daha sağlıklı ve hızlı düşünürüz. Ispanak, dikkat toplamaya yardımcı gıdalar arasında en büyük yardımcılardan biridir.

Üzüm

Üzüm, dopamin salgılanmasını arttırarak karşılaşılan problemleri çözebilme yeteneğini geliştirmektedir. Bunun yanı sıra üzüm, bor bakımından oldukça zengin bir besindir. Bor tüketimi ise konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirmektedir. Meyveler arasında elmada da bol miktarda bor bulunmaktadır.

Yumurta

yumurtanın faydaları

Beyin hücrelerini geliştirip hafızayı güçlendiren kolin maddesi içeren yumurta, hafıza eksikliği ve dikkat dağınıklığı olanların sık sık tüketmesi gereken maddeler arasında bulunuyor.

Kırmızı et

Vitamin olan B12, yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer gibi hastalıkları önlediği ve hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Kırmızı et, B12 bakımından oldukça zengin olup hafıza sorunu yaşayan insanların sık sık tüketmesi gereken besinler arasındadır.

Brokoli

Brokoli

Brokoli, içerisinde bulunan sulforan isimli madde ile beyni sağlıklı tutuyor. İlerleyen yaşlarda meydana gelen beyin hasarını azaltıyor. Bunun yanı sıra beynin düşünme ve odaklanma süresini uzatıyor.

Su

Beynimizin yaklaşık %80’i sudan oluşmaktadır. Su içimine uzun süre ara vermek, konsantrasyon süresini azaltır. Bu sebepten dolayı düzenli olarak su tüketmek gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı