Dibek Kahvesi Nedir?

Türk kahvesini sevmeyenlerin bile severek içtiği dibek kahvesi! İçiminin çok güzel ve lezzetli olmasına karşılık birçok yararı da var


1

Kahve kültürümüzde yer alan en önemli içeceklerden biridir. Öyle ki özel günlerde, arkadaşlarımızla buluştuğumuzda ya da keyifli dost sohbetlerinde akla gelen ilk şey bir kahve içmektir. Hele bir de içeceğimiz bir dibek kahvesi ise doğrusu tadına doyum olmaz. Deneyen hemen herkes tarafından oldukça beğenilen bu kahve her geçen gün giderek yaygınlaşmaktadır. Peki, nedir bu dibek kahvesi? Diğer kahvelerden ne farkı vardır? Nasıl pişirilir ve nasıl tüketilir? Bilmeniz gereken tüm detaylar için aşağıdaki bilgileri okumanız yeterlidir.

 1. 1 Dibek Kahvesi ile Türk Kahvesinin Ne Farkı Vardır?


  Bildiğiniz gibi klasik Türk kahvesi kahve çekirdeklerinin dövülmesi ve toz haline getirilmesi ile elde edilir. Ancak dibek kahvesinin yapılışı bu şekilde değildir. Yalnızca kahve çekirdeklerinin dövülmesi ile değil daha başka aromatik bitkilerin öğütülmesi ile oluşur. Bu yüzden dibek kahvesi toz halinde değildir ve daha hacimlidir. Pişirildiği zaman da çok daha kıvamlı bir hal alır.

  Dibek kahvesinin yalnızca Türk kahvesinden oluşmayıp içinde daha başka şeylerin de olması görüntüsünü etkilemiştir. Bu yüzden daha açık renklidir ve pişirildiği zaman sütlü kahve görüntüsü verir. Bu da Türk kahvesi ve dibek kahvesi farklarından biridir.

 2. 2 Dibek Kahvesi Nasıl Pişirilir?


  Türk kahvesinden oldukça farklı olan dibek kahvesinin pişirilme şekli de farklıdır. Kahvemizi sıcak su ile pişirmemiz gerekirken Türk kahvesine kıyasla daha fazla; kişi başı bir tatlı kaşığı kullanmamız gerekmektedir.

 3. 3 Dibek Kahvesinin İçinde Neler Vardır?


  Başta da bahsettiğimiz üzere dibek kahvesi aromatik bitkilerin karışımından oluşmaktadır. Peki bu bitkiler nelerdir?

  • Kahve Çekirdeği: Oldukça şifalı bir bitki olan kahve çekirdeği şeker hastalığı ve kanseri önlemekte, parkinson riskini azaltmaktadır. Bununla birlikte ciddi anlamda bir hormon dengeleyicidir. 
  • Menengiç: Diğer adı çitlembik olan bu bitki de son derece faydalıdır. Bilhassa üst solunum yolu rahatsızlıklarında ciddi anlamda fayda sağlamaktadır.
  • Keçiboynuzu: Bunun da diğer adı harnup tozudur. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin en belirgin özelliği hormonları düzenlemesidir. 
  • Dağ Kekiği: Zahter olarak da bilinen bu bitki sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Dibek kahvesinin mideye iyi gelmesi içinde bulunan dağ kekiğinin bir etkisidir. 
  • Sahlep: Öksürük tedavisinden, adet düzenini sağlamaya, kabızlığı önlemesinden cinsel gücü arttırmaya pek çok farklı faydası bulunmaktadır. 
  • Kakao: Doğal bir antioksidan ve bağışıklık güçlendiricidir. Kansere karşı koruyucu olduğu da bilinen özellikleri arasındadır. 
  • Kahve Kreması: Kahvenin tadını yumuşatması için kullanılan krema aynı zamanda kemikleri güçlendirmekte ve de nefes açıcı özelliğe sahip olmaktadır. 
 4. 4 Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir?


  Yapılan araştırmalara göre dibek kahvesi son derece faydalı bir içecektir. Belli başlı faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Yüksek kolesterolü normal seviyeler indirmek,
  • Safra taşlarının düşmesini kolaylaştırmak,
  • Belli başlı ağrıları kesmek ya da hafifletmek,
  • Sindirimi kolaylaştırmak,
  • Kilo vermeye yardımcı olmak,
  • Şeker hastalığını oluşumunu engellemektir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı