Devlet Memuru Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler


0

Özel sektörün acımasızlığı, maaşlarının düşük olması devlet memurluğunu daha cazibeli hale getiriyor. Bu yüzden birçok insan devlet memuru olabilmek için yarışıyor. Elbette bunun için bazı şartlar taşımak gerekiyor. Genel anlamda kişinin devlet memuru olabilmesi için Türk vatandaşı olması,18 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması gerekir. Üst yaş sınırı olarak eskiden bir kısıtlama yoktu ama şimdilerde bu kurumlara göre değişebiliyor. Peki, bulunduğumuz yıl itibariyle devlet memuru olmak isteyenlerin bilmesi gereken özel şartlar nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavını (KPSS)’de Başarılı Olmak Şart

Kamu Personeli Seçme Sınavını (KPSS)’de Başarılı Olmak Şart

Devlet, kamuya memur alırken eğitim durumuna göre sınav yapıyor. Bu sınavın adı KPSS olarak bilinen “Kamu Personeli Seçme Sınavı“dır. Bütün devlet kurumlarının genel şartlar dışında birinci atama kriteri bu sınavdır. Mezuniyet dercesine göre bu sınav farklılık gösterir. Öğretmen, uzman, memur ve sağlıkçı gibi tüm kadrolar için bu sınava girme şartı aranır. Bu sınava girmeden önce istenilen kadroların hangi puan türünden aldığını öğrenmeniz, sınava ona göre çalışmanızı da sağlayacaktır. Bu sebeple sınav öncesi bu tarz bir araştırmaya girmek yararınıza olacaktır.

Ortaöğretim ya da Ön Lisans Mezunuysanız

Ortaöğretim ya da Ön Lisans Mezunuysanız

Ortaöğretim ve ön lisans mezunu olanlar her iki yılda bir yapılan sınava girmek zorundalar. Mezun olunan bölüm ile ilgili açılan kontenjan sayısına ve bu bölümden sınava giren adayların puan sıralamasına göre, en yüksek puandan başlayarak yerleştirme işlemi yapılır. Alınan puan her iki yılda bir yapıldığı için iki sene geçerliliği vardır. Bu alanlardan mezun sayısı çok olduğu için sınavda yüksek puan almak son derece önemlidir.

Lisans veya Lisans Üstü Eğitim Mezunuysanız

Lisans veya Lisans Üstü Eğitim Mezunuysanız

Devlette kadrolar A grubu ve B grubu olmak üzere iki farklı şekilde adlandırılıyor. Lisans veya üstü bir bölümden mezunsanız öncelikle lisans düzeyinde KPSS sınavını kaçırmamanız gerekir.

A grubu kadrolarda daha çok uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi kariyer mesleklerine atama yapılır. Bunlar genelde KPSS sınavının sonucuna göre yüksekten başlanarak kontenjanın belirli oranında sıralamaya alınır ve kurum tarafında ayrıca mülakata tabi tutulur. Bu kariyer kadrolar devlet memurluğun üst kadrolarına geçişin ilk adımıdır. Takip eden yıllarda dil şartını sağlamak gerekir.

B grubu kadrolarına ise ortaöğretim ve ön lisans gibi iki yılda bir girilen ve geçerliliği iki sene olan KPSS sınavıyla girilir. Devlet bu esnada hem merkezi alımlar ile hem de bazı kurumların açıktan ilana çıkmalarıyla memur kontenjanını doldurdular. Burada yapılması gereken sınavdan sonra ilanları iyi takip etmek!

İstisnai Kadrolar

İstisnai Kadrolar

Son dönemce sıkça duyduğumuz KPSS olmadan devlet memuru olmanın tek yolu istisnai kadrolara yerleşmek. Ama bunlara sınav olmadan girilecek anlamına gelmiyor. Devletin Cumhurbaşkanlığı, MİT gibi en özel kurumları bu alımları yapıyor. Ve burada göreve başlayabilmek için çok daha donanımlı ve rakiplerinize fark atacak özellikleriniz olmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı