Denizler Ve Okyanuslar Hakkındaki Bu Gerçekleri Biliyor Muydunuz?


0

Teknoloji çağında kendini ekranlara kitleyen günümüz insanı beynini dinlendirmek istediğinde çevresindeki güzellikleri ancak fark edebiliyor. Ve çoğu insan yorgunluğunu ve stresini atmak için kendini bir su kenarına atmayı tercih ediyor. Günlük hayatın yoğunluğundan bunalan insanlara suyu izlemek, onun huzur verici sesini dinlemek adeta bir terapi gibi geliyor. Arada bir balkona çıkıp kısa süreliğine de olsa sükûnete erebilmek için belki de hepimiz deniz manzaralı bir evimiz olsun istiyoruz. Hele karşısındaki bir okyanus ise onun verdiği haz paha biçilemez. Ama uçsuz bucaksız bu suyu izleyen insan, onun hakkındaki çoğu şeyi bilmiyor. Hâlâ gizemini koruduğu birçok şey olsa da işte size denizler ve okyanuslar hakkında duyunca çok şaşıracağınız 10 ilginç gerçek!

[reklam-goster]

İlginç Bilgiler

ilginç bilgiler

  • Herhangi bir ışığı okyanusa tuttuğunuzda yalnızca 300 metre kadar bir derinliğe inebilir. 300 metreden sonra ise sizi maalesef karanlık bekliyor.
  • Okyanus ve denizlerin altında bir servet yatıyor! Derinliklerde neredeyse 20 milyon ton değerli altın metali bulunuyor. Ve biz bunların çok azına sahibiz.
  • Amazon ormanları kadar gür olan Kelp ormanlarına sadece okyanus derinliklerinde rastlayabilirsiniz. Deniz canlıların yuvası olan kelpler, ayrıca insanlarda bulunan tiroit ve iyot eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılıyor.
  • Dünyadaki en uzun dağ zincirinin yeryüzünde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü o bir okyanus içerisinde… Evet, 56.000 km uzunluğundaki bu devasa dağ zincirine okyanus ev sahipliğini yapıyor.
  • Hâlâ keşfedilmeyi bekleyen birçok şey gibi, dünyadaki okyanusların neredeyse % 95’i de keşfedilmeyi bekliyor. Bu derinliklerde yaşayan canlıların %86’sından ise haberdar değiliz. Bildiklerimizin ötesinde hâlâ çok şey var…
  • En sıcak kaplıcaların okyanus altında olduğunu bilseydiniz yine de tercih etmezdiniz. Çünkü bu kaplıcalar 650 Fahrenhayt sıcaklığında. Yani bir kurşunu eritebilecek kadar sıcak!
  • Çoğumuz küçükken Jules Verne’nin “Denizler Altında 20 Bin Fersah” kitabını okumuşuzdur. Okyanusun en uzak noktasına verilen isim olan ”nemo noktası”, kitaptaki “ Kaptan Nemo”dan esinlenmiştir. Bu ufak bilgi de burada kalsın.
  • Karada yaşayan canlıların sayısı olarak aslında çok az bir nüfusa sahibiz. Çünkü dünyadaki canlıların % 94’ü suda yaşar. Yani biz kara canlıları minik bir azınlıktan ibaretiz.
  • Keşke dünyadaki tüm okyanuslar ve denizlerdeki gelgitler ve dalgaları enerjiye çevirebilmek mümkün olsaydı. Bu sayede dünyadaki enerjinin 5 katı olan bir enerjiye sahip olabilirdik. Hem de çevre dostu olan bir enerji…
  • İnsanoğlu ise her zaman nankörlük yapmaktan geri durmuyor. Maalesef her sene milyonlarca plastik çöp yığını doğal güzelliklerimiz olan denizleri ve okyanuslarımızı kirletiyor. Doğal yaşamı korumaya yönelik sürekli çalışmalar yapılsa da yeterli olmuyor. Ne yazık ki yaşadığımız dünyayı kendi ellerimizle yok ettiğimizin farkında değiliz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı