Dekorasyon Yapılırken En Çok Yapılan Hatalar


0

Evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken bazı ufak tüyolardan bahsedeceğiz. Birkaç değişiklik sayesinde evinizin daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz dekorasyon hatalarına dikkat ederek ve evinizde var ise bu hataları düzelterek evinize değişiklik katabilirsiniz.

plan

Planlı Dekorasyona Yapmak

Evinizin kusursuz görünmesini istiyorsanız dekorasyon yapmaya başlamadan önce bir plan yapmalısınız. Kullanacağınız eşyalara karar vererek kafanızda evinizi oturtmaya çalışmalısınız. Kusursuz bir dekorasyonun ilk adımı doğru bir plan yapmaktır. Yapacağınız plan sayesinde hem zamandan kazanabilir hem de eksiklerinizi fark ederek tamamlayabilirsiniz.

ışık

Işık ve Renk Uyumsuzluğu

Evinizi boyarken seçeceğiniz renk katalog üzerindeki gibi durmayacaktır. Bunun nedeni ise odalarınızdaki ışık… Bu nedenle renk seçimi yapmadan önce odanızın yeteri ışık alıp almadığını kontrol etmeli ve boyatacağınız rengi öyle seçmelisiniz.

bebek odası

Odalarınızın Kullanım Amaçlarını Belirlemek

Odalarınızı hangi amaçla kullanacaksınız? Buna karar vererek dekore ederseniz daha göze hoş gelen bir oda elde edebilirsiniz. Çocuk odası mı yapacaksınız? Yatak odası mı yapacaksınız? Öncelikle buna karar verip daha sonrasında odanın rengini, aksesuarlarını belirlemelisiniz.

bohem dekorasyon

Farklı Tarzları Bir Araya Getirmek

En sık yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Aslında doğru kullanıldığında ortaya çok güzel görüntüler çıksa da birbiri ile alakası olmayan tarzları bir araya getirdiğinizde karmaşık ve düzensiz bir görüntüye de sebebiyet verebilir. Elinizdeki eşyaları değerlendirerek kendi tarzınızı yaratmanız daha doğru olacaktır.

şık dekorasyon

Ses Akustiğini Göz Önünde Bulundurmak

Evin sert köşeleri ve derin noktaları sesinizin yankılanmasına, ortamın akustiğinin bozulmasına neden olur. Profesyonel tasarımcıların bu konudaki önerisi ise köşelere oval eşyalar koymak ve aksesuarlar ile kapatmanız yönünde.

renk uyumu

Renk Uyumuna Dikkat Etmek

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerine dikkat ederek huzurlu ve sakin bir ortam yaratmaya çalışmalısınız. Çok  fazla pastel renk kullanmanız odanızın boğucu bir havaya sahip olmasına neden olurken, çok fazla canlı renklerde insanları rahatsız edecektir. Bu nedenle renk dengesini sağlamalısınız. Örnek olarak çok pastel renkler kullanıyorsanız dekorasyon malzemelerini canlı seçebilirsiniz.

mobilya

Mobilyalar Takım Halinde Almak

Eğer hala mobilya almadıysanız mobilyaları takım halinde almamanızı öneririz. Her şeyi bir anda almak yerine içinize sinerek yavaş yavaş eksiklerinizi tamamlamanız daha mantıklı. Takım halinde aldığınızda dekorasyon şekli sıradan ve sıkıcı olacaktır. Ancak kendinizin seçtiği parçaları bir araya getirerek dekore etmek hem farklı bir tarz hem de çeşitlilik sağlayacaktır.

televizyon

Baş Köşedeki Televizyon

Televizyon sadece boş vakitlerimizde izlediğimiz bir eşya olduğundan baş köşeye koyarak etrafına yığınla dolap yerleştirmek hoş durmuyor. Televizyon izlenmediği zaman o ortamdaki kalabalık ve rahatsız edici görüntüyü fark edebilirsiniz.

tablolar

Süs Tablolar

En sık yapılan hatalardan bir tanesi süs tablolarının nerede durması gerektiği konusuna karar verememek. Boş bir duvarda hoş bir görüntü sergileyen bu tablolar  için tasarımcı Mary Douglas Drysdale şöyle diyor; “ “Pırıl pırıl bir tablo zarif ve parlaktır fakat biraz uzaktan baktığınızda size bayağı görünecektir.”

ev aydınlatma

Üstten Aydınlatma

Tasarımcı Barclay Buteta banyolarda dahil olmak üzere her yerde loş ışıklandırılma kullanılmasının taraftarı. Üstten aydınlatma yerine daha loş ışıklar kullanabilirsiniz. “Sizi sahnedeymiş gibi hissettirecek baş üstü aydınlatmasından daha kötü bir şey olamaz herhalde.” Diyen Barclay Butera “ Parlak ışık sizi yıkayıp temizlemez, o sert ve rahatsız edicidir.” Diyerek düşüncesini belirtiyor.

mumlar

Toplu Şekilde Yerleştirilen Mumlar

Estetik dengeyle de paralel bir durum. Bu yüzden mumların hepsini bir araya koymak yerine odaya eşit şekilde dağıtmanız daha dekoratif görünecektir. Tasarımcı Albert Hadley “Mum ışığı, ateş gibidir, ısıtır ve romantiktir. Odanın her tarafında küçük ışıklar olması, odayı daha alımlı kılar. “Demiştir.

mobilya

Mobilyaların Duvara Dayatılması

Oturma odanızı dekore ederken sohbet edebileceğiniz şekilde düzenlemelisiniz. Eşyaların birbirinden çok uzak olması, ortada geniş alanlar bulunması Whitney Stewart tarafından da yanlış bulunuyor.

lamba

Lambalardaki Orantısızlık

Tasarımcı Davit Kleinberg koltuk sonlarına yerleştirilen birbirinden farklı ölçüdeki lamba ve aydınlatmaların insanları rahatsız ettiğini dile getiriyor. Lamba ve aydınlatmaların orantılı ve belli bir düzen içinde olması göze daha hoş gelecektir.

bohem dekor

Yastıklar

Koltuk ve kanepelerinizin şık görünmesini sağlayan yastıkları çok düzenli bir şekilde yerleştirmek yerine daha doğal bir görünüm verebilirsiniz. Çok fazla yastıkla kanepelerinizi doldurarak kalabalık bir ortam yaratmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı