Definecilik Nedir? Bağımlılık Yapar mı?


0

İnsanlar geçmişten bu yana kıymetli eşyalarını güvenli alanlara saklama ihtiyacı duymuştur. Günümüz mevcut teknolojilerinin bile bazı güvenlik zaafları olabilmektedir. İşte bu yüzden insanoğlu toprak altını güvenli bir mekân olarak kabul etmiş, hiç kimsenin görmediği bilmediği alanlara eşyalarını saklayan insanlar daha sonra geri gelip eşyalarını buralardan çıkartmışlar. Bu alanları hatırlamak amacıyla da belirli iz ve işaretler bırakırlardı. Çeşitli sebeplerle tekrar alınamayan bu eşyalar yıllar bazen yüzyıllar boyunca bulunduğu yerlerde kalırlar. İşaretler veya çeşitli duyumları yorumlayanlar birkaç cihaz yardımıyla bu alanları tespit etmeye ve çıkartmaya çalışırlar.

Definecilik Nedir?

Definecilik Nedir

Define, bulunmalarından çok önce gömülmüş yada saklanmış artık sahibinin bulunmadığı kesin olarak anlaşılan değerli eşyalara denir. Defineci ise bu tarz sahipsiz kalan hazineleri arayan kişilerdir. Günümüzde kısa yoldan zengin olmanın hayaliyle define arayan, hobi olarak başlayıp sonra bunu bir meslek haline getiren onlarca kişi var. Peki, bu kadar insanı kendine çeken definecilik gerçekten bağımlılık yapar mı?

Fazla Merak Maldan Götürür!

Fazla Merak Maldan Götürür

Definecilik herkesin az çok merak ettiği bir konudur. Anlatılan efsaneler, kulaktan duyma zengin olma maceraları insanları meraklandırıyor ister istemez. Bir de çabucak zengin olma içgüdüsü bir anda sizi de içine alıyor. Ancak çoğu kimse anlatılanlarla karşılaşmıyor maalesef. İstismara açık bir konu çünkü. Define bulacağım derken elinizde avucunuzda ne varsa satıp bu işlere girmeniz içten bile olmayabilir. Hem zamanınızı hem de paranızı bu yüzden harcayabilirsiniz. Sonunda kaybettiklerinizle kalabilirsiniz.

Kumar Gibi Bırakması Zor!

Kumar Gibi Bırakması Zor

Define bulmak uğruna elinde avucunda olanı da kaybeden yığınla insan var. Eğer define arayan normalde çalıştığı işi, evini ve ailesini ihmal etmeye başladıysa artık yavaş yavaş bağımlı olmaya başlamış demektir. Ama her kumar oynayanın kumar bağımlısı olmadığı gibi her define arayanında define bağımlısı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak bazıları vardır ki artık define avcısı olmuştur. Başkalarının kanına girerek onlarında bu hayaller peşinen koşmasını sağlarlar. İşleri güçleri bırakıp define izi sürmekle geçer hayatları. Bu yıllarca süren ama sonunda da hiç bir şey elde edemeyenler işte bağımlı diyebileceğimiz definecilerdendir.

Tedavi Gerekir Mi?

Definecilik için psikolojik destek

Buldukları bir işaret ya da harita ile başlarlar bu işe. Geçici bir hevesmiş gibi görünebilir ama önlem alınmazsa vazgeçilmesi zordur defineciliğin. Çünkü çoğu zaman sınırları aşıp kendilerini kaybetmeye başlarlar. Sürekli mantıklı açıklamalar yaparak bu olayın bir hastalık olduğuna kesinlikle inanmazlar. Tabi yok mudur define bulan. Elbette vardır. Ama yüz kişide bir elin parmağını geçmez. Mantıklı açıklamalar ile ya da ikna yöntemleri ile bunları vazgeçirmek imkânsızdır. Psikolojik destek almaları veya ailelerin bu konuda ciddi bir tavır almaları gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı