Dans Etmeyi ve İzlemeyi Sevenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Birbirinden Hareketli 20 Dans Filmi

Kimi aksiyon sever, kimisi romantizm! Fakat öyle filmler vardır ki sadece içinde barındırdığı danslarla bile izlenesidir!


2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Başrolünde dansın bulunduğu filmleri merak edenler burada mı? Hayatımızın bir parçası olan dans, kimileri için vazgeçilmez bir tutku iken kimisi için izlemek daha keyiflidir. Her ikisinden de dans hayatımızın önemli bir parçasıdır.  Latin danslarından baleye, sokak danslarından caz müziğe eşlik etmeye kadar birçok dans, filmlerde oldukça sık yer alabiliyor. Keyif alacağınız, yerinizde duramayacağınız ve gösterilen performansların bir hayli ilginizi çekeceğini düşündüğümüz filmleri sizler için derledik. İşte değişik yıl ve türlerden ilginizi çekecek 20 dans filmi.

 1. 1 Suspiria (1977) IMDb: 7.5


  1977 yapımlı filmde Amerikalı Suzy Bannion’un prestijli Alman bale akademisine girmesini izliyoruz. Suzy’in ışıklı ve hareketli renkler ile içini ürperten müzikler eşliğinde bale yapmasının yanında akademide gerçekleşen sırlı cinayetleri ve doğaüstü olayları çözmeye çalışmasını konu alıyor.

 2. 2 Singin’ in the Rain (1952) IMDb: 8.3


  Meşhur yağmurda şarkı söyleme sahnesi hatırlayanlar vardır elbet. Sokak dansının müzikalle ahenkli buluşmasına şahit oluyorsunuz. Yönetmenliğini ve başrolünü Gene Kelly’nin üstlendiği filmi görmenizi tavsiye ederiz.

 3. 3 Dancers (1987) IMDb: 4.5


  Güçlü bir hikâyesi olmasa da filmde bolca Bale yapıldığına şahit oluyorsunuz. Yaşlanmakta olan bir baletin genç bir balerine mentorluk yapmasını konu edinen Dancers’da konu ve karakterlerin değil özellikle de Giselle balesinin öne çıktığı bir film. Sırf bu yüzden bile izlenmeyi hak ediyor.

 4. 4 Center Stage (2000) IMDb: 6.7


  Amerikan bale akademisinin 12 yeni öğrencisinin birbirleriyle olan ilişkilerini, eğitimlerini konu alan filmde dans elbette başrolde. Dram ve romantik türünde izlenebilecek filmde RHCP, Michael Jackson ve Jamiroquai’nin müziklerinin eşlik ettiği dansları izlemek size keyif verecek.

 5. 5 The Red Shoes (1948) IMDb: 8.3


  Sevdiği adamla ve çok sevdiği bale arasında kalan bir balerinin hayatını konu alan filmde dansın ruh halini inceleyen bir yapı çıkmış ortaya. Balerinin kırmızı ayakkabılar ile olan ilişkisini izlemeden geçmeyin deriz.

 6. 6 The Turning Point (1977) IMDb: 6.9


  Filmde bir balerinin kızı olduktan sonra kendini onu yetiştirmeye adayarak baleyi bırakmasını daha sonra kızının da balenin yolunu tutarak akademiye girmek istemesi kadının kararını tekrar sorgulamasına neden oluyor. Hem dansın hem de dram unsurlarını harmanlanmış filmi kaçırmayın.

 7. 7 Fame (1980) IMDb: 6.6


  Sizi yerinde durdurmayacak bir film. New York Performans Sanatları Lisesi’ne yeni başlayan gençlerin danslarının, müziklerinin ve ilişkilerini konu alan film dinamik dans sahneleri ile dikkat çekiyor.

 8. 8 Flashdance (1983) IMDb: 6.2


  Dansın filmin her sahnesinde olduğu, belki de dans deyince akla ilk gelen filmlerden birisi Flashdance tamir atölyesinde çalışan Alex’in konservatuvara girmek için çalışmasını konu alıyor.

 9. 9 Footloose (1984) IMDb: 6.5


  Bir gencin dans etmenin yasak olduğu bir kasabaya gelmesiyle içindeki dans ritmini tüm kasabaya aktarıp hareketlendirme öyküsünü anlatan gençlik filmini izlemelisiniz.

 10. 10 Breakin’ (1984) IMDb: 5.7


  İki break dansçının ve bir caz dansçısıyla kurdukları grup sayesinde sokak dansına ayrı bir soluk getirdiği filmde, New York dans, yarışmalarına, karşılaşmalarına ve rekabete doyuyor.

 11. 11 Dirty Dancing (1987) IMDb: 6.9


  80’lerin dans filmi kuşağından bir parça. Tatil köyüne ailesiyle gelen Baby’nin hem dans öğrendiği hem de âşık olacağı Patrick Swayze’nin dans eksinindeki hikâyesi anlatılıyor.

 12. 12 Billy Elliot (2000) IMDb: 7.7


  10 yaşındaki Billy baleye olan ilgisini keşfeder. Bu deneyimi yaşamak için bir yandan babasını ikna etmek için uğraşır bir yandan da tutkusundan asla geri adım atmaz.

 13. 13 Save the Last Dance (2001) IMDb: 6.2


  Dans ve romantizmi harmanlayan klasik bir gençlik filmi. Annesinin ölümüyle babasının yanına taşınan ve balerin olmak isteyen Sara’nın gittiği lisede hip hop tarzı dans eden Derek’le olan ilişkilerini anlatılıyor.

 14. 14 Step Up (2006) IMDb: 6.5


  Save the Last Dance filmiyle benzerlik gösteren filmde modern dans öğrencisi olan Nora’nın sokak dansı ve hip hop yapan Tyler ile tanışması ve sene sonu gösterisi için birlikte dans etmelerini izliyoruz.

 15. 15 Black Swan (2010) IMDb: 8


  Gösterime girdiğinde oldukça ses getiren bir film olmuştu. Psikolojik gerilimin ve dansın iç içe olduğu filmde başrolü Natalie Portman canlandırırken, yönetmen koltuğunda Darren Arronofsky oturuyor.

 16. 16 Pina (2011) IMDb: 7.7


  Daha çok belgesel türünde bir yapıt olan Pina, vefat eden Alman koreograf Pina Bausch üzerinden yönetilmiş. Dramla beraber dansçıların kareografisini hikâyeyle çok da güzel bir şekilde sunulmuş.

 17. 17 La La Land (2016) IMDb: 8.0


  Yerinizde duramayacağınız, filmin içine atmak isteyeceğiniz sahnelerin olduğu caz müzik ve dansın dolu dolu geçtiği filmin başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone paylaştı.

 18. 18 Chicago (2002) IMDb: 7.2


  Müzikleriyle ve toplu dans ritimleriyle göze alan film Bob Fosse’in dans stiline ve sahen düşünü anıyor. Şöhret rekabeti içinde iki idam mahkûmunun caz ve tap dans ile dolu dansları gözlerinizi alacak.

 19. 19 Moulin Rouge (2001) IMDb: 7.6


  İzleyicisini kendine çağıran tango sahnesi, ışıltılı karakterleri ve kendine has atmosferi ile Moulin Rouge dansları ve müziğiyle başınızı döndürecek. Romantik hikâyesiyle ve heyecan dolu dansların harmanlanması hissedebileceksiniz.

 20. 20 Swing Time (1936) IMDb: 7.7


  Eski bir film olan Swing Time’ı izledikten sonra Ginger Rogers ve Fred Astaire ikilini düşünmeden dans filmi diyemeyeceksiniz. Filmde Lucky ve Penny’nin tanışmasından sonra sinema tarihisiyah beyaz top dans sahnesine merhaba diyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı