Dalış Yapmak İsteyenlerin Korkuları ve Merak Edilen Cevapları


0

Dörtte üçü denizlerle çevrili gezegende denizlerin dibindeki esrarengiz hayat tarih boyunca hep merak edilmiştir. İnsanlar ticaret, sanayi ve askeri alanlarda gelişimlerinde denizlerden de faydalanmış, denizaltı keşifleri ve merakları sayesinde su altında olmasının imkânları hep aramışlardır. Bilinmeyenleri varoluşundan bu yana merak eden Âdemoğlu, deniz altına da duyduğu hevesle su altında daha fazla kalabilmenin yollarını hep aramıştır. Ancak kulaktan duyulan bazı bilgilerle insanlar korkutulmuş, hevesleri kursaklarında kalmıştır. Bizde dalış ile ilgili kaygılar ve korkuları bertaraf edecek bilgileri voynn.com okurları için derledik. İşte sorular ve cevapları…

Ya Köpek Balıkları İle Karşılaşırsam?

köpek balığı

Köpek balıkları tarihin en yırtıcı hayvanlarından olabilir. Defalarca yapılan filmler sayesinde bilinçaltımızda onlar hakkında insan avcısı bir yaratık olduğu yerleşmiş ve karşılaşmak hayatın sonu gibi bir algı oluşturulmuş. Aslında köpek balıkları ile karşılaşmak korkulacak bir durum olmanın aksine şanslı sayılabileceğiniz bir an olacaktır. Köpek balıkları bir av olarak görmediğiniz ve elektromanyetik dalgalar ya da ışık ve titreşimle rahatsız edilmediği sürece köpek balıkları için dalgıçlar hiçbir merak uyandırmaz. Hatta macera severlere özel köpek balığı dalış turları düzenleniyor. Ayrıca onlara rastlayabilmek için çok şanslı olmanız ve yoğun yaşadığı bölgelerde dalışınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Acaba Vurgun Yer Miyim?

vurgun yemek

Adına halk arasında Vurgun Yemek de denilen bilimsel adı dekompresyon rahatsızlığı dalış yapacaklar için en büyük tedirginliklerin başında geliyor. Kısaca ve genel anlamda dalış esnasında azotun doğal yollar haricinde ani basınç farkına maruz kalınmasıyla çıkmasıyla yaşanan bir olaydır. Dalış anında dalış tablosunda önerilen süre ve limitlere sadık kalındığı sürece vurgun yeme riski oluşmaz. Planlanan dalış tabloları vurgun yeme riskinizi ortadan kaldırır.

Tüpteki Hava Ya Ben Çıkamadan Biterse?

Dalış Tüpü

Bunun için her türlü tedbiri almak sizin elinizde. Tabi ki denizin onlarca metre altındayken havanızın bitmesi iyi bir senaryo değil. Ancak olay bu noktaya gelmeden tüm tedbirler alabilirsiniz. Öncelikle ilk dalışınızda harcadığınız ortalama hava tüketiminizi eğitmeninizle hesaplayabilir, dalış yeriniz ve diğer parametrelere göre ne kadar harcayacağınızı tahmin edebilirsiniz. Zaten dalışlarda tüpün ancak dörtte üçü kullanılır diğeri yedek olarak bırakılır. Sürekli kontrol ederek veya ettirerek dalışınızı güvenle tamamlayabilirsiniz.

Su Altı İletişimimi Nasıl Sağlayabilirim?

sualtı iletişim

Su altında konuşmak elbette mümkün değil. Dalış ekibiyle veya tekne ile haberleşmeniz gereken durumlar olduğunda sakın endişeye kapılmayın. Gelişen teknoloji ile su altı bilgisayarları veya su altı telsizleri gibi birçok iletişim araçları rahatça haberleşmenizi sağlayacaktır. Ayrıca uluslararası geçerliliği olan dalış el hareketleri ile de iletişim kurulabilir.

Azot Narkozu veya Derinlik Sarhoşu Olur Muyum?

derinlik sarhoşu

Dalışlarda belli bir seviyenin altına inilmesi durumunda bazen zihinsel ve psikolojik faaliyetlerin yavaşlaması, sarhoşluk hissiyatına kapılma ve değişik duyguların hissedilmesi gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bunun adına “Azot Narkozu veya Derinlik Sarhoşu” deniliyor. Bu durama maruz kalma seviyesi uluslararasında 30 metre olarak belirlenmiş ve bu sınırın altına sportif dalış yapılmıyor. Bu derinliğin altına sadece akademik ve eğitim için özel donanımları ile ve kuralları ile yapabiliyorlar.

Deniz Canlıları Bana Zarar Verir Mi?

dalış ve deniz canlıları

 

Dalışın belki de en güzel ve en fantastik yanı su altında binlerce çeşitlikte su canlısını bir araya gelmektir. Her canlının kendine ait korunma ve savunma mekanizmaları gelişmiş olsa da onlar bu özelliklerini sadece kendilerini tehdit altında olduklarında uygular. Yani eğer siz onlara saygılı davranır onları rahatsız etmezseniz hayatınızın en güzel anlarını belgesel tadında yaşıyor olabilirsiniz.

Su Altında Kaybolma İhtimalim Var Mı?

dalış yön bulma

Derinlik boyutu su altında hesaplanması gereken bir üçüncü boyuttur. Yönünüzü bulmaya yarayan GPS’li dalış bilgisayarları ve pusulalar işinizi kolaylaştıracak. Ayrıca referans noktalar belirleyerek örneğin; kaya, çapa, doğal oluşumlar gibi onların gösterdiği yola göre hareket edebilir gittiğiniz yönden kolayca geri dönebilirsiniz.

Su Altında Işık Var Mı?

sualtı fener

Yukarıdan bakıldıkça her ne kadar karanlıkta gözükse su altı belirli bir noktaya kadar hiçbir su altı fenerine ihtiyaç olmadan binlerce çeşit su hayvanının yaşamına tanık olabilirsiniz. Ancak güneş ışığının belirli bir derinlikten sona absorblanması sonucu rengin yavaş yavaş kaybolmasına neden olur. Daha derinlerdeki canlıları gözlemleyebilmek için beyaz fenere ihtiyacınız olabilir.

Su Altında Üşümez Miyim?

sualtı soğuk mu

Dalış elbiseleri bu spor için olmazsa olmazlardandır. Çünkü deniz suyu sıcaklıkları her mevsim ve bölgeye göre değişiklik gösterdiği gibi suyun ısıyı çok daha hızlı iletmesi nedeniyle dalış elbisesi olmadan dalmak imkânsızdır. Vücut ısısı düşeceğinden mevsime ve deniz suyunun yerine göre uygun özelliklerde dalış elbiseleri seçilmesinde fayda vardır.

Dalış Yapmak İçin Yüzme Bilmek Şart Mı?

dalış için yüzme bilmek şart mı

Teknik olarak yüzme bilmeden de dalış yapılabilmesinde hiçbir sorun yoktur. Ancak tecrübeler gösteriyor ki suyun içinde sakin kalabilmek, paletleri doğru kullanabilmek ve su altında keyifli bir zaman geçirmek için su ile ilişkilerin iyi olması gerekir. Profesyonel teknikler olmasa da temel yüzme bilgilerine sahipseniz sualtında zaman geçirmeniz için herhangi bir engel olmayacaktır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey