Daha Sağlıklı Bir Beyin İçin Öneriler


0

Sağlıklı bir beyin yeni şeyler öğrenmede zorluk çekmez ve duygusal dünyamızın ihtiyaçlarını karşılayarak sosyal ilişkilerimizi de güçlendirir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur atasözünü de dikkate alırsak sağlıklı bir vücut için beynimizi korumalı ve gelişimine katkıda bulunmalıyız. Çoğu rahatsızlıklarımızın beyinle bir alakası mutlaka vardır. Sağlıklı bir beyin yapısı ile birçok psikolojik rahatsızlıktan ve beyinle alakalı alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklardan kendimizi koruyabiliriz. İşte daha sağlıklı bir beyin için önerilerimiz…

Bol Bol Su İçin

Su eksikliğinden en fazla zarar gören organlarımızdan biri beyindir.  Beynimizde de %1 oranında yaşanan su kaybı algılarımızı yavaşlatarak düşünme hızını etkiler. Su kaybı oranı %2’ye çıktığında ise motivasyon eksiklikleri, dikkat dağınıklığı, matematiksel işlemleri çözmede zorluk çekme gibi birçok sorunla karşılaşırız.  Beyindeki su dolaşımının bozulması insan bedenine birçok hasar vermektedir. Vücudumuzun %60’ı sudan oluşmaktadır. Suyun vücudumuz için önemi bu orandan anlaşılmaktadır. Günde en az bir litre su içmemizi öneren uzmanlar günün erken saatlerinde içilen suyun çok faydalı olduğunun da üzerine durmaktadır.

[reklam-goster]

Egzersiz Yapın

spora yeni başlayanlar için öneriler

Beyin de normal vücudumuzda ki kaslar gibi her gün uyarılmaya ihtiyaç duyar. Bu uyarılmalar sayesinde yeni sinir bağlantıları oluşturarak kendini geliştirir. Egzersiz yapmak beynin her iki yarısını da harekete geçirerek kuvvetlenmesini sağlar.   Düzenli olarak normal bir seviyede egzersiz yapan bir bireyin egzersiz yapmayanlara göre daha büyük bir beyin hacmi oldukları tespit edilmiştir. Özellikle yürüyüş yapmak kalbimizi çalıştırarak endorfin seviyemizi arttırdığı gibi beyne oksijen sağlayarak da vücudumuza birçok fayda sağlar.

Sağlıklı Beslenin

Yaz Aylarında Çocuklar Nasıl Beslenmeli

Sağlığımız için en önemli şey beslenmedir. Ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar sağlıklı bir vücuda sahip oluruz. Uzmanlara göre kan şekeri yükseldikçe beynimizin yaşı küçülüyor. Beyin sağlığımız için karbonhidrat ve şekerden uzak durmalısınız.. Az kalori ile beslenen insanların beyinlerinin yüksek ölçüde kalori tüketen insanların beynine göre daha yaşlı olduğu tespit edilmiştir. Beyin sağlıklı çalışabilmek için protein, karbonhidrat, antioksidan ve omega-3 yönünden zengin besinlere ihtiyaç duyar.

Uykunuza Dikkat Edin

uyku düzeni

Uyku insan sağlığı için aşırı derecede önemli olup beynimizin gelişimi ve dinlenmesi içinde önemli etkenlerden bir tanesidir. Beyin hem dışarıdan hem bedenimizden kaynaklanan trilyonlarca bilgiyi işler ve algılama sisteminin düzgün çalışması için doğal olarak dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Beynin dinlenmesi için uykuya ihtiyaç duyar. Gün içerisindeki öğrenilen bilgileri uyku sırasında depoladığımız gibi beynimizi de dinlendirebiliriz.  Beyindeki hücreler arasındaki bağlantıda uyku sırasında kurulur ve beynin kendisini yenilemesi de uyku anında gerçekleşir. Bu nedenle ne az ne de çok fazla uyku uyumalısınız. Uykunuzu belli bir düzene koyarak sizin için en verimli uyku saatlerini belirlemelisiniz.

Kalbinize İyi Bakın

kalp ve damar sağlığı

Kalbiniz ile ilgili yaşadığınız rahatsızlıkların çoğu beyninizle alakalıdır. Kalp ve beyin birbirini tamamlayan, koordineli çalışan iki organdır. Beyne giden yollar kalpten geçer bu nedenle kalp ile ilgili rahatsızlıklarınız var ise aksatmadan bir uzmana görünmeli ve tedavi olmalısınız.

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

stresi azaltır

Stres her hastalığın başıdır. Beynin bir numaralı düşmanı olan stres beynin işlevselliğini yavaşlatarak beyin hücrelerinde kayıplar yaşanmasına neden olur. Hafıza merkezli hipokampüs hücrelerinde de stresten dolayı kayıplar yaşanır. Stres beyinde küçülmeye yer açarak öğrenme ve odaklanma fonksiyonlarını da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle stresle başa çıkmayı öğrenmelisiniz. Hayat streslerle dolu bir yolculuk bu nedenle sakin kalmayı, pozitif olmayı öğrenmelisiniz.

Sürekli Yeni Şeyler Öğrenmeye Devam Edin

kitap okumak şart

Edineceğiniz yeni bilgiler beyninizi geliştirerek, hafızanızı açar. Hücreler arasında ki yeni sinapslar, bağlantılar ve yollar oluşmasını sağlayarak hafıza ile ilgili bölgelerde yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağlar. Beyin sürekli çalıştığından hızlı çalışır ve kendini geliştirir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
1985 doğumlu, mükemmel bir hayata, ortancası felaket olan üç dişi golden'a ve sürekli gülümseyen bir yüze sahibim…

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı